31 Ekim 2020, Cumartesi 03:23

1 Adet Ve 1 Porsiyon Köfte Kaç Kalori, 3 Köfte 5 Köfte Kaç Kalori

1 Adet Ve 1 Porsiyon Köfte Kaç Kalori, 3 Köfte 5 Köfte Kaç Kalori

1 Adet Ve 1 Porsiyon Köfte Kaç Kalori, 

Köfte, ana malzemesi kıyma olan yüzlerce farklı çeşitte hazırlanan bir yiyecektir. Özellikle yöresel Türk mutfağında önemli bir yer tutar. Besin değerleri yüksek bir yiyecek olduğu için hayli sağlıklı bir tercihtir. Kalori değeri ise pişirme yöntemi ve doğru malzemelerin tercih edilmesi ile birlikte düşürülebilir.

Köftenin içerisinde bolca magnezyum, demir, çinko, potasyum, protein ve fosfor bulunmaktadır. Sağlıklı şekilde pişirilmesi için ızgarada, fırında ya da tencerede pişirilmesi tavsiye edilir. Bir öğün için tüketilmesi gereken ideal köfte miktarı 3 ya da 4 tanedir. Yağ oranı yüksek bir besin olduğu için, fazlası bölgesel yağlanmaya sebep olabilir. Bu yüzden hazırlarken ve pişirirken mümkün olduğunca az miktarda yağ koymaya çalışmanız tavsiye edilir.

Köftenin Kalori Miktarları Nasıldır?

  1. Orta boy bir köfte yaklaşık 67 kaloridir.
  2. Küçük boy bir köfte ortalama 50 kaloridir.
  3. Büyük bir köftenin kalori miktarı yaklaşık 84’tür.
  4. 1 porsiyon köftede ise ortalama 235 kalori bulunur.

Köfte Kaç Kaloridir?

Köfte hazırlarken genellikle kırmızı etten elde edilen kıyma kullanılır. Ayrıca içine baharat, ekmek içi ya da galeta unu gibi ilaveler yapılır. Bu ilave besinler köftenin kalori değerini yükseltir. 1 adet orta boy köfte, yaklaşık olarak 40 gram ağırlığa ve 67 kaloriye sahiptir. 50 gram olan bir köfte ise yaklaşık 84 kalori taşır. Fakat bu değerler, ızgarada pişirilen bir köfte için hesaplanmıştır. Hazırlanan köfteler kızartılırsa, kalori miktarı artacak ve besin değerleri düşecektir. Pişirmek için ızgara yöntemi tercih edilirse ilave yağ kullanımına gerek kalmaz. Bu sayede kilo almadan bir buçuk porsiyona kadar yiyebilirsiniz. 

Köfte Kilo Yapar mı?

Vücudumuz gün içerisinde birçok besin ögesine ihtiyaç duyduğu için, farklı besin gruplarından olan yiyecekleri dengeli şekilde tüketmeliyiz. Bu nedenle diyet listelerinde kırmızı ete de yer verilmelidir. Etin en sağlıklı kullanım şekli, kıyma ya da kıymayla hazırlanan köfteler olacaktır. Bir köfte ortalama olarak 60 ila 80 kalori arasında olduğu için diyet yaparken de rahatlıkla tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise tercih edilen pişirme yöntemi olacaktır. Izgarada pişirmek yerine yağda kızartılan köftelerin kalori miktarı 4 kata kadar artış gösterir. Ayrıca besin değerlerinin birçoğu kaybolduğu için sağlıklı bir seçim olmaktan uzaklaşacaktır. Sağlıklı ve düşük kalorili bir yemek isteyen kişilerin, ızgara köfte yapmaları tavsiye edilir.

Köfte hazırlarken içerisine eklediğiniz baharat miktarını arttırırsanız metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır. Birçok baharat, yağ yakma ve metabolizmayı daha hızlı çalıştırma özelliğine sahiptir. Bol baharatla hazırlanan ızgara köfte, kilo kaybına yardımcı olur. Böylece hem karnınız doyar, hem de yiyerek kilo vermenin tadını çıkarabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise köftenin yanında tercih edilen içecekler. Şeker miktarı yüksek olan içecekler yerine ayran ve şalgam gibi düşük kalorili içeceklerin tercih edilmesi önerilir.

Izgara Köfte Kaç Kalori?

Izgara köfte, Türk halkının en sık tercih ettiği yemekler arasında yer alır. Diyet yapan insanlar da sıkça tüketir. Neredeyse her işletmede bulunan köfte çeşitleri, yörelere bağlı olarak farklı tariflerle hazırlanır. Bu duruma bağlı olarak kalori miktarında değişiklikler görülebilir. Ancak 100 gram köfte kaç kaloridir derseniz, yaklaşık cevap 168 kalori olacaktır. Kaşarlı köfte kaç kaloridir diye merak edenler içinse cevap 310 kaloridir. 

1 adet: 50 kalori

1 porsiyon: 220 kalori

100 gram: 150 kalori

Sulu Köfte Kaç Kalori?

Sulu köfte, hem evlerde hem de işletmelerde sıklıkla yapılan bir köfte çeşididir. Anadolu bölgesine özgü olan sulu köfte, sebze ve kıymayla yapılır. İsteğe göre içerisine pirinç, bulgur ve ekşi ilave edilir.

1 porsiyon: 268 kalori

100 gram: 71 kalori

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Jeren

    Bende patetes diyetine baslamak isteyorum

 
 
KAPAT