27 Mayıs 2022, Cuma 03:45

1 Dilim Ayvalık Tostu Ekmeği Kaç Kaloridir?

1 Dilim Ayvalık Tostu Ekmeği Kaç Kaloridir?

Ayvalık tostu, tost çeşitleri içindeki en kalorili tostlardan birisidir ve dolayısıyla içerisinde yüksek oranda enerji bulunmaktadır. Ketçap ve mayonez gibi daha birçok malzemenin birleştirilerek yapıldığı ayvalık tostu her ne kadar lezzetli de olsa

Ayvalık tostu, tost çeşitleri içindeki en kalorili tostlardan birisidir ve dolayısıyla içerisinde yüksek oranda enerji bulunmaktadır. Ketçap ve mayonez gibi daha birçok malzemenin birleştirilerek yapıldığı ayvalık tostu her ne kadar lezzetli de olsa kilo aldıran bir besindir. Bu nedenle diyette yenmemelidir.

Ayvalık Tostunun Kalorisi Ne?

Diyetisyen Betül Öztürk 1 adet Ayvalık tostunun 542 kalori olduğunu bildirmektedir. Ayrıca Dyt. Öztürk Ayvalık tostunda 34 gram karbonhidrat ve 32 gram yağ olduğunu bildirmektedir.

1 dilim ayvalık tostu ekmeği 120 kaloridir

Ayvalık Tostunun Yanına Ne Yemeli?

Ayvalık tostu lezzetli ve besleyici olmasının yanında hızlı hazırlanması dolayısıyla yaygın olarak tüketilen bir besindir. Ülkemizde Ege bölgesinde ayvalık tostu çok sevildiği için sıklıkla tüketilmektedir. Lezzetli bir fastfood olan ayvalık tostu günün herhngi bir zamanında tüketilmesi dolayısıyla dikkat çekmektedir. Ayvalık tostu yapılırken kızarmış tost ekmekleri arasına sucuk, salam, kaşar peyniri, turşu, domates, ketçap ve mayonez konur. Ayvalık süresini 5 dakika gibi kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Ayvalık tostunun yanında patates kızartması yiyebilir ve kola içebilirsiniz. Ayvalık tostu dışarıda genellikle bu şekilde menü olarak satılmaktadır ve aslında bu şekilde daha lezzetli olmaktadır. Ayvalık tostu ve patates kızartması ikilisini mutlaka denemelisiniz.

Lezzetli Ayvalık Tostu Tarifi

Malzemeler

 1. 2 dilim ayvalık tost ekmeği
 2. 6 Dilim Kaşar Peyniri
 3. 4 Dilim Salam
 4. 3 Adet Sosis
 5. 4 Dilim Sucuk
 6. 1 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
 7. 3 Yemek Kaşığı Amerikan Salatası
 8. 3 Dilim Domates
 9. 1 Adet Kornişon Turşusu
 10. Mayonez
 11. Ketçap

Yapılışı

Ayvalık tostunu yapmak için öncelikle küçük bir tavayı ocağa alıp içine yağı ekleyin. Yağ ısınırken içine salam, sosis ve sucuğu jülyen yani ince uzun şekilde doğrayın ve pişirin. İlk önce sosisleri 1-2 dakika pişirin ve ardından sucuk ve salamı da 1-2 dakika pişirdikten sonra tavayı ocaktan alın. Diğer yandan 2 ayvalık ekmeğini izli bir tavada arka önlü şekilde izi çıkana kadar kızartın. Kızartırken ekmeklerin üzerine ağırlık verirseniz ekmekler hem daha ince hem de daha kıtır olacaktır. Kızaran ekmekler sıcakken üzerine sırasıyla 3 dilim kaşar peynirini, kızartmış olduğunuz salam, sosis ve sucuğu koyun. Ardından amerikan salatası, domates,kornişon turşu ve bir kere daha 3 dilim kaşar peynirini de koyup diğer ekmek dilimini de alıp tostu kapatıp yine izli tavaya koyun. Pişerken üzerine hafif baskı uygularak içindeki kaşarların erimesini sağlayın. İki yüzünü de pişirdiğiniz ayvalık tostunu ocaktan alın. İşte ayvalık tostunuz hazır. Afiyet olsun.

Ayvalık Tostunun Besin Değeri Nasıldır?

 1. Karbonhidrat     23.3 g   
 2. Lif 1.3 g % 5.2
 3. Protein 8.2 g     
 4. Yağ 10.6 g           
 5. Kolesterol 19.5 mg        
 6. A Vitamini           318.1 IU              
 7. C Vitamini           5.4 mg 
 8. Potasyum           129.4 mg            
 9. Kalsiyum             171.4 mg            
 10. Demir   2.1 mg 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT