05 Ağustos 2021, Perşembe 01:08

3 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Bulunur?

3 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Bulunur?

Hamileliğin 12. haftasında bebeğin gelişimi hız kesmeden devam etmektedir. Hormonlara ve bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adayı da fiziksel ve ruhsal bakımdan değişiklikler yaşar. 12 haftalık bebeğin boyu 7 cm iken, kilosu da 15 gramdır.

Hamilelikte 12. Haftada Bebek Nerededir?

Gebeliğin 12. haftasında yani 3 aylık olduğunda rahim kasık kemiğinin üzerinde yer alır. Başka bir deyişle bebek buradadır ve bu bölgede hissedilir.

Hamilelikte 12. Haftada Neler Yaşanır?

12. hafta bebeğinizin en hareketli olduğu dönemlerdendir. Bebeğiniz bu haftada kıpır kıpırdır ve durmadan hareket etmektedir.

Dokunma ve tat alma duyuları, sindirim sistemi ve dış genital organları gelişmeye başlamıştır.

Hamileliğin 12. haftasında bebeğiniz yeni hareketler de yapacaktır. Mesela sanki çene egzersizi yapıyormuş gibi çenesini ha bire açıp kapatacaktır. Bu, her bebekte olan bir durumdur. Bebeklerin çene kasları bu şekilde güçlenmektedir.

Gebeliğin 12. haftası itibariyle bebeğin sinir hücreleri gelişir. Beynindeki nöronların diğer nöronlarla, kaslarla, salgı bezleriyle bağlantı kurmasını sağlayan sinapsların gelişimi sürmektedir.

12 haftalık bebeğin refleksleri de yavaş yavaş artmaktadır. Bu dönemde ayak parmaklarını açıp kapayabilmekte ve kıvırabilmektedir. Göz kasları da gelişmekte olup ağzıyla emme hareketi yapar duruma gelmiştir.

12 haftalık hamilelikte mide yanmaları sıklıkla yaşanan bir durumdur. Ekşime ve yanma hissi göğüs kafesinin altından başlayarak boğaza doğru yayılır. Bu normal olarak görülmektedir.

Damarlarınız bebeğinize daha fazla oksijen ve kan ulaştırabilmek için genişleyecektir. Bu yüzden kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz, aniden ayağa kalktığınızda başınız dönebilir.

12 Haftalık Hamilelere Doktor Önerileri

  1. Bol sıvı tüketmek vücut sağlığı için gereklidir fakat bu, hamilelikte daha da önem kazanmaktadır. Gebeliğin 12. haftasında da buna dikkat edilmelidir.
  2. Anne adaylarının hamilelikte sık sık ve azar azar yemeleri önerilir. Tabii ki 12. haftada da böyle yapılmalıdır.
  3. Günde 500 gram süt içmeniz tavsiye edilir. Buna her gün devam etmeniz çok faydalı olacaktır.
  4. Hamileliğinizin 12. haftasında az yağlı dana eti, tavuk göğsü, yumurta, barbunya, brokoli, süt, yoğurt, badem, fındık, fıstık, makarna, yulaf, esmer pirinç, hamsi, mezgit gibi protein kaynağı gıdalar tüketmeye özen gösterin.
  5. Hamileliğiniz boyunca her gün ortalama 80-100 mg C vitamini almalısınız. Bebeğinizin vücudunda yeni hücrelerin oluşabilmesi, dişlerinin ve kemiklerinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için buna ihtiyacınız vardır. Kivi, mandalina, portakal, brokoli, çilek, yeşil ve kırmızı biber C vitamininden zengin yiyeceklerin başında gelmektedir.
  6. Hem alkol ve sigara kullanmaktan hem de bunların içildiği ortamlarda bulunmaktan kaçının. Bunu sadece 12. haftada değil gebeliğiniz boyunca yapın. Aksi takdirde sağlığınız olumsuz etkilenebilir ve bebeğinize de yansır.
  7. Aşırı kilo her zaman olduğu gibi hamilelikte de sakıncalıdır. Kendiniz ve bebeğiniz için zararlı besinlerden uzak durun. Yağ ve şeker içeriği yüksek olan ürünleri hayatınızdan çıkarın. Sağlıklı ve dengeli beslenin.

12 haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olurmu Cinsiyet Ultrason Görüntüsü 4 Boyutlu Tıklayınız

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT