27 Kasım 2020, Cuma 02:50

1 Bir Adet Sade Lokum Kaç Kalori Eder?

1 Bir Adet Sade Lokum Kaç Kalori Eder?

Lokum Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Türk kültürüne ait lezzetlerden biri olan lokum, oldukça tatlı bir üründür. Herkesin beğenerek tükettiği lokumun yapımında Nişasta, kurutulmuş meyve, su, meyve asidi ve şeker kullanılır. Bu malzemeler bir araya getirilir ve pişirilir, böylece tadı damakta kalan nefis bir şekerleme hazırlanmış olur. Lokum tam anlamıyla bir karbonhidrat deposudur. Enerjik olmayı sağlayan lokum, yüksek kalorili olmasını içindeki şekere borçludur. Bu sebeple aşırı miktarda lokum yemek zararlıdır. 1 adet lokum 10 grama karşılık gelmektedir ve 38 kalori bulundurmaktadır. Hatta "lokumun %90'ı şekerden oluşmaktadır." bile diyebiliriz. Bu denli yoğun şeker ihtiva eden lokumun haliyle kilo aldıracağı da bir gerçektir. Bu sebeple az miktarda tüketilmelidir.

1 Adet Lokum Kaç Kalori Eder?

1 adet lokumda takriben 30-40 kalori bulunmaktadır. Ancak hepsinin kalorisi aynı değildir ve lokumun çeşidi, ne kadar şeker içerdiği, hangi malzemelerle yapıldığı da kalorisini etkilemektedir. Lokum, içerdiği kalorinin neredeyse tamamını şekerden almaktadır. Bundan dolayı aşırı lokum yemek sağlığınız için risk oluşturur. Tatlı kültürümüzün vazgeçilmez öğelerinden olan lokum, Türk kahvesiyle mükemmel bir ahenk sergilemektedir. Lokum her zaman damaklara hitap etse de Türk kahvesi ile buluşunca tadına doyum olmamaktadır. Bu sebeple kahveler yudumlanırken sadece 1 adet lokum yeterli gelmemekte ve en az 2-3 adet lokum yenmektedir. Böylece yaklaşık 100 kalori alınmaktadır. Lokum ile beraber şekerli Türk kahvesi içiyorsanız bu oran 125 kaloriye yükselecektir.

Lokumun Faydaları Nelerdir?

Türk lokumu, Osmanlı'dan günümüze miras kalan harika bir lezzettir. Saray mutfağında özel bir yere sahip olan lokum, asırlardır değişmeyen seçkin tatların başında gelir.

Lokum, son derece yararlı bir gıdadır. Lokumun yararlarından bazıları şöyle sıralanabilir:

  1.  Lokumun ana malzemesi nişasta ve şekerdir. Bu nedenle karbonhidrat oranı yüksektir ve enerjimizi artırır.
  2.  Bademcik iltihabını hafifletir.
  3.  Böbrek rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcıdır. Uzmanlar da böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin sade lokum yemesini tavsiye etmektedir.
  4.  Bolca şeker ve nişasta ihtiva eden lokum, güçlü bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar sınıfına dahil olan lokum, vücut tarafından kısa sürede yakılmakta ve büyük bir enerji ortaya çıkmaktadır.
  5.  Lokumun yapısında bulunan karbonhidrat, yalnızca enerji vermekle kalmaz; böbrek hastalıklarına karşı da etkili rol oynar.
  6.  Yaraların ve çıbanların şifalı ilacıdır.
  7.  Mide ülseri için faydalıdır, aç karna 1-2 lokum yemek mide ağrısını ve şişkinliğini alır.
  8.  Safran lokumunda Antep fıstığı ve sitrik asit bulunduğundan sindirimi olumsuz etkileyecek bir hale gelen mide suyunu kontrol altına alır.
  9.  Fındık ve Hindistan cevizi içeren fındıklı lokum cilt hasarını gidererek hücrelerin yenilenmesini destekler.
  10.  Çifte kavrulmuş lokum ise hormonların dengelenmesine yardım eden asitlik bir madde içerir. Bu itibarla sinirleri yatıştırır ve rahatlama sağlar.

Lokumun Zararları Nelerdir?

Her besin, aşırı miktarda tüketilirse çeşitli olumsuzluklar meydana gelir. Aynı şeyi lokum için de söylemek mümkündür. Lokum, bolca şeker, karbonhidrat ve nişasta içerir. Bu ürünü kontrollü olarak tüketmezseniz, mideniz lokumda bulunan maddeleri hazmedemez ve o maddeler karaciğerinizde depolanarak yağ haline gelir. Bu durum ise tartıda istenmeyen sonuçlarla karşılaşacağınızı gösterir. Kilo alımına engel olmak istiyorsanız, lokum tüketimini sınırlandırmanız gerekecektir.

Lokumun Zararları ve Lokumun Yan Etkisi

Lokumun içerdiği kalori miktarı fazladır. Bu yüzden gereğinden çok lokum yerseniz kilo alabilirsiniz.

Yumuşacık ve lezzetli oluşuyla herkesin beğenisini kazanan lokum, dişlere yapıştığı için ağızda kalıntılar bırakmaktadır. Bu ise dişlerin zarar görmesine yol açabilir. Lokum yediğinizde hiç vakit kaybetmeden dişlerinizi fırçalamanız buna engel olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT