10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:37

1 Adet Ve 1 Porsiyon Kiraz Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı

1 Adet Ve 1 Porsiyon Kiraz Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı

Yaz meyveleri de birer birer tezgahlardaki yerini almaya başladı. Mevsiminde tüketilen meyvelerin vücudumuzda birçok fayda sağladığı ve bilinçli tüketildiğinde kilo kontrolüne de katkı sağladığı biliniyor. En sevilen ve en sağlıklı olan meyvelerden

Kiraz Kaç Kalori Diyette Yenir mi Diyetisyenler Anlatıyor

Yaz meyveleri de birer birer tezgahlardaki yerini almaya başladı. Mevsiminde tüketilen meyvelerin vücudumuzda birçok fayda sağladığı ve bilinçli tüketildiğinde kilo kontrolüne de katkı sağladığı biliniyor. En sevilen ve en sağlıklı olan meyvelerden biri de kirazdır. Kiraz hem lezzetlidir hem de düşük kalorili bir meyvedir. 1 porsiyon yani 100 gram kiraz ortalama 65-70 kalori yapar.

Kiraz Kaç Kalori? Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Nil Şahin Güray anlatıyor;

"100 gram kirazda 1 gr. protein, 22,9 gr. karbonhidrat, 2,1 gr. lif bulunur. Öte yandan 100 gram kirazın kalori değeri 65'tir. Bağırsakları düzene sokan bu meyve, kabızlığa çok iyi gelir. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur, diüretik etki göstererek zararlı maddelerin idrarla atılmasını kolaylaştırır. Vücutta meydana gelen ödemlerin iyileşmesinde ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Bol miktarda melatonin içeren kiraz, sinirleri yatıştırır ve böylece daha kaliteli bir uyku uyumak mümkün hale gelir. Sağlığımıza zarar veren ürat kristallerini ve ürik asidi vücudumuzdan uzaklaştırmak için kiraz tüketmemiz gerekir."

Diyetisyen Tuğçe Sert bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"1 tane kiraz yediğimizde sadece 4 kalori almış oluruz. Ancak diyet listemizde bu meyve bulunacaksa, yine de tüketim miktarını doğru ayarlamak faydalı olacaktır. Kiraz, diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Çeşitli hastalıkların tedavisine katkı sağlayan kiraz, antioksidan özelliğine bağlı olarak sinir sistemini rahatlatır. Böylece kişinin uykusu düzene girer. Ayrıca kiraz, karın ağrılarına ve eklem ağrılarına da faydalıdır. Gevşetici etkisiyle kiraz, bu ve benzeri şikayetlerin hafiflemesinde rol oynar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması da kirazın yararlarından bir diğeridir. Kirazın sadece fiziksel değil, psikolojik faydaları da vardır. Sakinleştirici olduğundan, depresyon gibi çeşitli ruhsal sıkıntıların engellenmesinde de kiraz tüketiminin önemi vardır. Kirazın glisemik indeksi, başka meyvelerin glisemik indeksinden daha düşüktür. Bu demek oluyor ki, şeker hastalığına davetiye çıkarmaz ve güvenle tüketilebilir. Bilim insanları tarafından laboratuvar ortamında gerçekleştirilen çalışmalar, kiraz meyvesinin zayıflamaya da katkı sağladığını ortaya koymuştur. Yağ yakmayı kolaylaştırdığı ve bilhassa karın yağlarından kurtulmak isteyenlerin, kirazdan fayda görecekleri düşünülmektedir. Bu yüzden beslenme ve diyet uzmanları kiraz tüketmek gerektiğini bildirmekte, muntazaman kiraz yemeyi önermektedir."

Diyetisyen Serkan Tutar anlatıyor;

"100 gram kiraz 70 kaloridir. Vitamin ve mineral açısından önemli bir kaynaktır ancak daha çok yüksek lif oranıyla ön plandadır. Muhtevasında yer alan bol lif sayesinde kiraz, bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürür ve bağırsak florasını korur. Bunun yanı sıra kiraz, potasyum mineraline de sahiptir. Sağlığımızın korunmasında önemli bir yeri olan potasyum, terleme  yoluyla dışarı atılmaktadır. İşte kiraz tüketerek ihtiyacımız olan potasyumu almamız mümkündür. Diğer taraftan kirazın yapısında çeşitli pigmentler vardır. Bu pigmentler, vücudumuzun işleyişinde görev alır. Flavonoidler de içeren kiraz, toksinleri uzaklaştırarak yaşlanma belirtileriyle mücadele eder. Serbest radikallerle de savaştığından, kiraz tüketmeye devam edenlerin kansere yakalanma olasılığı daha düşüktür. Antosiyanidin pigmentleri ihtiva eden kiraz, işte bu sayede kıpkırmızı olmaktadır. Antosiyanidin diye adlandırılan bileşenler, anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve ağrıları dindirir. Kiraz doğal bir uyku ilacı olarak tanımlanabilir.

Ağzımızı tatlandıran bu meyve, sabaha kadar tatlı bir uyku uyumamıza yardım edebilir. Çünkü içerisinde melatonin bulunmaktadır."

Diyetisyen Sezen Çetinkaya kiraz hakkında şu bilgileri vermektedir;

"Vücuda detoks yapan kiraz, kandaki şeker ve kolesterol seviyesinin dengelenmesine de yardımcıdır. Kalbe iyi gelen kiraz, bolca magnezyum, kalsiyum, B ve C vitamini barındırır. Antioksidan özelliği ve yoğun vitamin içeriğiyle kiraz, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde fayda sağlamakta, vücut direncini artırmaktadır. Kanser riskini azaltan bu lezzetli meyve, vücuttaki fazla suyun ve zararlı maddelerin idrar ile atılmasını kolaylaştırır. Güçlü bir idrar söktürücü olmasının yanında kiraz, ödemleri de giderir. Kiraz saplarını demleyip içmek, ödem sorununa çözüm olacaktır."

Diyetisyen Sezen Çetinkaya’dan 3 Günlük  Kiraz Detoks Diyeti

Üç gün sürecek olan programda;

Sabah: 1 çorba kâsesi kiraz + 1 haşlama yumurta  

Öğle: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 çiğ badem

İkindi: 2 fincan yeşil çay

Akşam: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 çiğ badem

Gece: iki fincan Yeşil çay

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT