30 Kasım 2021, Salı 15:02

1 Porsiyon 1 Dilim Tel Kadayıf ve Burma Kaç Kaloridir

1 Porsiyon 1 Dilim Tel Kadayıf ve Burma Kaç Kaloridir

Kadayıf, Osmanlı ve Türk mutfağının geleneksel tatlılarındandır.Su ve un karışımıyla hazırlanan hamur tel tel hâle getirilir. Elde edilen nefis tatlıya da tel kadayıf denir. Kadayıf ülkemizde, Ortadoğu ülkelerinde ve Balkanlarda yaygındır.

Tel kadayıfın kıvamı genellikle yarı pişmiş ve yumuşaktır. Kadayıf katmanlarının arası ceviz veya fıstık gibi malzemelerle doldurulup fırına verilir. Üzerine şerbet (şekerli şurup) dökülür ve ikram edilir. Künefe de kadayıftan yapılmaktadır.

Kadayıf Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Büşra Çayır 1 porsiyon yani 1 adet (1 dilim) tel kadayıf tatlısının 475 kalori olduğunu bildirmektedir. Ve şu bilgileri vermektedir; 1 dilim tel kadayıf tatlısında 475 kalori bulunur. Bu kalori 4 dilim ekmek + 5 tatlı kaşığı yağ ile aynı kaloriyi içerir. 1 dilim tel kadayıfı yediğimizde aldığımız bu kaloriyi yakmak için 2 saat 13 dakika yürüyüş yapabilir, 60 dakika koşabilir, 2 buçuk saat pilates yapmalısınız.

Burma kadayıfın 1 dilimi de 475 kaloridir.

Kadayıf Kilo Yapar mı?

Kadayıf yüksek şeker ve karbonhidrat içeriği ile maalesef kilo aldırıcı besinlerdendir. Bu nedenle diyette yenilmesi önerilmez. Çok canınız çektiyse 1 dilimin dörtte biri kadar yiyebilir. Yukarıda bildirilen sporları yaparak kadayıftan aldığınız kaloriyi yakabilirsiniz.

Evde Tel Kadayıf Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. Yarım kilo yaş tel kadayıf
 2. 150 gr ceviz
 3. 250 gr tereyağ

Şerbeti için

 1. 4 su bardağı toz şeker
 2. 5 su bardağı su
 3. 1 2 damla limon suyu

Evvela şerbetini hazırlayarak başlayalım: Şekerleri ve suyu bir tencereye ekleyip kaynatalım. 10 dakika sonra limon suyu ilave edelim. 5 dakika daha kaynatıp soğumasını bekleyelim.

Tereyağını bir tavaya alıp eritelim fakat dikkatli olalım ki yanmasın. Kadayıfların üzerine döküp iyice didikleyerek tel tel ayıralım. Yarısını bir tepsiye serelim ve üzerine bastıralım. Sonra cevizleri serpiştirip kadayıfların kalan kısmını da üzerine serip yine baskı uygulayalım. 180 derecelik fırına verip altı ve üstü kızarıncaya dek pişirelim. Fırından çıkınca 5 dakika bekleyip şerbetleyelim.

Tel Kadayıfı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Tel kadayıfın marketten değil de yufkacıdan alınması önerilir. Zira marketlerden alınan kadayıflar kalın ve sert olmaktadır.
 2. Tel kadayıf hazırlanırken ilk olarak şerbeti yapılır ve soğutulur. Eğer şerbeti tatlınızın üzerine sıcak sıcak dökerseniz tatlınız hamur haline gelir.
 3. Şerbetinize bir dilim limon eklerseniz hazırladığınız şerbet kesilmez ve tatlınız hafif olur.
 4. Tel kadayıf yapmanın diğer bir püf noktası da taze ceviz kullanmaktır. Kadayıf yaparken fazla malzeme kullanılmaz. Fakat -deyim yerindeyse- az ama öz olması gerekir. Bayat ceviz kullanılması durumunda tatlının lezzeti kaybolur, güzelim kadayıflar acılaşır.
 5. Tel kadayıf ile Antep fıstığı birbirine çok yakışır. Fakat dileyenler kaymak veya dondurma ile de ikram edebilir yahut çikolata sosu dökebilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT