2021-12-25 16:58:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:23

12 soruda saç botoksu hakkında her şey

Son yıllarda popülerliği artan saç botoksu, özellikle yıpranmış saçları onarmak isteyen kadınların rağbet gösterdiği bir bakım uygulaması. Yıpranmış, elastikiyetini kaybetmiş saçları, eski sağlıklı görünümüne kavuşturan saç botoksu nedir? Ne işe yarar? Zararları mı? Saç botoksu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

12 soruda saç botoksu hakkında her şey

Sık sık sık fön makinesi kullanmak, düzleştiriciler, hava kirliliği, sağlıksız beslenme… Tüm bunlar saçlarımızın yıpranmasına yol açıyor. Saç dökülmesi ve kırılması da beraberinde geliyor. Hal böyle olunca pek çok kadın saç bakımı konusunda arayışa giriyor. Saç botoksu ise saçı eski gücüne ve görünümüne kavuşturan saç bakım yöntemleri arasında revaçta. Peki saç botoksu nasıl ve kimlere yapılır? Saç botoksunun faydaları ve zararları nelerdir? İşte saç botoksu hakkında en çok sorulan 12 soru ve cevapları:

1) SAÇ BOTOKSU NEDİR?

Saç botoksu, özel bir teknoloji kullanılarak, saç için gerekli protein ve amino asitlerin saç tellerine yüklenmesi işlemine denir. Saç botoksu sayesinde, saç kaybettiği vitaminleri yeniden kazanır. Böylece saçlar daha güçlü, parlak, yumuşak ve pürüzsüz görünür. Kısaca yıpranmış saçlara kolajen ve proteinin geri yüklenmesi işlemine saç botoksu diyebiliriz. Uygulamada amaç, saçlara nem, hacim, parlaklık ve canlılık kazandırmaktır. 

2) SAÇ BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Saç botoksu yaptırmak için önce profesyonel bir kuaföre başvurmalısınız. Saç botoksu bir uzman tarafından yapılmadığında saçlarınız zarar görebilir. Saç botoksunun içeriğinde, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, kolajen kompleksi, B5 vitamini ve glikolikasit gibi saçlara fayda sağlayan organik ve kimyasal maddeler bulunur. Bu ürünler kuaför tarafından hazırlanır ve saça uygulanır. Saç botoksu şöyle yapılır:

 • Kuaför ilk olarak saçı şampuanla yıkar. Çünkü temiz saça uygulanan saç botoksunun etkisi daha fazla olur.
 • Ardından saçınızı kurutup eşit parçalara böler ve botoks malzemelerini saçınıza uygular.
 • Saçınızı yaklaşık 45 dakika beklettikten sonra, şampuan kullanmadan saçınızı yıkar.
 • Son olarak saçınızı kurutur ve botoks işleminin kalıcı olması için saçınıza ısı uygular.
 • Kuaöför saç botoksu işleminin kalıcılığını arttırmak için şampuan ve saç bakım kremi önerisinde bulunabilir.

3) SAÇ BOTKOSU FAYDALARI NELERDİR?

Saç botoksunun içinde; B5 Vitamini, E Vitamini, Argan Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Kolajen Kompleksi, Glioksilik Asit bulunuyor. Bu bileşenler saça son derece fayda sağlar. Saç botoksunun saça faydaları:

 • Saçları güçlendirir ve yeniden onarılmasını sağlar.
 • Saçlara dolgunluk kazandırır.
 • Saç köklerini kuvvetlendirir.
 • Saçların canlanmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesi ve kopmasını önler.

4) SAÇ BOTOKSU ZARARLARI NELERDİR?

Saç botoksu saçıma zarar mı? Sorusu saç botoksu hakkında en merak edilen sorular arasında. Saç botoksunun içerisinde zararlı bir madde bulunmuyor. Ancak bu zarar vermiyor anlamına gelmez. Çünkü içerisinde herhangi bir maddeye karşı hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon ve cilt tahrişine yol açabilir. Bu nedenle saç botoks serumunun cildinizle temas etmemesine dikkat edin.

5) SAÇ BOTOKSU KİMLERE YAPILIR?

Saç botoksu; saç kremlerinin ya da saç maskelerinin yeterli olmadığı, fazla işlem görmüş, çatallanmış, yıpranmış ve kırılmaya müsait saçların tercih edebileceği bir bakım. Çok kuru, kabarık, bukleli, elektriklenmeye müsait tüm saç tipleri saç botoksu yaptırabilir.

6) SAÇ BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Saç botoksu işlemi ne kadar sürer sorusunun cevabı, saçın uzunluğuna ve sıklığına bağlı. İnce uçlu iğnelerle uygulanan bu işlem ortalama 1-2 saat sürüyor.

7) SAÇ BOTOKSU KAÇ GÜN SONRA YIKANIR?

Saç botoksu işleminden 24 saat sonra saç yıkanabilir. Bu 24 saat içerisinde saça şekillendirici ürün ya da serum sürülmemeli. Mümkünse saç botoksu sonrası ilk saç yıkama işlemi, saç botoksu uzmanı tarafından olmalıdır.

8) SAÇ BOTOKSU KAÇ AY KALIR?

Saç botoksu yaptıranlar işlemin kaç ay kalıcı olduğunu merak ediyor. Saç botoksunun etkisi ortalama 2-4 ay arası. Herkesin saç tipi birbirinden farklı olduğundan net bir rakam söylenemez. Aynı zamanda saç botoks işleminin uzun süre kalıcı olması için sülfatsız şampuan kullanılması tavsiye ediliyor. Çünkü sülfat içeren şampuanların içerisindeki tuz, saç botoksunun bozulmasına yol açabiliyor.

9)  BOTOKSU NE SIKLIKLA YAPILIR?

Saç botoksunun zararsız olduğu biliniyor. Saç botoksu yaptırdıktan 4 ay sonra işlem tekrar ettirilebilir.

10) SAÇ BOTOKSU SAÇI DÖKER Mİ?

Profesyonel bir şekilde uygulanan saç botoksu saça zarar vermez. Ancak hatalı uygulanan yahut dozajı ayarlanamayan malzemelerle gerçekleştirilen işlemler saçlarda dökülmeye yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için, saç botoksu profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır.

11) SAÇ BOTOKSU SAÇI GÜRLEŞTİRİR Mİ?

Saç botoksu saçı yeniden onarır ve saçlara parlak bir görünüm katar. Saça nem, hacim ve dolgunluk kazandırarak zayıf görüntüsünden kurtarır.

12) SAÇ BOTOKSU YAPTIRANLAR MEMNUN MU?

Saçlarınızın eski sağlığına kavuşması için birçok yöntem denediniz ancak memnun kalmadınız mı? O zaman bir de saç botoksu yaptıranların yorumlarına bakalım. Saç botoksu yaptıranların yorumlarına bakıldığında pek çok kişi, saçlarının eskisinden daha sağlıklı, parlak ve canlı olduğunu söylüyor. İşte saç botoksu yaptıranların görüşleri:

 • Bir ara saçlarım çok yıpranmıştı, artık tarayamıyordum bile. Bir de o dönem saçım açık renkti. Saçlarına açıcı kullanan arkadaşlar bilir, saçın yapısı tamamen bozuluyor ve tiftikleniyor. Daha sonra bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kuaföre gittim ve saç botoksu yaptırdım. O gün iyi ki o kararı vermişim ve saç botoksu yaptırmışım. Saçlarım şimdi eskisinden daha sağlıklı ve bakımlı görünüyor.
 • Saç botoksu yaptıranlardan biriyim. Biliyorsunuz ki saç botoksunun yapıldığı gün saç yıkanmıyor. Ben de saç botoksunun üzerinden birkaç gün geçtikten sonra saçımı yıkadım. Size sadece şunu söyleyeyim. Saçlarım ipek gibi. Saçımdaki kuruluk gitti, nem oranı dengelendi, kokusundan bahsetmiyorum bile… Bundan sonra düzenli olarak saç botoksu yaptırmayı düşünüyorum. Aynı zamanda saç botoksu saçların uzamasını da destekliyormuş.
 • Benim saç tipim dalgalı. Saç botoksu yaptırmadan önce kuaföre hususi saçlarımın dalgası bozulacak mı diye sordum. Kuaförüm de dalganın zarar görmeyeceğini, saç botoksunun sadece saçımı onaracağını söylemişti. Ancak saç botoksu yaptırdıktan sonra saçlarımda dalganın kalmadığını gördüm. Evet saçımı onardı ancak dalgaları da açtı. O yüzden saçında dalga seçen arkadaşların saç botoksu yaptırmamasını tavsiye ediyorum.
 • Saç botoksunu ilk kez yaptırmadan önce endişeliydim. Ancak yaptırdıktan sonra keşke daha önce yaptırsaymışım dedim. Ve onun üzerine kaçıncıya saç botoksu yaptırdım saymadım bile… Eğer kuaförünüz saç botoksunu doğru uygularsa, saç botoksu muhakkak etkili oluyor. Bu nedenle saç botoksu için profesyonel kuaför tercih etmenizi tavsiye ederim.
Mavi Kadın