11 Ağustos 2020, Salı 10:25

1 Porsiyon 1 Yemek Kaşığı Kavurma Kaç Kalori Kavurmanın Faydaları

1 Porsiyon 1 Yemek Kaşığı Kavurma Kaç Kalori Kavurmanın Faydaları

Kavurma Kaç Kalori Kilo Yapar mı Lezzetli Kavurma Tarifi

Etlerin kendi yağında pişirilmesiyle hazırlanan kavurma hem piştikten sonra afiyetle tüketilir hem de sonra tüketmek üzere dondurularak muhafaza edilir. Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi olan kavurma yediden yetmişe herkesin favorisidir. Kavurmanın lezzetini bilmeyen yoktur, insanın yedikçe yiyesi gelir fakat herkes bir taraftan da kavurma kaç kalori eder?, kavurma kilo yapar mı? diye düşünmekten kendini alamaz.

Kavurma Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon kavurma 345 kaloridir.
 2. 1 yemek kaşığı kavurma ise 104 kaloridir.

Kavurma günlük ana öğün olarak tüketilebilir. Protein içeriği yüksek olduğundan kişiyi uzun süre tok tutup kilo vermeye yardımcı olur. Kavurma yenirken aşırıya kaçılmadığı sürece kilo almaya yol açmaz.

Lezzetli Kavurma Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 1 kg dana kuşbaşı
 2. 1 baş orta büyüklükte kuru soğan
 3. 3 ya da 4 diş sarımsak
 4. Bir miktar sıvıyağ ve tereyağı

Yapılışı:

 1. Önce tereyağını orta büyüklükteki bir tavada ısıtalım. Daha sonra kuşbaşı etleri ekleyelim. Ocağımızın altını açıp tahta kaşık yardımıyla karıştırarak pişirmeye başlayalım.
 2. Etler rengi değişmeye başladığı zaman suyunu salar. Bu sırada bir miktar sıvı yağ ilave edip karıştırmayı sürdürerek kısık ateşte pişirelim.
 3. Sarımsakları ve soğanı soyalım. Soğanı 4 eşit parçaya bölelim. Soğanları tencereye alıp sarımsağı da bütün halde ekleyelim. Etler suyunu çekinceye dek pişirmeye devam edelim.
 4. Etler iyice piştiğinde içine tuz ilave edelim ve karıştıralım.
 5. Evde kavurma yapılışı bu kadar kolaydır. Şimdi yapmamız gereken sıcak sıcak afiyetle yemektir!
 6. Ayrıca evde kavurma yapılırken bildiğimiz kuru soğan değil arpacık soğan kullanılması önerilir. Bu şekilde kavurma daha lezzetli olmaktadır. Tuzun sonradan eklenmesi çok önemlidir. Etlerin yumuşacık ve tam kıvamında olması buna bağlıdır. Kavurmanın kısık ateşte yapılması lezzet açısından daha iyidir.

Kavurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Kavurma beyin sağlığını korur. Kırmızı et omega 3, B6 ve B12 açısından zengindir. Bu vitaminler beynin sağlıklı çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Eti kavurma olarak tüketmek içerdiği vitaminlerin ve minerallerin etkisini artırır. Beyin sağlığının korunması için çocukların her gün 50 gram, yetişkinlerin ise 100 gram et tüketmesi gerekir.
 2. Kavurma kan yapıcı bir yemektir. Vücudun kan üretmesi, hem kalp sağlığı hem de genel sağlık için son derece mühimdir. Kan yapımına destek olan kavurma, bu özelliğiyle kansızlık sorunu olanlar için önerilir.
 3. Kavurmada bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.
 4. Kavurma, iskelet sistemi için de çok önemlidir. Özellikle çocuklarda kemik ve kas gelişiminin sağlıklı olabilmesi için anne-babalar onların günlük et tüketimine özen göstermelidir. İşte kavurma yaparak onların kemiklerini ve kaslarını koruyacak olan besin gruplarını lezzetli bir şekilde sunmuş olursunuz. Pinarbaşi Rize kavurmasının çocuklarda konsantrasyon artırıcı özelliğe sahip olduğu bildirilmektedir. Zengin içeriğiyle odaklanma yetisinin gelişmesine yardım eden kavurma, büyük-küçük herkesin beslenme programında yer almalıdır.
 5. Kavurma sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Mide, ince ve kalın bağırsak gibi organların düzenli çalışması diğer organların sağlığı için de gereklidir. Kavurma sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı önler, bağırsakları düzenler ve böylelikle vücut sağlığının korunmasında görev alır.

Kalori Cetveli Besinlerin Kalori Değerleri Yiyeceklerin Kalorileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT