10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:03

1 Saat Yüzme Kaç Kalori, Yüzme ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

1 Saat Yüzme Kaç Kalori, Yüzme ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Yüzme sporu,yüksek kalori yakma özelliği ile kilo verme hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400’dür. Zayıflamak için aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmalısınız. Yüzme sporu,yüksek kalori yakma özelliği ile kilo verme hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Diyetisyen Gülşen Altın, yüzme sporunun diğer egzersizlere nazaran daha fazla kalori yaktıracağını ve kas hacmini artıracağını bildiriyor.

The American College of Sports Medicine (Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokul Üniversitesi), kilo vermeyi hızlandırmak için haftada 5 kez en az 1 saat orta yoğunlukta egzersiz yapmayı tavsiye ediyor. Yüzmek, orta yoğunlukta olan ideal sporlardandır. Yağ yakıcı olmasının yanı sıra kalbinizi güçlendirir, esnekliğinizi artırır ve zevkli bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Denizde, havuzda, sıcak suda soğuda paletle olsun paletsiz olsun nasıl yüzerseniz yüzün, düzenli yüzme sporu ile uğraşmak kısa sürede zayıflamanızda önemli rol oynayacaktır.

Spor yaparken yakacağınız kalori miktarı kilonuza göre değişir. Genel anlamda şunu diyebiliriz ki, kilo arttıkça kalori yakım oranı da artar. The National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri)’ne göre, 75 kilo olan biri orta tempo ile yüzerek yarım saatte 207 kalori yakar. Hızını artırır ise bu kalori 333'e çıkar. 100 kilo olan biri ise saatte orta hızda yüzerek 552 kalori, hızlı bir şekilde yüzünce ise 888 kalori yakar.

American College of Sports Medicine (Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokulu) Üniversitesine göre;

65 kilo olan bir kişi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerek saatte 590, yavaş yüzerek ise 413 kalori harcar.

70 kilo olan bir kişi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerek saatte 704 kalori, yavaş şekilde yüzerek ise 493 kalori yakar.

90 kilo olan bir kişi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerek saatte 817 kalori, yavaş şekilde yüzerek ise 572 kalori harcar.

93 kilo olan bir kişi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerek saatte 931 kalori, yavaş şekilde yüzerek ise 651 kalori harcar.

Kilo yani bedenin hacmi artıkça harcanan efor da artacağından kişi daha fazla kalori yakar. Yani 80 kilo olan biri yüzerken 60 kilo olan kişiden daha fazla kalori yakar. Bu durum tüm sporlar için geçerlidir.

Haftada 1 kilo verebilmek için, günde 1000 kalori harcamalı veya günlük kalori ihtiyacınızdan 1000 kalori daha az almalısınız. Yüzmek ise en çabuk kalori yaktıran egzersizlerdendir. Günde 1-2 saat yavaş tempoda yüzerek kilonuza göre ortalama 800-1200 kalori yakarsınız ki, böylece ayda 4-5 kilo verebilirsiniz.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Misafir

  Eğer bir havuzda 4 saat yavaş tempo ile yüzersek kaç kalori eder

 2. :)

  Eğer daha hızlı kalori yakmak istersenisz kelebek yüzme tekniğini kullanabilirsiniz açıkcası zor ve güç gerektiren bir tekniktir fakat yararları fazladır ve core dediğimiz karın kası bölegsinide güçlendirir

 3. Misafir

  Bu kalori hesabını 800 metre yada 1500 metre/dakika olarak verilse daha açıklayıcı olurdu.

 4. Berkay

  Dinlenerek yüzdüğümüzde de geçerli mi bu miktarlar.Ben 4 gündür havuzu boydan boya 7 set her 2 git-gel yapıyorum her sette dinleniyorum ama. Teşekkürler :)

 
 
KAPAT