06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:13

1 Kase İşkembe Çorbası Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

1 Kase İşkembe Çorbası Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

İşkembe çorbasının seveni çoktur şüphesiz, bir de bol sarımsaklıysa ve sıcacıksa. Bu lezzetli çorba özellikle sakatat severler için vazgeçilmezdir. İşkembe çorbasını diyet döneminde tüketilip tüketilemeyeceği de merak konusudur. Bu yazımızda işkembe

İşkembe çorbasının seveni çoktur şüphesiz, bir de bol sarımsaklıysa ve sıcacıksa. Bu lezzetli çorba özellikle sakatat severler için vazgeçilmezdir. İşkembe çorbasını diyet döneminde tüketilip tüketilemeyeceği de merak konusudur. Bu yazımızda işkembe çorbasının hem kalorisi hem de faydalarından bahsedeceğiz.

İşkembe Çorbasının Kalori Değeri Ne Kadardır?

Diyetisyen Çiğdem Yavuz 1 kase işkembe çorbasının 278 kalori olduğunu bildirmektedir.

 1. 1 kepçe işkembe çorbası 139 kalori içermektedir.
 2. 1 küçük kase işkembe çorbası 139 kalori içermektedir.
 3. 1 porsiyon işkembe çorbası 209 kalori içermektedir.

İşkembe Çorba Kilo Aldırır mı?

İşkembe çorbasının en büyük özelliği besleyici ve doyurucu olmasıdır ve bu sayede kişiyi çok uzun süreler tok tutmaktadır. Bu sayede işkembe çorbası içtikten sonra uzun bir zaman bir şeyler yemek istemeyeceğiniz için kilo verebilir veya diğer bir deyişle bu çorba kilo alımına sebep olmaz.

İşkembe Çorbasının Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları

 1. İşkembe çorbası tok tutmasının yanısıra vücut için çok iyi bir enerji kaynağıdır.
 2. İşkembe çorbasında zengin oranda lif bulunduğu için bağırsak ve mide için çok yararlıdır. Metabolizmayı hızlandırdığı için sindirimi düzenler.
 3. İşkembe çorbası düzenli tüketildiğinde vücudu virüs ve bakterilere karşı korur.
 4. İşkembe çorbasındaki antioksidan oranı çok yüksek olduğu için kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği için tüm kanser türlerine karşı koruma sağlar.
 5. İşkembe çorbası protein açısından da çok zengindir ve dolayısıyla özellikle büyüme çağındaki çocuklar için çok yararlıdır. 
 6. İşkembe iktidarsızlık için de faydalıdır çünkü cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.
 7. İşkembe çorbası vücudu enfeksiyon oluşumuna karşı korur çünkü iyi bir fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum kaynağıdır.
 8. Çinko açısından zengin olan işkembe çorbası vücudun hastalıklara olan direncini arttırır çünkü metabolizma hücrelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Ek olarak işkembe ile tüketeceğiniz sirke ve limon yararını daha da arttıracaktır.
 9. İşkembe çorbası iyi bir enerji kaynağı olduğu için içildiğinde zindelik verir.
 10. İçeriğindeki pepsin maddesi sayesinde işkembe midenin asidini nötralize ederek midenin rahatlamasına yardımcı olur.
 11. İşkembe romatizma ve eklem problemleri olan kişiler için tavsiye edilmektedir çünkü bu tür problemlerin sebep olduğu ağrılarını işkembe çorbası sayesinde dindirebilirsiniz.
 12. İşkembe çorbası içmek beyin sinir hücrelerini yenilediği için depresyon ve stresi dindirmek için çok faydalıdır.
 13. İşkembedeki kalsiyum miktarı çok yüksektir ve bu sayede vücudun genelindeki kas ve kemiklere iyi gelerek besler, gücünü arttırır.
 14. Dahası, işkembe çorbası göz sağlığı için de çok yararlıdır. Daha iyi görmeyi sağlar.
 15. İşkembe çorbası özellikle kışın düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korur. Ek olarak bu hastalıklar oluşmuşsa bile iyileşme sürecini hızlandırır.
 16. İşkembe çorbası kadınlar için de çok caziptir.  Çünkü işkembenin cildi  yaşlanmaya karşı koruyan özellikleri bulunmaktadır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT