2022-03-21 14:22:04 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:35

3 yaş sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Ne zamana kadar sürer? Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan anlatıyor

2 yaş sendromunu zorluklarla atlatan sevgili anne ve babalara ne yazık ki kötü bir haberimiz var: 3 yaş sendromu! Peki 3 yaş sendromu nedir? 3 yaş sendromunda hangi belirtiler görülür? Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan bu hususta şu bilgileri veriyor:

3 yaş sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Ne zamana kadar sürer? Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan anlatıyor

3 yaş sendromu çocuklarda ağlama krizleri, inatçılık, öfke nöbetleri, iştah azalması gibi belirtilerin yaşandığı bir dönemdir. 3 yaş sendromu yaşayan çocuğa sabırla yaklaşmalı, bu dönemi atlatmak için gerekirse uzman yardımı almalı, uygun bir çocuk gelişimi uzmanına başvurmalıdır.

3 YAŞ SENDROMU NEDİR?

Çocuklarda 3 yaş sendromu, 3 yaşında görülen psikolojik bir durumdur. Bu dönemde çocuklar artık kendilerinin bir birey olduğunu anlamaya başlar ve bu sebeple kendi kararlarının uygulanmasını israrla isterler.

3 YAŞ SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

2 ve 3 yaş sendromu aileler için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü bu dönemde çocuklar ailelerine karşı direnç göstermeye başlarlar ve bağımsızlıklarını ilan ederler. Ancak aileler bu dönemde bu dönemin çocuklarda normal bir geçiş dönemi olduğunu bilmelidir. 3 yaş sendromunda yaşanan belirtiler şöyledir:

 1. Ağlama krizleri
 2. Söz dinlememe
 3. İnatçılık
 4. Yoğun duygular
 5. Aşırı merak
 6. Benmerkezcilik
 7. Güvensizlik
 8. Israrcılık
 9. Öğle uykusunu ve diğer uykuları uyumamakta direnirler.
 10. Her şeye “neden” diye sorarlar.
 11. Yemek seçerler.
 12. Öfke nöbetlerinde sizle inatlaşırlar.

 1. Aniden bağırma, kendini yere atma ve uzun süre ağlama nöbetleri geçirme.
 2. Hayır kelimesini sıklıkla kullanırlar.
 3. Öfke nöbetleri geçirebilirler.
 4. Yaşıtlarıyla sık sık kavga edebilirler.
 5. Kendi seçtiği kıyafetleri (mevsime uygun olmayan) giymek ister
 6. Daha bağımsız olmak isterler ve inatlaşırlar.
 7. Uyuma isteği azalır,uyku vakti geldiğinde uyumak istemez ve direnir
 8. Ağlama nöbetleri geçirebilir.
 9. Yapacağı her işi kendisi yapmakta israrcı olurlar.
 10. Bu dönemde çocuklar duygularını ve hislerini şiddet ile dışarı vururlar.
 11. Artık kendi kıyafetlerini kendileri giyip çıkarmak isterler.
 12. Ebeveynlerin “hayır” demesi onları aşırı sinirlendirebilir.
 13. Bu dönemde çocuklar kendi başlarına rahat hareket ediyor olmak isterler.
 14. Yine bu dönemde çocuklarda iştah azalması ve uyku düzenlerinde değişmeler meydana gelir. Öğlen uykusuna yatmak istemeyebilirler.
 15. Çocuklar öfkelerini kendi saçını çekme ve üzünü tırmalama gibi kendine zarar veren hareketlerde gösterebilirler.
 16. Bu dönemde çocuklar hayal ile gerçekliği karıştırabilirler.
 17. Çocuklar bu dönemde kendilerini beden, zihin ve duygu bütünlüğü içinde görürler.

3 YAŞ SENDROMU NE KADAR SÜRER?

Çocuklarda zorlayıcı geçen 3 yaş sendromu çoğunlukla 1 sene içerisinde yok olur. Fakat bazen bu süreç 7 yaşına kadar dahi sürebilir. Bu durumda çocuklarda çok uzun ve sık sık girilen öfke nöbetleri olması halinde bir uzmandan yardım alınması iyi olacaktır.

3 YAŞ SENDROMU NEDEN OLUR, NORMAL Mİ?

Çocuklarda 3 yaş sendromu ergenlik dönemi gibi normal bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar kendi varlıklarını keşfeder, özgürlüklerini inşa eder ve kendi yaşam alanlarını kurarlar. Dolayısıyla bu süreç çocuklar için herhangi bir psikolojik hastalık değildir.

3 YAŞ SENDROMU NASIL ATLATILIR?

3 yaş sendromu çocuklarda sert geçen bir dönemdir. Çocukların kendilerini buldukları bu dönemde inatçı hareketler sergiledikleri fark edilebilir. Aileler bu dönemde çocuklarına karşı olan tavırlarında dikkatli olmalıdır. Bu dönemde çocuk kendisini anne ve çevresine karşı ispatlamak ister. Dolayısıyla anne babalar bu dönemin çocukları için önemli bir “Kendini bulma” dönemi olduğunun farkına varmalıdır. Bu dönemde çocuklara karşı sabırlı ve bilinçli yaklaşılması çocukların kişilik ve zihinsel gelişimlerini olumlu şekilde etkileyecektir.

Çocuklar 3 yaş sendromunu atlatmak için aile çocuğa karşı sabırlı ve sakin kalmalıdır. Ancak bu şekilde süreç daha kolay atlatılacaktır.

Bu dönemde çocukla konuşurken çocuğun boy seviyesine inilip onunla göz teması kurulması ve sakin ses tonu kullanılması çok iyi olacaktır. Bu şekilde kurulan iletişim sayesinde çocukla yaşanılan süreç konuşulur ve sınırlar belirlenir.

Çocuğun enerjisini atması için spora yönlendirilebilir. Yüzme, yürüyüş,karate gibi sporlar yaptırmak çocuğun fazla enerjiyi atmasına yardımcı olur.

Çocuğu her gün parka götürmek de çocuğun enerji atabileceği alternatif yöntemlerdendir.

Bu dönemde ebeveynler çocuklarına karşı kararlı olmalıdır ve birlikte hareket etmelidir. Çünkü eğer annenin hayır dediğine baba evet derse çocuğun kafası karışır ve bu dönem her iki taraf için de çok daha zorlu geçer.

3 yaş sendromundaki çocuklarda öfkeli olan ve bağıran çocuğunuzla sakin ve sevgi dolu bir ses tonuyla konuşmalı ve onu sessiz şekilde yapabileceği boyama, kâğıt kesme ve yapıştırma gibi eğlenceli etkinliklere yönlendirebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen 3 yaş sendromunu atlatamıyorsanız uygun bir çocuk gelişimi uzmanına başvurmalıdır.

3 Yaş Çocuğun Zeka Gelişimi Nasıl Desteklenir Uzmandan Öneriler Tıklayınız

Mavi Kadın