03 Aralık 2020, Perşembe 03:40

38 Haftalık Hamileyim Adet Sancısı Gibi Ağrım Var Ne Yapayım

38 Haftalık Hamileyim Adet Sancısı Gibi Ağrım Var Ne Yapayım

38. haftada artık doğum eli kulağındadır, her an doğum yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalar doğumların %75’inin 38. ve 42. haftalar arasında gerçekleştiğini göstermektedir.

38 Haftalık Hamilelikte Doğum Sancıları Nasıl Anlaşılır Doğum Belirtileri Ne?

38 haftalık gebelik sancılar ikiye ayrılır. Birincisi gerçek doğum sancılarıdır diğeri ise Braxton-Hicks kasılmaları olarak da bilinen yalancı doğum sancılarıdır. Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancısı değildir, doğuma hazırlık provadır.

Hamileliğin 38. haftası doğuma çok yakın olunan bir zaman dilimidir. Yani doğum sancılarının her an başlama ihtimali vardır. Gerçek doğum sancısı düzenlidir ve her 10 dakikada 3 defa hissedilir. Her kasılma ortalama 50 saniye devam eder. Dinlenmek sancıların kesilmesini sağlamaz, zaten kasılmalar gittikçe daha da şiddetlenir.

38 haftalık gebelikte meydana gelen normal doğum sancıları önce gaz veya kabızlık gibi sindirim problemlerinden kaynaklanan sancılara ya da adet döneminde görülen ağrılara benzer. Anne adayı bir şey karnının altına baskı uyguluyormuş gibi hisseder. Zaman geçtikçe sancılar iyice kuvvetlenir.

38 haftalık gebelikte adet sancısı gibi ağrı doğum belirtisi olabilir yahut Braxton-Hicks kasılmalarından da olabilir. Doktora bu durumu bildirmelidir.

38. haftalık gebelikte en önemli doğum belirtileri şunlardır:

 1. İdrar sıklığında azalma olur.
 2. Karnın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı hissedilir ve şiddetlidir.
 3. Bel ağrısı başlar.
 4. Nişan kanaması gelir. Bu; sümüksü kıvamda, kahverengi-pembe renkli kanlı akıntıdır.
 5. Amniyon kesesi yırtıldığı için su gelir.
 6. Düzenli sancıların şiddeti ve sıklığı artar.
 7. Bunlar en önemli doğum belirtileridir. Anne adayı bunlarla karşılaştığında hemen doğum çantasını da yanına alarak hastaneye gitmelidir.

38 Haftalık HamilelikteBraxton-Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Kasılmaları) Nasıl Anlaşılır?

Braxton-Hicks kasılmaları gerçek doğum sancısı değildir, doğum provasıdır. Braxton-Hicks kasılmaları (yalancı doğum sancıları), rahim kaslarında gevşeme ve gerilme olarak tanımlanabilir. Bunlar anne adayını doğuma hazırlayıcı kasılmalardır.

Braxton-Hicks kasılmalarını normal doğum kasılmalarından ayıran farklar şunlardır;

 1. Gerçek doğum sancılarının süresi 30-70 saniyedir ve bu sancılar belirli aralıklarla tekrarlar. Braxton-Hicks kasılmaları ise düzensiz olarak meydana gelir.
 2. Yalancı doğum sancıları genelde ağrısız olur. Kimi zaman adet ağrısına benzer bir ağrı yapabilir. Ağrılar 1 dakikadan daha kısa sürer.
 3. Braxton-Hicks kasılmalarının şiddeti pozisyon değiştirince, istirahat edince azalır ve bu ağrılar çoğu zaman kasıklarda ortaya çıkar.
 4. Doğum başladığında hissedilen kasılmalar şiddetlidir. Braxton-Hicks kasılmalarının ise genellikle ağrıya sebep olmadığı bilinmektedir.
 5. Braxton-Hicks kasılmaları âniden başlar, düzensizdir, kasılma şiddeti ve süresi değişir. Gerçek doğum sancıları da ilk önce düzensizdir, sonra düzene girer; sıklaşır ve şiddetlenir.

38 Haftalık Hamilelikte Braxton-Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Kasılmaları) Nasıl Geçer?

 1. Yaptığınız işe ara vermeniz; ayaktaysanız oturmanız, oturuyorsanız veya yatıyorsanız yürümek fayda sağlar. Kimi zaman dinlenmek kimi zaman yürümek iyi gelir.
 2. Gevşemeye çalışın. Ilık bir duş almak size yardımcı olabilir.
 3. Vücudunuzun yeterli su alamaması da bu kasılmalara yol açabilir. Kasılmaların dinmesi için su tüketimini artırmanız önerilir.
 4. Hamilelikte derin nefes teknikleri ve diğer rahatlatıcı egzersizler kasılmaların durmasında etkilidir.

38 Haftalık Gebelik, Bebek Kilosu Gelişimi Boyu Görüntüsü Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT