06 Aralık 2020, Pazar 00:46

2 Aylık Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çocuk Doktorları Cevaplıyor

2 Aylık Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çocuk Doktorları Cevaplıyor

Bebeklerde kabızlık sık görülen sağlık problemidir. 2 aylık (iki aylık) bebeklerde kabızlık konusunda doktorlara sorulmuş soruları sizin için derledik.

Sual: 2 aylık kakasını yaparken çok zorlanıyor önceden 3- 4 defa kakasını alırken şu günlerde günde 1 defa bile zor alıyorum acaba neden ve ne önerirsiniz?

CEVAPÇocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Bebeklerde özellikle gazı olan bebeklerde 4-5 günde bir kaka durumu olabilir. Debridat 4*1 tatlı kaşığı kullanarak rahat kaka yapmasını sağlayabilirsiniz.)                   

Çocuk Doktoru Mehmet Fatih Mert'in cevabı: (Debridat 4x1 tatlı kaşığı verin günde 1 tatlı kaşığı zeytin yağı içirin siz kabız iseniz tedavi görün.)

Sual:  2 aylık oğlum 4 gündür dışkısını yapmıyor sadece anne sütüyle besleniyor normal bir durum mu hastaneye götürmeli miyim?

CEVAPÇocuk Doktoru Seydi Battal'ın cevabı:  ( Küçük bebekler 4-5 gün kaka yapmayabilir.Endişe edecek bir durum değil.)                                                   

Sual: Bebeğim 2 aylık. Sütüm yetmediği için doktorumuz mama kullanmamızı söyledi. Aptamil1 bebeğimi kabız yaptı. conformil1 veriyorum şimdi. Ancak hala kabızlığı geçmedi. 1,5 gündür kaka yapamıyor. Ben ne yapmalıyım? Bebeğim tehlikede mi?

Cevap: Çocuk Doktoru Ercan Sarıot’un cevabı: (Bebeğiniz hemen,1.5 gün kaka yapmadığı için tehlikeye girmez. Kabızlık için sabah akşam 1-2 çay kaşığı sıvı yağ verin.) 

Sual: Bebeğim 2 aylık ve bu son ayda kakasını önceleri 2-3 günde bir yapıyordu şimdilerde de haftada bir yapıyor dr bize osmolok ve lavman verdi ama lavman kullamak istemiyoruz bize tavsiyelerinizi ve kaka yapmaması normal mi ?

CEVAP  Çocuk Doktoru Seydi Battal'ın cevabı: (Eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, dışkısı yumuşaksa ve mutluysa 5-6 gün kaka yapmasa bile ilaç vermeye ve müdahale etmeye gerek yoktur.)  

Sual: 2 buçuk aylık kızım haftada sadece 1kez kakasını yapıyor. Bir süre Debridat kullandık çok fazla faydasını göremedik. Tiroid bezlerinde bir sorun yok ama ben yine de çok endişeleniyorum çok zorlandığı zaman fitil veriyorum. Kakası yumuşak oluyor. Haftada bir kez yapması normal mi?

CEVAP Çocuk Doktoru Çağlar Acar'ın cevabı: ( Anne sütü  alan çocuklarda kabızlık sık görülmektedir. Haftada 1 kez yapması normal değil. Sütünüz yeterli olmayabilir. Duphalac günde 1 kez sabahları 5 ml 1 ay kullanabilirsiniz) 

Sual: 2 aylık kızım var. 24 saat boyunca kakasını yapmadığı ve öncesinde günde birkaç defa kaka yapan bir bebek olduğu düşüncesiyle kabız olduğunu düşünerek 2 defa kulak çubuğuna zeytinyağı damlatarak 2 günde fitille kakasını yaptırdık.

Sual: Bebeklerde her gün kaka yapılabileceği gibi 4-5 günde birde kaka yapılabilir denirken aynı bebekten mi bahsediliyor? Yoksa bebekten bebeğe fark var ve kendi bebeğim adına endişelenmem mi gerekiyor? Birde bebeğim daha fitili koyar koymaz kakasını yapıyor 1-2 dakika bile beklemeden kabızlığındaki neden ne olabilir sadece anne sütü alıyor.

Cevap:  Çocuk Doktoru Mehmet Karacı’nın cevabı: (45 günlük ve anne sütü alan bir bebeğe 24 saat gaita yapmadı diye müdahalelerde bulunmak doğru değildir. Çünkü bebeklerinde tıpkı erişkinler gibi belli bir ritmi vardır. Bundan dolayı bebeğinize biraz zaman tanıyın. Ama süre çok uzarsa (72 saat üstü)bazı tahliller için hekiminize başvurun.)

Çocuk Doktoru Deniz Ertem’in cevabı: (Sadece anne sütü alan (başka hiçbir şey formül mama dahil almayan) bebeğin 24 saat dışkılamaması endişelenecek bir durum değildir. Rektal uyarı yapmamanızı öneririm, bebeğinizin karnına ve bacaklarına hareket yaptırmanız yeterli. Eğer 3-4 gün dışkılama yok (dışkılama süresi belirgin uzamış) ve kakada balgam (mukus) veya kan varsa o zaman bir çocuk gastroenteroloğuna başvurmanız gerekecektir.)

Çocuk Doktoru Osman Yağmur’un cevabı: (Bebekten bebeğe değişebilir bir durum anne sütü alanlarda çok daha uzun süreler yapmayabilir (7-8 gün kadar) . Kulak çöpü manevrası daha uygun.)

Sual: Bebeğim 2 aylık anne sütüyle besliyorum 3 gündür kakasını yapmıyor yalnız gazını rahatça çıkarabiliyor ne yapabilirim?

CEVAPÇocuk Doktoru Barış İlhan'ın cevabı: (Sadece anne sütü alanlarda kaka yapma 1 haftayı bulabilir.)                

Not: Bu cevaplar şahsa münhasırdır. Yalnızca soru soranları bağlar. Doktorunuza danışmadan bebeğiniz için hiç bir ilacı kullanmayın.

3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 Aylık Bebekte Öksürüğe Bitkisel Çözüm Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir? Tıklayınız 

Bebeklere Kilo Aldıran Tarifler (En Lezzetli, Kilo Aldırıcı Tarifler) Tıklayınız

Bebeklerde Balgamlı Öksürük İçin Bitkisel Ve Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ve Çocuklara Kaç Yaşında, Nasıl Verilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

66 Yorum

 1. Kubra

  Hocam iyi gunler 2 aylik bebegim var kakasini yapmiyodu 5 gun yapmadi saglik ocagindaki doktorumuza danistim eczaneden fitil gibi jel bir tup alip poposuna uyguladim kakasini yapti . 4 dundur gene yapmiyo kakasini. Idrarini cok yapiyo ve sari bi renk oluyo. Ust uste yaptigindanmi bilemiyorum o renk olmasi . Ne yapabilim bir oneriniz varmi acaba ??

 2. Sema celik

  Bebeğim 2 aylık 9 gün oldu hala kakasini yapmadı anne sütü aliyo her hangi bi aglamasi yok sürekli çişini yapiyo bakmam gerekir

 3. Misafir

  Benim oglum 2700 gram dogd.Simdi 2aylik 5200gram kilo boyu 58 gelisim iyimi birde solunumu hizli alip veriyor bunormelmi

 4. eylul

  hocam 2.5 aylik kizim kkasini gunde 5-6 kez yapiyor ancak yaparken cok zorlaniyor ikiniyor kaka rengi de yesil onceleri normal yapiyordu son 1 haftadir bu sekilde neden olabilir acaba

 5. Metin yılmaz

  Hocam 3ay önce 33haftalik doğan kızım yaklaşık 1aydir kabız ve sürekli libalaks fitiliyle tuvaletini yapıyor ne yapmalıyız sürekli bu ilcla yapiyoz zararı olur mu ?

 6. Mustafa Poyraz

  Hocam bebeğimiz anne sütü besleniyor 2. Ay aşılarını oldu kusmaları vardı ancak dahada fazlalaştı ve bugün 3. Günü halen dışkısını yapamadı normal mi müdahale gerektirir mi?

 7. Betül

  Bebeğim 2 buçuk aylık sütüm yetmediği zamanlar aptamil mama veriyorum 12 saattir kakasını yapamıyor normalde her alt değiştirdiğim de kadar yapmış oluyordu şimdi yapamıyor ne yapmalıyım

 8. Bernaaa

  Bebeğim 2 aylık hem anne sütü hem mama veriyorum aptamil. 4 gündür kaka yapmıyor ne yapmalıyım

 9. Sultan

  Kızım 7.ayına girdi 4gundur isal dışı çıkacak ama cikartamadi çok huysuz hiç ağları bitmiyo doğru düzgün bisey yemedi kaç gün sürer acaba

 10. Derin

  4 haftalik Hamileyim düşürmek için en keskin ne olur allah rızası için yardımcı olun

 
 
KAPAT