12 Ağustos 2022, Cuma 10:01

2, 3 ve 4 aylık bebekler gece kaç saatte bir emzirilmeli?

2, 3 ve 4 aylık bebekler gece kaç saatte bir emzirilmeli?

Yenidoğan bebeklerin sağlıklı şekilde gelişip büyümesi için beslenmelerinin en iyi şekilde yapılması şarttır. Bebekler doğuştan iç güdüsel olarak açlıklarını gidermek ve kendilerini güvende hissetmek için anne göğsüne yönelir. İlk 6 ay boyunca gece beslenmesine gereksinim duyarlar ve bu süreçte geceleri her 2-3 saatte bir beslenmeleri gerekir.

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için 6 aylık olana kadar gece beslenmesi mühimdir. 6.ay ile birlikte ek gıdaya geçildiğinde gece beslenmesine gerek kalmaz.

İLK AYDA BEBEKLER GECELEYİN KAÇ SAATTE BİR EMZİRİLİR?

Çocuk Doktoru Sülayman Nazoğlu: “Bebekler ilk ayda gece 2-3 saatte bir beslenmelidir. Bu beslenme önemlidir, aksi taktirde bebeklerin kan şekeri düşer. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bebeğin gece uyandırılıp her 2 saatte bir emzirilmesi gerekmektedir. Bebek emzirilirken eline temas edilmeli, yanağı okşanmalı ve ona sevgi sözcükleri söylenmelidir. Kısaca anne emzirirken mutlaka bebeğe sevgisini hissettirmeli. “

2 AYLIK BEBEKLER KAÇ SAATTE BİR EMZİRİLMELİ?

2 aylık bebekler günde yaklaşık olarak 8 defa emzirilmeli. Bu sayı bebekten bebeğe değişse de ortalama 8 defa denebilir. Bebeklerin acıktığında beslenmesi gerekmektedir. Formül mama yiyen bebeklerin geceleri beslenme aralıkları 4 saat gibi daha uzun sıklıkta olabilir. Toplam emzirme süresi ise ortalama olarak 10 dakikadır. Formül mama ile beslenen bebekler ise bir beslenmede 150-180 ml mama yemesi yeterlidir.

2 AYLIK BEBEKLER GECE KAÇ SAATTE BİR EMZİRİLMELİ?

2. aya ulaşan bebeklerde gündüz olduğu gibi gece de uyandırılıp 2-3 saatte bir emzirilmelidir.

1-12 AY ARASI BEBEKLER (1 AYLIK, 2 AYLIK,  3 AYLIK, 4 AYLIK…) GECELEYİN KAÇ KERE EMERLER?

Bebekler genellikle ilk 3 ayda (1,2 ve 3 aylık iken) geceleri 2- 3 saat ara ile emerler. 3 -4. aylık olduklarında geceleri 2- 3 kez, 5-6. aylıkken  1-2 kez, 7-9. ayda 1 kez, 10-12. ayda ise bazen 1 kez gece uyanıp emmek isterler, 12. aydan sonra genellikle geceleri emmezler.

3 AYLIK BEBEK NE SIKLIKLA EMZİRİLMELİ?

3 aylık bebeklerin 3 saatte bir emzirilmesi yeterlidir. Bebeğin sağlığı için anne sütünün bir damlası dahi çok değerli ve faydalıdır.

3 AYLIK BEBEK KAÇ DAKİKA EMER?

Çocuk Doktoru Vahap Öney: “Bebeklerde 3.ay ile birlikte emme süresi kısalmaktadır. Anne 3 aylık  bebeğini iki göğüsten toplamda 7 dakika emzirmesi yeterli olacaktır.”

3 AYLIK BEBEĞİN DOYDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bebekler yatağına yattığında bir süre deliksiz uyur. Bu durum onun karnının iyi doyduğuna işaret eder. Tam tersi eğer bebek 5-10 dakika uyuduktan sonra uyanıp huysuzlanıyor ise bebek doymamış demektir. Uyumamasının sebebi yeterince beslenmemesi olabilir.

3 AYLIK BEBEK BİR ÖĞÜNDE KAÇ ML SÜT İÇER?

Çocuk Doktoru Seydi Battal Gölgeli: “3 aylık bebekler gün içinde toplamda 5-6 öğün ile beslenirler. Bu hesapla her öğünde bebeğin kilo başına 20-30 ml anne sütü içmesi yeterli olacaktır. “

4 AYLIK BEBEKLER GECE KAÇ SAATTE BİR EMZİRİLMELİ?

4 aylık bebeklerin gün içinde 3-4 saatte bir emzirilmesi gerekmektedir. Bebeğiniz gece uyurken acıkarak uyanmadığı taktirde 4 aylık bebeğinizi gece 5 saatte bir uyandırıp emzirmeniz iyi olacaktır.”

BEBEKLER GECE UYANDIRILIP EMZİRİLMELİ MİDİR?

Bebekler ilk doğdukları aylarda günde 10-12 defa emzirilmesi gerekir. Bebekler çoğunlukla acıktıklarını belli etseler de bazen uykudan uyanmayabilirler. Bu yüzden de anneler bebeklerini ilk aylarda her iki 2 saatte bir uyandırıp emzirmelidir.

Bebekler 6.aya geldiklerinde ek gıda süreci başladığından gün içinde yeterince beslenecekleri için gece beslenmesi zamanla azaltılır. 6 aydan büyük bebeğiniz gece acıkıp uyanmadığı taktirde bebeğinizi uyandırıp beslemenize gerek yoktur. Fakat eğer acıkıp uyanıyorsa mutlaka emzirmelisiniz. Bebekler her zaman aynı saatte uyanıyorsa ve çok ısrarlı emiyorsa, bu durum onun açlıktan uyandığını gösterir.

BEBEKLERDE GECE BESLENMESİ NE ZAMAN KESİLMELİ?

Uzman Doktor Bilsel; bebeklerde gece beslenmesinin 6 aydan sonra kesilebileceğini ifade etmiştir. 6 ay ve daha büyük bebekler geceleri hiç beslenmeden 11 saat uyuyabilirler.

  1. 6 ila 9 aylık olmasına rağmen bebeğiniz çok açsa geceleri bir defa besleyebilirsiniz. Ancak 9 aydan büyük bebekler gece beslenmesine ihtiyaç duymaz. Uzmanlar; bebeklerde 6 aydan sonra gece beslenmesini ister ani şekilde ister kademeli olarak kesilebileceğini bildirmektedir.
  2. Şunu bilmenizde fayda vardır ki, 9 aylıktan büyük bebeklerde gece beslenmelerinin uzun süreli ve sürekli yapılması halinde bebekte obezite, reflü ve orta kulakta problemler dahil birçok farklı  hastalığa sebep olduğu görülmüştür. Bu yüzden doktorlar, 9.aydan büyük bebeklerde gece beslenmesinin bırakılmasını tavsiye etmektedir.

3,4, 5, 6, 7, 8 Aylık ve 1 Yaşındaki Bebeğin Gece Beslenmesi Tıklayınız

Bebeğin Doymadığı, Sütün Yetmediği Nasıl Anlaşılır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT