07 Temmuz 2022, Perşembe 13:46

1 Dilim 1 Bir Kibrit Kutusu Peynir Kaç Kalori Peynir Kilo Yaparmı?

1 Dilim 1 Bir Kibrit Kutusu Peynir Kaç Kalori Peynir Kilo Yaparmı?

Peynir, ülkemizde kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel gıda maddelerindendir. Peynir kalsiyum potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeren sağlık için

Peynir, ülkemizde kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel gıda maddelerindendir. Peynir kalsiyum potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeren sağlık için de çok faydalı bir besindir. Bu makalemizde peynir, beyaz peynir, lor peynir, tulum peynir, kaşar, keçi peyniri, gravyer peynir, krem peynir, parmesan peynir, çökelek, cheddar, mozeralla, Edirne, Urfa peyniri, süzme peynirin Uzman Diyetisyenler tarafından bildirilen kalori miktarları hakkında bilgiler vereceğiz.

Peynir kilo yapar mı ve kaç kaloridir sorusuna Uzman Diyetisyen Işıl Sayın şu cevabı veriyor; 100 gr peynirde 40 gr yağ bulunmaktadır. Bu yağın 24 gramı doymuş yani hayvansal yağ içermektedir. 100 gram peynir 409 kaloridir ve bu da peynirin yüksek kalorili ve kilo aldıran yiyeceklerden olduğunu gösterir.

Diyetisyen Nilüfer Bayram peynirin kilo alıp verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor;

Peynir, sofraların vazgeçilmezidir. Çok yağlı ve tuzlu peynirler kilo yapar. Peynir satın alırken tuz oranının düşük olmasına ve az yağlı olmasına dikkat etmek gerekir.  Peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır, ancak porsiyonunu iyi ayarlamak lazım. Kadınlar için bir iki kibrit kutusu 30-60 gram; erkeklerde de 60-90 gram kadar aktiviteyle orantılı olarak veriyoruz. 1200-1400 ya da 1800-1900 kalorilik bir diyette erkekler için 60-90 gram peynir tüketilebilir. Ayrıca 2-3 su bardağı süt yoğurt yerine bir kibrit kutusu peynir ya da iki kibrit kutusu kadar peyniri bir su bardağı süt, yoğurtla değişimli olarak tüketilebilir.

Hangi Peynir Kaç Kalori? Diyetisyen Nilüfer Bayram Anlatıyor

 30 gr  ( yani 1 kibrit kutusu veya 1 dilim peynirin kalori, yağ ve sodyum miktarları)

                                         KALORİ (kal)  YAĞ (gr) SODYUM (mg)

 1. Beyaz peynir (tam yağlı)               124         12            210
 2. Beyaz peynir (yağsız)                     54           7             210
 3. Taze kaşar                                      106        8,5            180
 4. Lor peyniri  % 2 yağlı                      27        0.6            121
 5. Keçi peyniri                                      80        6,3            110
 6. Gravyer peyniri                              115           9              90
 7. Krem peynir sade                          113       11,1           105
 8. Krem peynir otlu, baharatlı            75         6,9           105
 9. Parmesan Peyniri                          132       11,4           360
 10. Rokfor                                             108        9,3           480
 11. Gouda peyniri                                109        8,8            180
 12. Eski kaşar                                      127       11,7            255
 13. Gravyer                                          115           9               90
 14. Normal tulum (Erzincan tulum)   109           9             155
 15. Çökelek                                           65       10,5             100
 16. Mozzerella                                      76         5,9             150
 17. Cheddar                                        122       10,2             186
 18. Edirne peyniri                                70,4       5,5             75,6
 19. Urfa peyniri                                    94          7,9             68,4

Beyaz Peyniri Tuzu azalsın diye Suya Koymak Kalorisini de Azaltır mı? Diyetisyen Nilüfer Bayram Cevaplıyor

Bu konuda biz uzmanların tavsiyesi şöyledir;

 “Diyetisyen Nilüfer Bayram anlatıyor; Böyle yapınca kalorisinin çok fark edeceğini düşünmüyorum çünkü peynirin kendine has doymuş yağ yapısı var, bu yağ suyla çözünecek bir yağ değildir. Doymuş yağ olduğu için de suyla çözüneceğini zannetmiyorum.”

Diyette Yağlı Peynir mi, Yağsız Peynir mi Tüketmeli? Diyetisyen Hacer Özkaya’nın cevabı:

Bu soru biz diyetisyenlere en çok sorulan sorulardandır. Şayet kilo aldıran bir diyet hazırlamıyorsam benim ilk tercihim az yağlı peynirden yanadır. Aslında az ve çok yağlı peynirin aalarında çok kalori farkı yoktur. Az yağlı peynir yerken de nasıl olsa kilo yapmaz diye normalde iki kat fazla peynir tüketmemelidir. Benim az yağlı peynir konusunda çok ısrarlı olmamamın temel nedeni kişi şişmansa, kolesterolü yüksekse veya şeker hastası ise hayat tarzını değiştirmelidir. Çünkü bunlar kronik hastalıklar yani hayat boyu bizimle olacak sağlık sorunlarıdır. Kişi diyet sırasında az yağlı peynir tüketip sonra normal peynire dönecekse bu, eski sağlık sorunlarına geri dönmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken ölçülü yemektir. Az yağlı olursa da daha sağlıklı olur.

Karpuz ve peynir birlikte tüketilince kilo yapar mı?

Diyetisyen Nilüfer Bayram anlatıyor; Kesinlikle evet. Ev yemeğinin tokluk hissi karpuz peynir ikilisinden daha fazladır bu yemek sizi iki üç saat tok tutarken; karpuz peynirden alınan kalori çok hızlı bir şekilde kana karışır, karpuz peynir menüsü sizi asla doyurmaz.

Peynir gibi Kalsiyumu Yüksek Gıdalar Kilo Verdiriyor!

Peynir yapımında genellikle peynir mayası olarak bilinen bir enzim karışımı süte ilave edilir ve sütün kesmesiyle peynir elde edilir. Bir kibrit kutusu yani 30 gram peynirde 100 mg kalsiyum, bir kibrit kutusu kaşar peynir ise 233 mg kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Kalsiyum sinir sistemi çalışmasında, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında görev alır. Peynir yiyerek vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabiliriz. Diyetisyen Büşra Totan peynirin içerisinde yer aldığı kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmenin kilo verme üzerinde etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Peynir ve kaşar gibi kalsiyumdan zengin diyetler kişiyi daha uzun süre tok tutar. Kalsiyum, yağ yakımını destekler. Yağ depolanmasını engeller. Yiyeceklerden alınan kalsiyumun zayıflama üzerine etkisi daha yüksektir. Yapılan bir çalışmada; 20-65 yaş arası kişilerin günlük 600 mg kalsiyumdan daha az kalsiyum almalarının karın bölgesinde yağlanmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise 800-1400 mg/gün kalsiyum içeren diyetlerin zayıflamada etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca  verilen kilonun yağdan olması da kalsiyum içeriği yüksek diyetin diğer olumlu yönüdür. Bu nedenle uzmanlar tarafından günde 3 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünleri tüketimi önerilmektedir.

Süzme Peynir Kaç Kalori?; Dr. İsmail Can Çiftçi 100 gram süzme peynirin 240 kalori olduğunu bildiriyor.

Diyette Kısır Yenir mi 1 Kase, 1 Tabak Kısır Kaç Kalori? Tıklayınız

Evde Peynir Yapımı Beyaz Peynir Kaşar Lor Süzme Peyniri Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kilo Aldırırmı 1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT