26 Ekim 2020, Pazartesi 04:06

37 Haftalık Doğan Bebekler Sağlıklı mı 37 Haftada Doğum Yapanlar

37 Haftalık Doğan Bebekler Sağlıklı mı 37 Haftada Doğum Yapanlar

Gebeliğin 37. haftasında bebek dünyaya gelmeye hazır durumdadır. Vücut ağırlığı daha da artarak 3000 grama ulaşmıştır. Başka bir deyişle 37 haftalık bebek kilosu 3 kg'dır. Öte yandan anne karnındaki bebek 37 haftalık olduğunda boyu 48 santime varmış demektir. 37. haftaya girdikten sonra her an doğum yapabileceğinizi unutmamalı, sürekli tetikte olmalısınız. Örneğin doğum çantanızı hazır bulundurmalısınız. Doğum sancıları hamileliğin 37. haftasında da başlayabilir. 37 haftalık doğum erken doğum olarak değerlendirilmez. Zira 37. haftalık doğan bebekler haftasını tamamlamış sayılmaktadır.

Gebeliğin 37. haftası itibariylebebeğin başı artık doğum kanalına uzanmıştır ve bebeğin pozisyonu doğuma uygundur. Bebeğin doğmasına az kaldığı için bu haftadan sonra bebek fazla dönmez, genelde hep son duruş pozisyonundadır.

37 Haftalık Doğum Yapanların Yorumları

Hamileliğimin 37. haftasında bebeğimi sezaryenle dünyaya getirdim. Doğum yapacağım gün önceden belli değildi, her şey bir anda olup bitti. Hamd olsun bebeğimin sağlığı gayet yerinde. Hem 37. haftada ve sonraki haftalarda doğan bebekler prematüre bebek olarak kabul edilmiyor. Çünkü 37 haftalık bebeğin anne karnındaki gelişimi tamamlanmış oluyor. Bebeğim doğduğunda kilosu 3050 gramdı. Hastanede kalmadı, doğduktan sonra alıp evimize geldik. Hiçbir sorunumuz olmadı, içinizi ferah tutun, gerisini doktorunuza bırakın. Yavrunuzu kucağınıza aldıktan sonra dünyalar sizin olacak, buna odaklanın.

3 ay önce doğum yaptım. Bebeğim 37 hafta 3 günlük olarak dünyaya geldi. Doğumum sezaryenle oldu ve önceden planlanmıştı. Bebeğim kilo olarak önde gidiyordu, ben de iyice ağırlaştığım için daha fazla beklemenin bir anlamı yok diye düşündüm. Çok şükür kızım sağ-sağlim doğdu, doğumdan sonra da herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Sezaryen 37. haftadan itibaren yapılıyor. Kızım 3550 gram olarak doğdu. Şimdi MaşaAllah çok sağlıklı,. Bebeğinizin gelişimi normalse doktorunuzla konuşup 37. haftada doğum yapmanız mümkündür.

Bebeğim 37 hafta+4 günlükken3280 gram olarak doğdu. Erken doğum yaptığım için endişeliydim fakat bebeğimin sağlığı çok iyi, hem anne sütü alıyor hem de günde 1 defa mama yiyor. Şu an 3 kiloya ulaştı, nazar değmesin. 37 haftalık doğan bebekler genelde normal doğan bebekler kadar sağlıklı oluyor. Benimki de öyle.

Suni sancı ile normal doğum yaptım. Daha doğrusu buna mecbur kaldım. 37 hafta 5 günlük hamileydim. Normalde 1 hafta sonra doğum yapacaktım. Bu ikinci çocuğum ve ilk çocuğuma göre daha kilolu doğdu. Doktorum beklemeyi uygun bulmadı; neyse oğluşuma erken kavuştum işte, fena mı?

Ben preeklamsi nedeniyle 37 haftalık hamileyken doğum yaptım. Bebeğim doğduktan sonra ciğerlerinin gelişmesi için doktor 3 ampul iğne yaptı. Ama kuveze girmedi. Aslan oğlum çok sağlıklı. Bebekler 37. haftayı doldurduklarında anne karnındaki gelişimi bitmiş oluyor, haliyle doktorlar kuveze gerek görmüyor.

Ben gebeliğimin 37. haftasındayken sezaryenle doğuma almak zorunda kaldılar. Çünkü suyum âniden gelmeye başlamıştı. Böyle bir şey olacağı aklımın ucundan bile geçmiyordu. Bir taraftan suyum geliyor; bir taraftan ben panikle doğum çantamı hazırlıyorum, düşünün. Oğlum doğduğunda kilosu 3250 gram, boyu 51 cm'di. Hiçbir sorunu olmadan doğdu ve şu an da oldukça iyi.

37. haftada rutin muayenemi olmak için doktora gittim, iki hafta sonra gelmem söylendi. Doğumum o zaman yapılacaktı. O gece uyurken suyum gelmeye başladı. Hemen en yakındaki hastaneye kendimi zor attım. Daha önce oraya hiç gitmemiştim. Öğle saatlerinde bebeğim dünyaya geldi. Erkek çocukları aceleci oluyormuş, büyüklerimizin söylediği geldi çıktı.

37. haftada normal doğum yaptım.Aslında keşke 1 hafta daha bekleseydi diyorum fakat nasip buymuş. Başlangıçta o kadar zorlanıyorduk ki; resmen kafasını yastıktan hiç kaldırmıyordu. Emzirebilmek âdeta büyük bir problemdi, fakat o günler geçti. Şimdi her şey yolunda.

37 Haftalık Gebelik Ve 37 Haftalık Bebek Kilosu, Boyu Gelişimi Görüntüsü Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT