05 Ağustos 2021, Perşembe 02:46

2 Aylık,3 Aylık, 9 Haftalık Hamilelikte Karın Büyür mü

2 Aylık,3 Aylık, 9 Haftalık Hamilelikte Karın Büyür mü

Hamilelikte, anne adaylarında pek çok fiziksel ve ruhsal değişim görülür. Başka bir deyişle; organların yapısında ve çalışmasında bazı farklılıklar meydana gelir. Midenin büyümesi ve o bölgenin dışarı doğru çıkıntılı bir hal alması, karnın büyümesi, göğüslerin irileşmesi ve sertleşmesi buna örnektir. Hamilelerin karnı ne zaman belli olur sorusu da anne adayları tarafından merak edilmektedir. Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ne Zaman Dışarıdan Belli Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir anlattı;

"Hamilelikte karnın iyice belirginleşmesi çoğunlukla 5. aydan (20. haftadan) sonra olur. En erken 4. ayın bitiminde yani hamileliğin 16-17. haftalarında dışarıdan bakıldığı zaman belli olacak duruma gelir. Bu da annenin karnı çıplak iken anlaşılabilir. Yoksa gözle görülür bir farklılık olması 5. ayın sonunu bulacaktır. Anne adayının karnı ilk 3-4 ay içinde hamile olduğunu fark ettirecek kadar belirgin değildir. Yakın akrabaların ve arkadaşların anlaması mümkündür fakat başkaları siz söylemedikçe hamile olduğunuzu bile düşünmeyecektir. Eğer biraz iri yapılı bir vücuda sahipseniz bol kıyafetlerle hamileliğinizi uzun süre kamufle edebilirsiniz."

Hamilelikte Anne Karnının Şekline Göre Bebek Cinsiyeti Anlaşılabilir mi?

Çiftler bebek sahibi olacaklarını öğrendiklerinde akıllarına gelen ilk şey bebeğimiz kız mı yoksa erkek mi olacak? sorusudur. Bunu hemen öğrenebilmek için can atarlar. Fakat bebeğin cinsiyeti 13-16. haftalardan önce belli olmaz. Bu dönemde ise ultrason muayenesiyle anlaşılır. Ultrason yaptırmadan bebeğin cinsiyeti kesin olarak öğrenilemez. Fakat yine de bazı belirtiler, bununla ilgili doğru tahminde bulunmanızı sağlayabilir. Bunlardan biri de hamile kadının karnının şeklidir. Erkek bebek belirtileri içinde en yaygın görülen durumlardan biri hamilelikte göbek şeklinin sivri şekilde ve basketbol topuna benzer bir görünüme sahip olmasıdır.

Anne Karnının Geç Çıkması, Geç Belli Olması Bir Sorun Olduğunu mu Gösterir?

Hayır, onunla ilgisi yoktur. Karın bölgesi anne adaylarının kimisinde geç, kimisinde erken belli olabilir. Hatta anne adaylarının kilosu, boyu ve ultrason muayenesiyle yapılan bebek ölçümleri birbiriyle aynı olsa dahi karınlarının görünümü farklılık gösterebilir. Bunun başlıca sebebi bebeğin duruşu ve rahmin pozisyonudur.

Çoğul Gebeliklerde Karın Büyüklüğü

Anne adayı birden fazla bebeğe hamileyse karnı tek bebeğe hamile olanların karnına göre daha fazla büyüyecektir. Yani bebek sayısı ve karın büyüklüğü birbiriyle doğru orantılıdır.

Gebelikte Karında Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Gebelikte anne adayının karnı yavaş yavaş büyürken o bölgede çatlaklar ve gerilme oluşur. Eğer anne adayı genetik olarak buna yatkınsa çatlaklar daha derin ve fazla olabilir. Bazı anne adayları ise daha az çatlakla karşılaşır. Günlük yeterli su tüketimi çatlak oluşumunun engellenmesi için uygulanabilecek doğal ve etkili bir yöntemdir. Böylelikle derinin elastikiyeti artar ve çatlaklar hafifler. Ayrıca çatlak oluşumunu önleyen ve cildi nemlendiren bazı kremler vardır. Bunların hamilelikte kullanımı güvenli olduğundan rahatlıkla tercih edilebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT