26 Ekim 2020, Pazartesi 19:08

2 Tane Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori Yapar?

2 Tane Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori Yapar?

Beslenmesine dikkat edenlerin ve zayıflamak isteyenlerin tüketmesi gereken en önemli yiyeceklerden biri de yumurtadır. Bir haşlanmış yumurtanın kalorisi düşüktür ve az miktarda tüketilirse kilo almaya sebep olmaz. Yüksek kalorili bir besin olmadığından, her gün 1 adet yumurta yemek tavsiye edilmektedir. Ancak faydalı ve az kalorili olmasına rağmen haşlanmış yumurtanın fazla tüketilmesi, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 adet haşlanmış yumurtanın sadece 74,5 kalori olduğunu,diyet listesinde güvenle tüketilebileceğini bildirmektedir.

2 haşlanmış yumurta ise 149 kalori yapar.

Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Haşlanmış yumurta oldukça yararlı bir besindir ve en büyük faydalarından biri de tokluk hissi vermesidir. Yumurta, adeta bir protein hazinesidir. Protein içerikli gıdalar ise, kan şekerinin ideal seviyede kalmasına yardımcı olur ve bizi saatlerce tok tutmayı başarır. Yumurtanın içerisinde bolca doğal protein bulunduğundan kilo vermeyi kolaylaştırır.

Uzun lafın kısası, siz de gün içinde sık sık acıkıyorsanız yumurta tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz. Yemek yeme isteğiniz azalacağı için diyet yaparken de güçlük çekmezsiniz. Bir kez daha altını çizmeliyiz ki yumurta düşük kalorili bir yiyecektir ve kilo sorunu olsun veya olmasın herkesin beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Özellikle de zayıflamaya çalışanlar yumurta tüketmeyi hiç ihmal etmemelidir. Fazla kilolardan şikayetçiyseniz bünyenize göre bir diyet programı uygulamalı ve öğünlerinize yumurtayı da eklemelisiniz.

Günde Kaç Tane Haşlanmış Yumurta Yenmelidir?

Haşlanmış yumurtanın az kalorili olmasına güvenerek bol bol yemeye başlarsanız olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Hiçbir yiyecek aşırı miktarda tüketilmemelidir, aksi takdirde ister istemez kilo yapacaktır. Günde bir tane haşlanmış yumurta tüketilebilir. Bu durumda şişmanlamaya neden olmayacaktır. Ağırlık egzersizleri yapmayanların günlük 1-2 adet yumurta tüketmeleri yeterlidir. İp atlama, yürüyüş, koşu, yüzme ve benzeri sporlar ile ilgileniyorsanız, günde 2 yumurta yemeniz tavsiye edilir.

Ağır antrenman yapan kişilerde ise çoğu zaman yüksek protein gereksinimi söz konusudur. Bu yüzden her gün daha çok yumurta tüketmeye ihtiyaç duyabilirler. Günde kaç yumurta yemeliyim? sorusunun en doğru cevabı, beslenme uzmanınızın ya da spor eğitmeninizin yönlendirmesi ile ortaya çıkacaktır.

Haşlanmış Yumurtanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Güçlü kaslara sahip olmak istiyorsanız haşlanmış yumurta sizin için iyi bir yardımcıdır. Yağ yakmayı hızlandıran haşlanmış yumurta, vücut geliştirme ve spor ile uğraşanların sabah öğününde mutlaka olmalıdır.

Aminoasitler, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu bileşenlerdendir. İşte haşlanmış yumurta, aminoasitler bakımından zengindir.

Yumurtayı haşlayarak tüketmek sağlığımız için gerekli olan demir mineralinin büyük bir kısmını almak demektir.

Antioksidan içeren gıdalardan biri de haşlanmış yumurtadır. Cildi tazeleyen antioksidanlar, yaşlanma belirtileriyle savaşarak bizi canlı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşturur.

Yumurtada bulunan maddelerden biri de kolin isimli bir besin maddesidir. Zihinsel gelişimi destekleyen kolin, nörolojik sağlığı pozitif etkilemektedir. Öte yandan kolin, beyin hücre zarının hasar görmesine de engel olmaktadır.

Gebelikte yumurta tüketmek doğru bir davranıştır. Zira yumurtanın anne karnındaki bebeğe de fayda sağladığı, beyin gelişimine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Vitamin ve mineral kaynağı olan yumurta, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesini de teşvik etmektedir. Bundan dolayı anne-babalar, çocuklarına yumurta tüketme alışkanlığı kazandırmalıdır.

Yumurta sadece haşlanarak değil kimi zaman yağda pişirilerek, kimi zaman kıyma, sucuk veya kaşar gibi malzemeler eklenerek hazırlanmaktadır. Yumurtayı çeşitli şekillerde tüketmek mümkün olsa da haşlanmış yumurtanın sağlık açısından daha uygun olduğu söylenebilir. Haşlanırken yağ ve buna benzer kalorili malzemeler kullanılmadığı için haşlanmış yumurta güvenle tüketilebilecek ürünlerin başında gelir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT