Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
15-11-2016 01:22 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

100 gr. Taze Antep (Şam) Fıstığı Kaç Kalori, Zayıflatır mı?

Google News

Antep fıstığı düşkünü biri olarak kilo probleminiz varsa, doğal olarak Antep fıstığının kilo aldırıp aldırmadığını merak edersiniz.

100 gr. Taze Antep (Şam) Fıstığı Kaç Kalori, Zayıflatır mı?

Şam fıstığı olarak da bilinen Antep fıstığı, en sevilen kuruyemişlerdendir. Antep fıstığı düşkünü biri olarak kilo probleminiz varsa, doğal olarak Antep fıstığının kilo aldırıp aldırmadığını merak edersiniz. Peki, Antep fıstığı kilo yapar mı, kaç kaloridir? Bu soruyu diyetisyenlere sorduk, işte cevaplar: 

Antep fıstığı zayıflatır

Kaliforniya üniversitesinde yapılan araştırmada, diyet uygulayan 52 obez kişi iki gruba ayrıldı. Bir gruba ara öğün olarak 240 kalori değeri olan Antep fıstığı, diğer gruba ise 220 kalori değeri olan tuzlu bisküvi verildi. 12 hafta süren araştırmanın sonunda, Antep fıstığı yiyen grubun kısa sürede hedeflenen kiloya ulaştığı görüldü.

Tok tutar

Antep fıstığı lif açısından zengin bir besindir. 100 gr. Antep fıstığında 12 gr. lif bulunur ki, günlük lif ihtiyacı kadınlarda 25 gr, erkeklerde ise 38 gram olduğu düşünüldüğünde, Antep fıstığının lif oranının ne derece yüksek olduğunu gözlemleyebiliriz. 

Lifli yiyecekler tüketmek, kişiyi uzun süre tok tutarak fazla yemeyi önleyip obeziteyle savaşır. “Nutrition Bulletin” isimli tıp dergisi Mart 2007 sayısına göre, lif, obezite riskini 3 şekilde azaltıyor. Lifli gıdaları daha çok çiğnemeniz gerekiyor, bu da gıdalara karışan tükürük miktarını artırıyor; böylece tükrükteki hazım için gerekli olan salgılar bolca çıkmış oluyor, hem de gıdanın hacmi genişleyip, midede daha fazla yer kaplamasını sağlıyor. Yüksek lifli gıdalar yiyerek, daha düşük lif içeriği olan gıdalardan az kalori alırsınız. Son olarak yüksek lifli gıdalar midede daha çok yer kapladığından fazla yemeye ihtiyaç duymazsınız ve aldığınız kaloriler azalır.

Protein deposudur

Dr. Mehmet Öz, Antep fıstığının zayıflamaya olan etkileri hakkında bize şu bilgiyi veriyor: Antep fıstığında yerfıstığından daha fazla potasyum, kaju fıstığından daha fazla lif ve cevizden daha fazla protein bulunur. Antep fıstığı en güçlü protein kaynaklarındandır. Proteinin zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteren pek çok bilimsel araştırma mevcuttur. Bu araştırmalardan birinde, diyet yapanların protein oranı %30 artırılmış ve protein alımının kişiyi uzun süre tok tutup 450 kalori daha az alımını sağlayıp araştırma boyunca 5,5 kilo zayıflamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

100 gr. Taze Antep (Şam) Fıstığı Kaç Kalori, Zayıflatır mı?

Ara öğün için ideal besindir

Antep fıstığı, kan şekerinde ani yükselmelere neden olmadığından ve yüksek lif içermediğinden harika bir ara öğündür. Özellikle hamburger, pasta gibi kalorisi yüksek, boş kalori olarak adlandırılan faydasız ara öğünler yerine Antep fıstığını tercih etmek akıllıca bir davranış olacaktır.

Diyetisyen Selahattin Dönmez, Antep fıstığının mükemmel bir ara öğün olduğunu bildiriyor ve bize şu bilgileri veriyor: (Kilo vermek veya mevcut kiloyu korumak isteyenlere ara öğünlerinde bakır ve manganezin mükemmel bir kaynağı olan Antep fıstığını yemesini tavsiye ediyorum. Antep fıstığı, fenolik bileşenleri içermesi, yüksek antioksidan kapasitesi ile vücut bağışıklık sistemini koruyarak, kilo verirken oluşan oksidatif stresin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu sebepler yüzünden15 adeti geçmemek üzere, hızlı kilo verebilmek için Antep fıstığını ikindi öğününde en sağlıklı alternatif olarak tüketebilirsiniz.)

100 gr. Taze Antep (Şam) Fıstığı Kaç Kalori, Zayıflatır mı?

Glisemik indeksi düşüktür

Makul ölçüde ne kadar yerseniz yeyin, Antep fıstığından alınan kalori glikoz seviyenizi yükseltmez. Antep fıstığının da dahil olduğu kuruyemişlerdeki glisemik indeks oranı çok düşüktür. Bu nedenden dolayı kuruyemiş tüketmek, kan şekeri seviyesinde ani artışa yol açmaz. Hatta kan şekeri ve insülin üretimi seviyesini dengelemeye de yardımcı olur. Kan şekerinin belli dengede olması ise açlık krizlerini önleyip, fazla yemenizi ve kilo almanızı engeller. Ayrıca Antep fıstığından alınan kaloriler hemen yağa dönüşmez.

Antep fıstığı kaç kalori?

Diyetisyen Esra Arslan, 100 gr. Antep fıstığının 600 kalori olduğunu bildiriyor ki bu rakam Antep fıstığının kalorisi yüksek yiyeceklerden olduğunu gösteriyor. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500 olduğu düşünüldüğünde Antep fıstığı tüketiminde aşırıya kaçmamak gerektiği, yoksa kilo vermeye değil kilo alımına neden olacağı anlaşılabilir. Bunun için günlük Antep fıstığı tüketimini 10-12 adetle sınırlı tutun. 

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.