Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

1 Avokado Meyvesi Kaç Gramdır Avokado Zayıflatır mı

Mavikadin>Diyet>1 Avokado Meyvesi Kaç Gramdır Avokado Zayıflatır mı

Avokado lezzetli, sağlıklı ve besleyici olan tropikal bir meyvedir. Bir çok mineral ve vitamin içeren avokado  sağlık için de çok faydalıdır. Orta büyüklükte bir avokado 200 gramdır ve 322 kalori yapmaktadır.

1 Avokado Meyvesi Kaç Gramdır Avokado Zayıflatır mı

1 Bir Adet Avokado Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyette Yenir mi

Avokado lezzetli, sağlıklı ve besleyici olan tropikal bir meyvedir. Bir çok mineral ve vitamin içeren avokado  sağlık için de çok faydalıdır. Orta büyüklükte bir avokado 200 gramdır ve 322 kalori yapmaktadır.

Avokado Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı? Diyetisyenler Cevaplıyor

Diyetisyen Asena Ebru Saç bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"1 tane büyük avokado, 200 grama karşılık gelir ve takriben 322 kalori bulundurur. Uygun bir beslenme programıyla beraber düzenli ve ideal miktarlarda avokado yemek, zayıflama sürecini kolaylaştırır. Ancak doğru tüketilmezse bu sefer de kilo almaya sebep olabilir. Diyet yapmıyor olsanız bile, avokado tüketmeniz size mutlaka fayda sağlayacaktır."

Diyetisyen Şeyma Yılmaz bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Avokado; salatalara ekstra tat kazandırmak amacıyla sık sık tercih edilmektedir. Avokado ezmesi de beğeniyle tüketilmektedir. Protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından güçlü bir kaynak olan avokado, içeriğinde tekli doymamış yağların da bulunduğu sağlık dostu bir besindir. Yüksek oranda Omega 6 ve omega 9 yağları barındıran avokado, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. orta büyüklükte 1 adet avokadonun yarısında hemen hemen 12 gr. yağ ve 130 kalori vardır. Yani buna göre 1 adet büyük boy avokado, 350-400 kcal seviyesinde enerji ihtiva etmektedir. Bu oran neredeyse günlük kalori ihtiyacınızın dörtte birine tekabül edeceğinden, dikkatli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir."

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin bu konuda şu bilgileri vermektedir ;

"Formunu bozmadan yeni tatlar denemek isteyenlerin favori tercihlerinden biri olan avokado, sağlıklı bir meyve olmasıyla birlikte pek çok yiyeceğin lezzet ortağı olmaktadır. Orta boy 1 adet avokado aşağı yukarı 200 gramdır. 29,5 gram yağ ihtiva eden orta boy avokado, 322 kalori değerine sahiptir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında avokado, kalori sıralamasında başı çekmektedir. Onun için ben avokadoya meyve değil de 'iyi yağ' demenin daha isabetli bir tanım olduğunu düşünüyorum. Doğal yağ içeriğiyle avokado, doyurucu bir besin olduğundan yemek yeme sıklığının azalmasına destek verir. Ara öğününüzde tüketeceğiniz yarım avokado, uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Bu sayede en az 5 saat hiç açlık hissetmeyeceksinizdir. Geçtiğimiz yıllarda konuyla ilgili bazı çalışmalar yapılmış, muntazaman avokado tüketmeye devam edenlerin, daha kısa sürede zayıfladığı gözlemlenmiştir. Çünkü avokadonun zengin içeriği, sık sık acıkmalarını engellemiştir. Hem böylece kalori alımını büsbütün sınırlandırmak zorunda kalmadan daha esnek bir diyet programı uygulama imkanı bulmuşlardır."

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım bu hususta şunları söylemektedir;

"Diğer meyvelere göre avokado meyvesi daha fazla yağ içerir. Avokado meyvesinde kremaya benzer bir madde bulunur. İşte bu madde ne kadar yoğunsa, avokadonun içinde o kadar çok yağ var demektir. Yarım bardak avokado püresinde 18 gram yağ ve 192 kalori mevcuttur. Bu yağın 13.5 gramlık kısmını tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri oluştururken, 2.4 gramı da doymuş yağ asitleridir. Yarım bardak avokado püresiyle günlük E vitamini ihtiyacınızı yüzde 15 oranında giderebilirsiniz. ½ bardak avokado püresinde bulunan folat ise, günlük folat gereksiniminizin yüzde 18'lik kısmını karşılayacaktır. B5 yani pantotenik asit de içeren avokado püresinin yarım bardağında, vücudun bu ihtiyacını %34 oranında giderebilecek kadar pantotenik asit vardır. Tüm bunlara ilaveten 8 gram diyet lifi, biraz demir ve çinko minerali ile avokado meyvesi, oldukça zengin içerikli ve besleyici bir gıdadır."

Avokado Nasıl Yenebilir? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin Anlatıyor

Avokado meyvesi farklı şekillerde tüketilebilir. Örneğin;

  1. Avokadoyu iki eşit parçaya bölerek çekirdeğini ayırın. Bir kaşık ile avokadonun içini kabuğundan çıkarıp dilimleyerek üzerine az miktar zeytinyağı ve limon ilave edin. İşte kahvaltınızda size eşlik edebilecek bir sağlık deposu!
  2. Bu meyveyi dilimleyip salatalara eklemek ve smoothie olarak tüketmek de lezzetli bir seçimdir.
  3. Öte yandan avokado sarımsak ile buluşturularak, nefis bir sos elde edilebilir. Somon balığıyla daha da güzel olan bu sarımsaklı avokado sosunu hepinize tavsiye ediyoruz.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...