07 Temmuz 2022, Perşembe 14:40

20 lik diş çekimi sonrası çabuk iyileşmek için dikkat edilmesi gerekenler

20 lik diş çekimi sonrası çabuk iyileşmek için dikkat edilmesi gerekenler

Halk arasında 20’lik diş olarak bilinen 20 yaş dişleri alt veya üst çenede en arkadaki azı dişleridir. Bu dişler 20’li yaşlarda çıktığı için bu ismi almıştır. 20lik dişler bazen hiçbir problem oluşturmazken bazen de problem teşkil eder ve tedavi

Halk arasında 20’lik diş olarak bilinen 20 yaş dişleri alt veya üst çenede en arkadaki azı dişleridir. Bu dişler 20’li yaşlarda çıktığı için bu ismi almıştır. 20lik dişler bazen hiçbir problem oluşturmazken bazen de problem teşkil eder ve tedavi edilmesi ve hatta çekilmesi gerekir. 20’lik dişlerin eğer çekilmesi gerekiyorsa bu işlem ertelenmemelidir. Aksi taktirde komşu dişler de zarar görür ve bu durumda ağız yapısı ve sağlığı tehlikeye girer.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Hangi Sorunlar Yaşanır?

Yirmilik diş çekimi sonrası ağrı, yutkunma güçlüğü, diş çekilen bölgede şişlik, kanama, boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve çene kilitlenmesi gibi çeşitli sorunlar görülmesi normaldir ve kısa sürede geçecektir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yapmalıyım?

  1. 20’lik diş çekiminin ardından 2 saat hiçbir şey tüketilmemelidir. Bu hem katı hem de sıvı tüm besinler için geçerlidir. Dişi çektirdikten sonraki 2 gün de sıcak besinlerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Diş çekim yerindeki yara tamamen iyileşene dek kişi mutlaka yumuşak besinler tüketmeli ve ayrıca bol bol su tüketmelidir.
  2. 20’lik dişi çektirdikten sonra hastaların en çok yaşadığı sorun dişin çekildiği yerde birkaç gün içinde ortaya çıkan ağrılardır. Dişi çektirdikten sonra hafif ağrılar yaşanması normal kabul edilmektedir ve bu ağrılar için bir ağrı kesici kullanabilirsiniz(aspirin dışında). Eğer doktor çekim sonrasında hastaya kullanması için ağrı kesici ya da gargara vermişse hasta onu mutlaka düzenli kullanmalıdır. 

  1. Diş çekimi sonrası doktorun reçete etmiş olduğu gargara iyileşme sürecini hızlandıran etkili bir yöntemdir. Eğer doktorunuz gargara vermediyse tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bunun için 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Hazırladığınız bu su ile gargara yapın.
  2. 20’lik diş çekimi sonrasında hasta kesinlikle asitli ve aşırı şeker içeren, sıcak veya soğuk her türlü içecekten uzak durmalıdır. Çünkü bu tür içecekler diş çekim yerindeki pıhtıyı oynatır ve bu da iyileşme sürecini yavaşlatır.
  3. 20’lik dişi çektirdiğiniz ilk gün boyunca sigara içilmemelidir.
  4. Diş çekimi ardından kanaması olması oldukça normal bir durumdur. Bu kanamanın sebebi diş çekimi olan yerin iyileşmesi için vücudun fazla kan pompalamasıdır. Doğal olarak gerçekleşen bu kanama bir süre sonra duracaktır. Bu yüzden sabırlı olmanızda fayda var. Sabırlı olmayıp sık sık ağzınızı çalkalar veya kanı sürekli olarak dışarı tükürürseniz diş çekim yerindeki kan pıhtısını bozarsınız. Bu da iyileşmeyi yavaşlatır.
  5. 20’lik diş çekimi sonrasında doktorunuz önermişse bir buz torbasını yanağınıza soğuk kompress şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunun için buz torbasını yanağınızda 5 dakika tutun ve ardından 5 dakika bekleyin. Bu bekleme sayesinde bölge ısınır ve aşırı üşümesi engellenir. Soğuk kompres yapmak için buzluktan buz küplerini çıkarın bunu temiz bir beze sarıp yanağınıza tutun.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20’lik dişleri çekimi sonrasında 1 – 3 hafta kadar ağrı yaşanır. Daha az ağrı yaşamak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için hasta mutlaka aşırı sıcak veya soğuk besinleri tüketmekten kaçınmalıdır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik Kaç Gün Sürer?

20’lk diş çekimi ardından yaklaşık olarak 2-3 gün şişlik yaşanır. Bu durum herkeste aynı olmayabilir. Eğer doktorunuz önermişse dişinize 1-2 gün kadar 20 dakika aralıklarla buz kompressi yapabilirsiniz. Bu yöntem şişlikleri azaltmaya yardımcı olabilir.Buz kompresi yapmak için buzluktan buz küplerini çıkarın bunu temiz bir beze sarıp yanağınıza tutun.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Kanama Olması Normal mi?

Her diş çekiminde olduğu gibi 20’lik diş çekimi sonrasında da ağızda kanaması olması çok normaldir. Yalnızca doktorlar hastayı kanamanın ne kadar olması konusunda bilgilendirir ve hastanın durumuna uygun olarak tavsiyeler verir. Önemli bir tavsiye olarak kanamanın çoğalmasını engellemek için sürekli olarak kanı dışarı tükürmemelisiniz. Ek olarak diş çekim yerinde enfeksiyon oluşmasını engellemek için ilaç kullanmalısınız.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara İçmeyin!

Sigara içmenin vücut ve diş sağlığına olan zararlarını bilmeyen yoktur. Özellikle de diş çekimi sonrasında sigara ve tütün kullanımı iyileşme sürecini çok ciddi oranda yavaşlatmaktadır. Bu yüzden hastalar diş çekimi sonrasında en az 24 saat kesinlikle sigara içmemelidir ki bu sayede hem iyileşme süreci daha hızlı olur hem de kanama ve enfeksiyon riski en aza iner.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT