21 Nisan 2021, Çarşamba 16:41

1 Dilim 1 Adet Şöbiyet Kaç Kalori Yapar?

1 Dilim 1 Adet Şöbiyet Kaç Kalori Yapar?

Şöbiyet bir tür baklavadır. Bu tatlıda incecik yufkaların üzerinde fıstık, arasında kaymak vardır. Şöbiyet tatlısı şekil olarak genellikle muska biçiminde hazırlanmaktadır. Şöbiyet tatlısını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Şöbiyet Kaç Kalori?

Diyetisyen Zeynep Özşahin 1 adet yani 1 dilim şöbiyetin 261 kalori olduğunu bildirmektedir. Diyetisyen Semiha Boztoğan 1 porsiyon yani 2 adet şöbiyetin 520 kalori olduğunu bildirmektedir.

Şöbiyet Kilo Yapar mı Diyette Şöbiyet Yenir Mi?

1 tane şöbiyet 261 kalori içerir. Ne yazık ki bu, hiç de masum değildir! Şöbiyet hamurdan yapılan, şeker içeren bir tatlıdır. Bir çeşit baklava türüdür. Şeker ve hamurun kilo yapma potansiyeli çok yüksektir.

İstenmeyen kilolarıyla başı dertte olanlar çözüm için pek çok yöntemi denerler. Zayıflayabilmek için her şeyden önce sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Canımızın her çektiğini yiyorsak ne kadar spor yapsak da faydası olmayacaktır. Tatlı ve şeker grubuna giren tüm besinler diyet için bir tehlikedir. Dış görünüşümüzü ve sağlığımızı bozan kilolardan kurtulmak istiyorsak şekerden uzak durmamız lâzımdır. Bu; unlu mamuller ve aşırı tuz için de geçerlidir. Şöbiyet de un ve şekerin bir araya geldiği lezzetli bir kalori bombasıdır. Onun için diyette şöbiyet yemek doğru değildir.

Diyet Yaparken Şerbetli Tatlı Yenir mi? Diyetisyen Rumeysa Kalyenci Anlatıyor

Diyet sürecinin en meşakkatli taraflarından biri, daha az tatlı yiyecek olmaktır. Hele diyetisyen tatlıyı beslenme programınızdan tamamen çıkardıysa iş daha da zor bir hâl alır. Çünkü herkes tatlıyı sever. Öyle ki tatlıdan ayrı kalamayıp diyete son verenler de mevcuttur. Dyt. Rumeysa Kalyenci'nın diyette tatlı tüketimi hakkındaki açıklaması şöyledir:

'Diyet sırasında bazen tatlı isteği bastırır. Buna akrşı koymak hiç de kolay değildir. Neyse ki diyet yapanlar da tatlı yiyebilir. Fakat önemli olan doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru tatlıyı tüketmektir. Lokma gibi kızartılarak hazırlanan veya hamurdan yapılan, şerbet içeren tatlılardan uzak durulmalıdır. Sütlü tatlılar pişirilirken süt kullanıldığı için doyurucu olmakta ve protein ihtiyacının bir kısmını gidermektedir. Üstelik kalori oranları da şerbetli ve hamurlu tatlılardan daha azdır. Sütlü tatlıların besin değeri daha yüksektir. A B ve D vitaminleri içeren sütlü tatlılar, fosfor ve protein bakımından da zengindir. Diyet listesine tatlı eklemek isteyenler tercihini sütlü tatlılardan yana kullanmalıdır. Fakat bunları da kontrolsüzce tüketmek zayıflamayı önler, kilo yapar.'

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT