12 Ağustos 2022, Cuma 09:55

1 Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kepek Ekmeği Kilo Yaparmı Zayıflatırmı?

1 Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kepek Ekmeği Kilo Yaparmı Zayıflatırmı?

Kilo vermeye yönelik diyet programlarında kepek ekmeği akıllıca bir seçimdir. Beyaz ekmek ile karşılaştırıldığında kalorileri açısından pek fark olmasa da- ABD Tarım

Kepekli ekmek kaç kalori eder, zayıflatır mı yoksa kilo aldırır mı? Diyetisyen Nurbanu Akkaya sizler için yazdı..

Kilo vermeye yönelik diyet programlarında kepek ekmeği akıllıca bir seçimdir. Beyaz ekmek ile karşılaştırıldığında kalorileri açısından pek fark olmasa da- ABD Tarım Bakanlığı'nın verilerine göre, 32 gram ağırlığında bir kepekli ekmek 81 kalori içerir. 30 gram ağırlığında bir dilim beyaz ekmek 80 kalori içerir- beyaz ekmekten çok daha fazla sağlıklı besin öğesi içerir. Bununla birlikte her gıdada olduğu gibi, çok fazla kepek ekmeği tüketimi kilo alımına neden olabilir, bu nedenle tüketimi belirli sınırlarda tutulmalıdır.

Kepekli Ekmek Lif Bakımından Zengindir

Kepek ekmeği lif bakımından zengindir - beyaz ekmekten iki kat fazlasını içerir - bu da diyetinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Lif, kalori artmadan gıdaya hacim katar ve daha uzun süre tokluk sağlar, böylece gün boyunca daha az yiyebilirsiniz. Uzmanlar, alınan her 1000 kalori için 14 gram lif tüketilmesini önerir. Kepek ekmeği, bir dilim başına 1.5 gram lif içerir. Diğer lif kaynakları arpa ve yulaf ezmesi gibi tahıllar, meyveler ve sebzelerdir.

Kepekli Ekmek Karbonhidrat İçerir

Kepek ekmeğindeki karbonhidratlar vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Bir dilim kepekli ekmek yaklaşık 30 gram karbonhidrat içerir. Kepek ekmeğindeki karbonhidratlar aslında kilo vermeye katkıda bulunurlar, bu yüzden ekmek tüketmekten korkmayın. Bu karbonhidratların glisemik indekside düşüktür, bu yüzden kan şekerinizi pek çok karbonhidrat gibi hızlıca artırmazlar.

Kepekli Ekmek Göbek Bölgesindeki Yağları Yakmaya Yardımcı Olur

2008 yılında "Amerikan Klinik Beslenme Dergisi" nde yayınlanan bir araştırmaya göre, diyette beyaz ekmek yerine kepek ekmeğinin seçilmesi, karın yağlarını yakmanıza yardımcı olabilir. Araştırma, iki grup üzerinde yapıldı ilk gruba tam tahıllı ürünler verilirken diğer gruba hiç tam tahıllı ürün verilmedi. Sonuç olarak her iki grupta da kilo kaybı sağlandı ancak tam tahıllı ürünler verilen grup göbek bölgesindeki yağlarda büyük düşüş yaşadı.

Kepekli Ekmekte Zengin Besin Ögesi İçeriği Vardır

Kilo kaybı için kaloriyi düşürdüğünüzde, sağlıklı yaşam için ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almak için daha çok zorlaşır. Bu nedenle, zengin besin öğesi içeriği olan yiyecekleri seçmek için özellikle önemlidir. Kepekli ekmek gibi tam tahıllar, rafine edilmiş tahıllardan çok daha fazla B vitaminleri, E vitamini ve diğer besin maddelerini içerir. Ancak en doğru beslenme yöntemi tüm besin gruplarından diyetinize bulundurmak. Tam tahıllar ile birlikte meyve, sebze ve protein kaynaklarını (et, tavuk, balık, süt ürünleri) diyetinize ekleyin.

Kepek ekmeği gibi sağlıklı besinler kilo kaybı için önemli olsa da, önemli olan yaktığınızdan daha az kalori tüketmeye bağlıdır. Kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir, ancak kadınlar için günde 1200-1.500 kalori alımına ihtiyaç duyarlar, erkekler için de günde 1.500-1.800 kalori arası gereksinimdir. 1 dilim başına yaklaşık 80 kalori alındığını düşünürsek, kepek ekmeği bu ihtiyaçların sadece küçük bir yüzdesini oluşturur. Ancak gün boyu ekmek tüketirseniz, kaloriler fark etmeden çabucak artar.

Kepekli Ekmek içerdiği besin değerleri ve miktarları

Besin Değeri 100 gramda / 1 Dilim=25 gr

  1. Kalori 216 kcal / 54 kcal
  2. Karbonhidrat 44,6 g / 11,1 g
  3. Lif 6,5 g / 1,6 g
  4. Protein 6.1 g / 1.5 g
  5. Yağ 1,5 g / 0,4 g
  6. Potasyum 256 mg / 64 mg
  7. Kalsiyum 235 mg / 58.8 mg
  8. Demir 5 mg / 1,2 mg

Ekmek yerine geçen ekmeğe alternatif 11 sağlıklı besin önerisi Tıklayınız

Ekmek Kaç Kalori, 1 Dilim Ekmek, 1 Ekmek, Kızarmış Ekmek Kalori Miktarları Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT