Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

1 yemek kaşığı zeytinyağının süper faydası: Gargara yapılınca etkisini gösteriyor...

Mavikadin>Sağlık>1 yemek kaşığı zeytinyağının süper faydası: Gargara yapılınca etkisini gösteriyor...

Zeytinyağı çeşitli faydaları ile meşhur harika bir madde. Zeytinyağının sağlık için önemli bir kullanım alanı da bu yağ ile gargara yapmak! Sabah aç karına bir yemek kaşığı zeytinyağını ağızda çalkalamak ve gargara yapmak geniz akıntısını kesiyor, ağız kokusunu önlüyor, diş sağlığını koruyor, sinüziti önlüyor! Peki oil pulling ( yağ ile gargara) nasıl yapılır? İspatlanmış faydaları nelerdir? İşte ayrıntılar…

Her gün 1 kaşık zeytinyağı ile gargara yapmak hastalıklara şifa oluyor.
Her gün 1 kaşık zeytinyağı ile gargara yapmak hastalıklara şifa oluyor.

Oil pulling yani zeytinyağı ile gargara ağız ve diş sağlığını korumanın en etkili yöntemlerindendir. Ancak yağ gargarasının etkisi sadece bununla da kalmıyor. Ağzımız vücudumuza girişin en büyük kapısı. Ağız yoluyla virüsler, mikroplar ve bakteriler vücudumuza giriş yapıyor. Bu zararlı maddeler önce ağız sağlımıza olumsuz etki ediyor sonra da yutkunma reflekslerimiz ile dolaşım ve sindirim sistemimize yayılıyorlar. Yağ ile gargara işlemi ağızda bulunan tüm zararlı maddelerin bu yağda toplanmasını sağlıyor. Bu sayede zararlı maddeler vücut içerisine girmeden tükürükle atılmış oluyor. Bu yüzden kullanılan yağı yutmamak önemli. Zeytinyağı yerine dilerseniz katı formdaki Hindistan cevizi yağını da kullanabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI İLE YAĞ GARGARASI NASIL YAPILIR?

Dr. Cevahir Taşkın dentfixturkey web sitesinde oill pulling zeytinyağı ile yağ gargarasının şu şekilde yapılmasını öneriyor:
"1 yemek kaşığı zeytinyağı,hindistancevizi yağı, susam tohumu yağı yahut ayçiçeği çekirdeği yağını ağzınızın içerisine alın,  bu yağı  dişlerin, yanak içlerinin, dilin etrafında ağzın içerisinde güzelce dolaştırın. İlk zamanlarda birkaç dakika bu işleme devam edin. Zamanla süreyi 15-20 dakikaya çıkarın. Yağı tükürün ve yutmayın. Ağzınızı ılık suyla durulayın."

1 yemek kaşığı zeytinyağının süper faydası: Gargara yapılınca etkisini gösteriyor...

ZEYTİNYAĞI İLE YAĞ GARGARASI YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Zeytinyağı ile yağ gargarası yapmanın faydaları saymakla bitmiyor… Zararlı bakterileri ağzın yumuşak dokularından uzaklaştırıyor, diş eti kanamasını, diş çürümesini, ağız kokusunu ve dişlerde aşırı hassasiyeti önlüyor. Yağ ile gargara yapmanın diğer faydaları şöyle:

Yağ ile gargara geniz akıntısıyla mücadelede en etkili yöntemlerden. Düzenli olarak her gün yapılması geniz akıntısına kökten çözüm oluyor.

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde (National Library of Medicine) geçen 2017 yılında yapılan bir araştırma yağ ile gargara yapmanın ağız içerisindeki bakteri sayısını azalttığı, diş eti çekilmesi ve plak oluşumundan koruduğunu göstermektedir. Ayrıca bu yöntemle, diş çürüğüne duyarlılığı belirgin seviyeden hafif veya orta seviyeye düşürdüğü de tespit edilmiştir.

Everydayhealth.com'da yer alan içeriğe göre Geleneksel Hint tıbbında ( Ayurveda ) yağ ile gargaranın baş ağrısı, astım ve diyabet gibi fizyolojik sağlık şikayetleri yönetme ve önlemekte etkili olduğuna inanılıyor. 

1 yemek kaşığı zeytinyağının süper faydası: Gargara yapılınca etkisini gösteriyor...

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'ne göre, ağız kokusu genellikle yiyecekler dişlerde biriktiğinde ortaya çıkar, bu durum ayrıca zararlı bakterilerin çoğalmasında etkili rol oynuyor. Yağ ile gargara, ağız kokusunda etkili olan bakterileri öldürerek ağız sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Yağ ile gargaranın diğer faydaları ise bu uygulama bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cildi güzelleştiriyor, vücudu toksinlerden arındırıyor, enerjiyi artırıyor, boğaz ağrısını önlüyor, uyku kalitesini artırıyor ve baş ağrısına şifa oluyor. Tüm bu saydığımız faydalara kavuşmak için en az 2 ay boyunca bu işleme devam etmeli.

Kaynak : familydoctor.org, National Library Of Medicine, dentfixturkey.com, everydayhealth.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...