2020-10-11 13:39:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:32

1 Gün Süren Adet Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Hipomenore tıbbi bir terimdir ve adet kanamasının az gelmesi yahut adet döneminin çok kısa sürmesi demektir. Dinimizde de kanamanın 3 günden az olması adet sayılmaz, bu duruma istihaza denir. İstihaza dönemindeki kadının namaz kılması ve oruç tutması

1 Gün Süren Adet Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Hipomenore tıbbi bir terimdir ve adet kanamasının az gelmesi yahut adet döneminin çok kısa sürmesi demektir. Dinimizde de kanamanın 3 günden az olması adet sayılmaz, bu duruma istihaza denir. İstihaza dönemindeki kadının namâz kılması ve oruç tutması lâzım olur ve kan gelirken dahî cinsel ilişki câiz olur.Yani 3 günden az süren kanama dinimizde adet kanaması olarak adlandırılmaz, bu duruma istihaza denir.

Adet Kanamasının (Yani Adet Kanaması Değil İstihazanın) 1-2 Gün Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?

Stres

Çağımızın en büyük sorunlarından ve türlü türlü hastalığın başlıca nedenlerinden biri olan stres, üreme sağlığını da olumsuz etkiler. Stres sırasında vücut kortizol ve adrenalin hormonları salgılamaya başlar. Bu kimyasalların etkisiyle öteki hormonlarda düzensizlik meydana gelir. Stres düzeyi yüksek olan kadınlarda adet kanaması az olabilir veya hiç olmayabilir.

PolikistikOver Sendromu

Kısaca PCOS olarak bilinen polikistikoversendromuhormonal bozukluklardan biridir. Üreme çağında görülebilen bu rahatsızlığa sahip olan kadınların yumurtalıklarında çok fazla kist bulunur ve hormonlarda dengesizlik söz konusudur. Endokrin sistemini ilgilendiren polikistikoversendromu aşırı tüylenmeye, obeziteye, akne oluşumuna, adet kanının az gelmesine sebep olur.

Çok Zayıf veya Çok Şişman Olmak

Adetin zamanında ve normal olması için vücut yağ oranının dengede olması gerekir. İdeal kilonun altında olan ya da çok hızlı kilo veren kadınlar adet kanının azalması, adetlerin seyrekleşmesi veya durması gibi problemlerle karşılaşabilir.

Rahim Hastalıkları

Polikistikover, miyom, polip, rahim kalınlaşması (adenomiyozis) ve rahimde ortaya çıkan buna benzer hastalıklar adet döneminin kısalmasına yol açabilir.

Genetik

Bazen herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınlar da az ve kısa süreli adet görebilir. Yaşanan bu durumda genetik faktörlerin de payı vardır.

Hormon Bozukluğu

Adetin gerçekleşmesinden sorumlu olan kimyasallar progesteron ve östrojen hormonlarıdır. Bu hormonların ideal seviyede olmaması adet süresinde ve miktarında farklılaşmaya sebep olur. Testosteron yüksekliği de kanamayı azaltabilmektedir.

Menopoz

Adet döngüleri kısa süreli olan kadın ileri bir yaştaysa menopoz ihtimali üzerinde durulmalıdır. Kadının menopoza gireceği zaman yaklaştıkça adet periyotlarında değişiklikler olması normaldir. Adet kanının miktar olarak eskisi gibi gelmemesi de menopoz belirtileri arasındadır.

Karaciğer ve Böbrek Rahatsızlıkları

Böbrek ve karaciğer, hormon salınımında görev alan organlardır. Bu organların işlevini yerine getirirken birtakım aksaklıkların olması hormonların normalden daha düşük veya daha yüksek salgılanmasına sebep olabilir. Bu ise adetin daha az gelmesindeki faktörler arasındadır.

Doğum Kontrol İlacı Kullanma

Adetim az geliyor neden? sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir diğeri ise doğum kontrol haplarının kullanımıdır. Bu ilaçlar hormon içermektedir ve adetin yoğunluğunda azalma yapabilir. Bu normal bir durumdur. Çok fazla adet kanaması olanlarda problemin tedavisi için bu ilaçlardan faydalanılmaktadır.

Rahim Anormallikleri

Rahimdeki yapısal anormallikler veya cerrahi operasyonlara bağlı sorunlar da adet kanının az gelmesinde rol oynamaktadır.

Adet Sürem 2 Gün veya 1 Gün Sürüyor Ne Yapayım?

Adet süresinin normalden kısa sürmesi durumunda kadın doğum uzmanı doktora gitmelidir. Doktor sizden kan testi, hormon testi ve rahim ultrasonu isteyecektir. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Adet süresinin yalnızca 2 gün veya 1 gün sürmesinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişmektedir. Örneğin; Hormon bozukluğu adet azlığına neden oluyorsa doktor hormon içeren ilaçlar reçete edecektir, Polikistikoversendromu olan kişilerde metformin ilacı faydalı olabilmektedir. Bunun gibi doktor öncelikle durumun nedenini belirler ve sizi tedavi eder.

Adet Kanamasının Az Olması Gebeliğe Engel mi Adet Kanamasını Ne Azaltır? Tıklayınız

Mavi Kadın