23 Ekim 2021, Cumartesi 13:11

1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?

1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?

Tereyağı Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyetisyenler Cevaplıyor

Her mutfağın vazgeçilmezi olan tereyağ, inek sütünden elde edilen lezzetli gıdalardan biridir. Hayvansal kaynaklı bir ürün olan tereyağ, son derece besleyicidir.

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz 1 tatlı kaşığı tereyağın 38 kalori, tereyağının yanına çok yakışan 1 tatlı balın ise 15 kalori olduğunu bildirmektedir.

Tereyağı Kaç Kaloridir? Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Ebru Saç bu konuda şunları söylemektedir;

"Süt yağının çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle meydana gelen tereyağı, yüksek kalori değerine sahiptir. Tereyağının 100 gramında 717 kalori bulunur. Bir yemek kaşığı tereyağı ise 14 grama denktir ve yaklaşık 100 kalori içerir. Yani bu ürün tam anlamıyla bir kalori deposudur. Zayıflamaya çalışıyorsanız tereyağı tüketirken eşitliği sağlamalısınız. Yoksa uzun vadede olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız. Örneğin diyelim ki bir diyet programı uyguluyorsunuz, fakat günlük fazladan 1 yemek kaşığı tereyağı daha tüketiyorsunuz. Buna göre 1 yıl içerisinde 4,8 kg alabilirsiniz. Böyle bir şeyin olmasını istemiyorsanız, diyet listenizde tereyağına yer verirken porsiyonları sınırlandırmalısınız. Yahut tereyağı tüketirken diğer yağlardan uzak durmalı, bu şekilde ölçüyü korumalısınız.

A, D, E ve K vitaminlerinin yer aldığı tereyağı, kısaca yağda çözünen vitaminler açısından zengindir. Tereyağının içeriğinde A vitamini daha yoğundur. Tereyağında bulunan menaquinone yani K2 vitamininin kemik erimesinden ve kalp rahatsızlıklarından koruduğu bilinmektedir. Öte yandan tereyağında B12 vitamini mevcuttur. Kobalamin diye adlandırılan bu vitamin sadece tereyağında değil, diğer hayvansal ürünlerde de vardır."

Beslenme Uzmanı ve Kardiyolog Canan Karatay'ın tereyağ ile ilgili açıklaması şöyledir;

"Aslında tereyağı sağlıklıdır ancak doğal tereyağı olması gerekir. Mesela köy tereyağı güvenle tüketilebilir. Benim kaleme aldığım bir kitap var, okuyanlar bilir; tereyağının yapılışını orada anlattım. Kalp sağlığı için tereyağı tüketmek bir ihtiyaçtır. Daha doğrusu tereyağı genel sağlığımız için şarttır. Damar tıkanıklığına da engel olur. İster köy yumurtasını kırın ve içine tereyağı ekleyin, ister yemeklerinize ilave edin. Bazıları garip karşılayabilir belki ancak Orta Asya toplumunda bir gelenek vardır, tereyağlı çay içerler. Nitekim Türkler de piyasada şeker yokken çaya tereyağı koyarak tüketirlerdi. Tereyağı, gönül rahatlığıyla yenebilir."

Kalori zengini olan tereyağı, az miktarında bile yüksek kalori bulundurur. Örneğin Diyetisyen Buket Adanç'ın bildirdiğine göre tereyağının 100 gramında 785 kalori mevcuttur. Tereyağı özellikle kahvaltıların vazgeçilmezidir ve bal ile birlikte mükemmel bir lezzet kombinasyonu oluşturmaktadır. Fakat her sabah ekmeğimize tereyağı ve bal sürüp yemeye devam edersek hızla kilo artışı başlayacaktır. A, B12, D, E, K2 vitaminlerine sahip olan tereyağ, potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri de içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin ve omega-6 yağ asitlerinin de bulunduğu tereyağ, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılar. Fakat dikkatli tüketilmezse kolesterol açısından tehlike arz eder. Tereyağının 100 gramında bulunan kolesterol seviyesi 215 mg'dır. Yani kolesterol ihtiyacının %72'sini giderebilecek kadar kolesterol içermektedir. Tereyağını soframızdan hiç eksik etmemek, gereğinden fazla kolesterol alarak sağlığımızı riske atmak demektir.

Ne Kadar Tereyağ Tüketmelidir? Diyetisyen Asena Ebru Saç Anlatıyor

Herkesin tereyağı ihtiyacı birbirinden farklıdır. Ancak Amerikan Diyet kılavuzlarına göre normal bir diyet listesindeki günlük doymuş yağ içeriği, günlük kalori oranının yüzde 10'undan fazla olmamalıdır. Mesela günde 2000 kalori alması gereken bir kişi takriben 22 gram  yağ tüketebilecektir, daha fazlası önerilmemektedir. 22 gram ise aşağı yukarı üç yemek kaşığı kadardır. Fakat diyet sırasında doymuş yağ almak için sadece tereyağı kullanılamayacağından, doymuş yağ barındıran tüm gıdalar için de bu ölçüye uyulmalıdır. Onun için günlük yağ alımını sınırlandırmaya özen göstermek gerekir. İdeal miktar ise günlük 1-2 yemek kaşığıdır. Doymamış yağ barındıran çiğ kuruyemiş, zeytinyağı, avokado ve benzeri yiyecekler dönüşümlü olarak tüketilirse yağ ihtiyacı dengeli bir şekilde karşılanmış olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Saniye

    Hergün bi kaşık tereyağını suya koyup içiyorum acaba kilo yapar mi

 
 
KAPAT