20 Mayıs 2022, Cuma 07:50

2022 Sömestr tatilinin tadını çocuklarınızla birlikte çıkarabileceğiniz 8 tatil yeri önerisi!

2022 Sömestr tatilinin tadını çocuklarınızla birlikte çıkarabileceğiniz 8 tatil yeri önerisi!

Uzun süren online eğitim süreci sonrasında yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin yarı yıl tatili 24 Ocak’ta başlıyor. Kış dönemine denk gelen sömestr tatilini değerlendirmek isteyen veliler, çocukların hem dinlenebileceği hem de eğlenebileceği tatil yerlerini araştırmaya başladı bile. 15 tatilde nereye gidilir? Diye soranlar için hazırladığımız içeriğimizde, sömestr tatilini doyasıya yaşayabileceğiniz en güzel adresleri sizler için listeledik:

2022 15 TATİL NE ZAMAN?

2022 15 tatil ne zaman sorusu öğrenciler ve velilerin en merak ettiği sorular arasında. Milli Eğitim Bakanlığı’nın takvimine göre öğrenciler yarıyıl tatiline Ocak ayında girecekler. 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek. Hafta sonu tatilinin ardından 24 Ocak 2022 Pazartesi günü sömestr tatili başlayacak ve 4 Şubat 2022 Cuma tatil bitecek.

15 TATİLDE (SÖMESTR) GEZİLECEK YERLER 2022

Yarıyıl tatilinde evde durmak istemiyorsanız sizlere şahane önerilerimiz olacak! Harika bir sömestr tatili geçirmeniz için gezebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Nevşehir, Kocaeli, Bolu, Bursa Gümüşhane, Erzurum ve Kayseri’de gezebileceğiniz, çocuğunuzla birlikte keyfini çıkarabileceğiniz en güzel adresler için buyurun:

1) Kapadokya/ Nevşehir

Sömestr tatilinde çocuklarınızla gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Kapadokya’dır. Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden birisi olan Kapadokya, muhteşem doğası, vadileri ve peri bacaları ile gezilmesi gereken bölgeler arasında yer alıyor. Kış aylarında Peribacaları üzerinde biriken kar görüntüsü, kışın harika manzaralar sunuyor. Kapadokya’da balon turuna çıkarak çocuklarınızla unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Sömestr tatilinde hem karın hem de harika manzaranın tadını Kapadokya’da çıkarabilirsiniz.

2) Kartepe/ Kocaeli

Ülkemizdeki kış turizmi merkezlerinden biri de Kartepe. Sömestr tatiliniz için sakin, huzurlu ve eğlenceli bir yer arıyorsanız Kartepe tam da size göre. Burası diğer kayak merkezlerine göre daha az kalabalıktır. Ayrıca İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biridir. Karetepe'de kış sporuyla uğraşan kişiler için kolaydan zora doğru kademeli pistler bulunur. Kayak sporları dışında doğa yürüyüşü, dağcılık ve safari turları gibi aktivite imkanları sunar. Ayrıca Kartepe’ye gelmişken lezzetli alabalıkların tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

3) Kartalkaya/ Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi; Karadeniz Bölgesi'nde Bolu şehrinin sınırları içerisinde bulunur. Bol oksijenli havası ve çam ağaçları ile kaplı manzarasıyla kısa süreli tatiller için en çok tercih edilenlerin başında yer alır. Sömestr tatilinde ailenizle Bolu’ya gidebilir, kısa süreli tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, beyaz örtüyle kaplı çam ormanlarında eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Kartalkaya kayak merkezinde konforlu oteller, kafeler, restorantlar, geniş ve uzun pistler bulunuyor. Kayak yapmayı bilmeseniz bile kızak kiralayarak eğlencenize devam edebilirsiniz.

4) Uludağ/ Bursa

Kış tatili denilince kayak tutkunlarının ilk aklına gelen adreslerden biri Uludağ. Türkiye’nin en önemli kış turizmi bölgesi. Uludağ Kayak Merkezi; acemi ve profesyonel kayakçılar için uygun pistleri, snowboard, teleferik, kaliteli tesis ve otelleri ile hem günübirlik tatilcilere hem de uzun süreli konaklayacaklara harika bir kış tatili yaşatıyor. Sömestr tatilinde çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmek için Uludağ’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere yakın olması nedeniyle ilk tercih edilen turzim merkezlerinden biri. Uludağ Kayak Merkezi Osman Gazi Köprüsü ile İstanbul’dan 2,5-3 saate sürüyor.

5) Zigana/ Gümüşhane

Her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Zigana Kayak Merkezi, ülkemizin doğayla iç içe olan tatil yerlerinden biri. Doğal güzellikleriyle ünlü bölgede konaklamak için birçok tesis bulunur. Ayrıca birçoğumuzun sevdiği kendin pişir kendin ye tesislerinin de yaygın olduğu bir yerdir. Zigana Kayak Merkezinde orta ile zor olarak değerlendirilen 2 adet pist, 1 adet teleski, 1 adet de baby lift tesisi yer alır. Yarıyıl tatilinde gidilebilecek listesinde yer alan Zigana'da ailece eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

6) Abant/ Bolu

Her mevsim ayrı manzaranın eşlik ettiği Abant Gölü, kışın kartpostallık görüntüsü ile insanı adeta büyülüyor. Sömestr tatilini Bolu’da geçirmek isterseniz hem Abant Gölü ve çevresini hem de Yedigöller’i gezerek, kartpostallık görüntülere yakından şahit olabilirsiniz. Kayın ve meşe ağaçlarının eşlik ettiği Abant’ta ailece yürüyüş yapabilir, kar üstünde kayabilir ve kar manzarasına karşı yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

7) Palandöken/ Erzurum

Kış tatilinin Türkiye’deki en güzel ve en renkli adreslerinden biri de Erzurum Palandöken. Erzurum'da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlar ve Nisan ayının sonuna kadar sürer. Kış mevsiminin en uzun sürdüğü yerlerden biri olan Palandöken, hem kafa dinlemek hem de ailenizle güzel vakitler geçirmek için gidebileceğiniz tatil beldesidir. Yarıyıl tatilini Palandöken Kayak Merkezinde geçirmek isteyenlere; downhill skiing ve snowboard için uygun pistleri, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm etkinliklerini barındırdığını söyleyebiliriz.

8) Erciyes/ Kayseri

Kayseri denilince ilk akla gelen doğa harikası yerlerden biri Erciyes Dağı. Erciyes Dağı’nda bulunan kayak merkezleri; hem kış sporu yapabileceğiniz hem de kış manzarasının tadını çıkarabileceğiniz imkanlar sunuyor. Ailenizle huzur dolu bir tatil yapmak için sömestır tatilinizi Kayseri’de geçirebilirsiniz.

Türkiye’de kayak yapılabilecek en iyi 11 kayak merkezi önerisi Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT