22 Ocak 2022, Cumartesi 23:21

4 Ay Aşısı Ateş Yaparmı? Bebeklerde 4 Ay Aşısıyla İlgili Soru Cevaplar

Yeni anne olmuş her kadının en çok merak ettiği konulardan biri  de bebeklerin aşı zamanlarıdır. Bebeğiniz 4 aylık olduysa yaptırmanız gereken aşı 5’li karma

4 Ay Aşısı Ateş Yaparmı? Bebeklerde 4 Ay Aşısıyla İlgili Soru Cevaplar

Yeni anne olmuş her kadının en çok merak ettiği konulardan biri  de bebeklerin aşı zamanlarıdır. Bebeğiniz 4 aylık olduysa yaptırmanız gereken aşı 5’li karma aşı 2. dozdur. Bu makalemizde 4 aylık bebek aşısı ile ilgili çocuk doktorlarına sorulan sorulara ve cevaplarına yer verdik.

Sual 4 aylık bebeğimizin 4. ay aşıları yapıldı. 2 gündür ateşi düşüremiyoruz. 38.5 dereceye kadar çıkıyor. Calpol kullanıyoruz ve ılık duş aldırıyoruz nemli bez ile vücudunu siliyoruz. Bu aşı sonrası ateş durumu ne kadar sürer ve başka ne gibi bir müdahale yapmalıyız ?

CEVAP Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: ( Aşı sonrası ateş sıklıkla 24 saat sürer. Nadiren 72 saate kadar uzayabilir. 6 ayın altında parasetamol (Calpol ve benzerleri) dışında ateş düşürücü verilmesini önermeyiz. Gerekirse ılık duş yaptırabilirsiniz. Ateşi zaten çok yüksek değil. Endişelenmenize gerek yok.

Sual 4 aylık kızım var. Şuan aşı takvimine bakıyorum da hepatit B1 VE B2,2.ayın sonunda da BCG KPA VE Pent aşıları olmuş. KPA ve Pent nedir?  Üstelik prevenar ve rotavirüs aşılarından hiç bahsedilmedi geç mi kaldım o aşıları yaptırmak için?

CEVAP Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: ( KPA (Konjuge pnömokok aşısı) yani zatürre aşısı demektir. Pent yani Pentaxim 5 li aşı demektir. Difteri-Boğmaca-Tetanos-Çocuk Felci-HİB aşılarını içeren 5 li aşıdır. Prevenar ve rotavirüs aşıları için geç kalmadınız. 4. 6. ve 8. ayda 3 doz yaptırabilirsiniz. )

Sual  Bebeğime dün aşı yaptırdık. 4.ay aşıları, menenjit ve karma aşı. 2 sefer 6 saat ara ile ateş düşürücü şurup verdim ki sağlık ocağındakiler ateş olmasa da 2 ölçek ver demişlerdi. Ateş yoktu gecede. Ancak sabah uyandığımızda bebeğimizin sıcak olduğunu fark ettik. Her saat başı ölçüyorum 37, 37,4 37,7 en fazla gördüğüm değerler. Aşı bir gün sonra yapabilir mi? Doktorumuzu aradık aşıdandır ateş düşürücüye bugün de devam edin dedi. Sizce tahlile gerek var mı? Ateşi kaç olursa acil götürmem gerekir.

CEVAP Çocuk Doktoru Süheyla Gör’ün cevabı: (Her aşıdan sonra hafif bir ateş olabilir. Sağlık bakanlığının şu anda kullandığı aşılar çok kaliteli ve güvenli. Hemen endişelenmeyin, tahlil gerekmez.39 derecenin üstündeki ateşler de daha yakın takip edin.)

Sual  4 aylık kızım var, aşı yaptırdık ve aşı yeri misket gibi şişti ve iltihaplandı. Ne yapmalıyız?

CEVAP Çocuk Doktoru Prof. Dr. Aydın Yağmurlu’nun cevabı: (Aşı yapan sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririm.)

Sual  Yarın kızıma 4.ay aşısı yapılacak. Hafif gribi var, aşıya zararı olur mu? 4.ay aşısı bebeğe ateş, ağrı, huzursuzluk vs. yapar mı? Aşıya gitmeden evvel Tamol Pediatrik şurup verelim mi? Aşı sonrasında ne tür bir rahatsızlık olursa Tamol Pediatrik şurup verelim?

CEVAP Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Hafif grip durumunda aşı yapılabilir. Aşıların hepsi ateş, huysuzluk... yapabilir.  Aşıdan önce tamol vermenin anlamı yok, aşıdan sonra eğer ateş veya huysuzluk olursa tamol verebilirsiniz. )

Sual  Bebeğim 4.ayını bitirdi rotavirüs aşısı yaptırabilir miyim? Doktorumuz zamanının geçtiğini eğer yapılırsa bağırsaklarında problem oluşturabileceğini söyledi. Siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: ( 1 ay ara ile 2 doz halinde yaptırabilirsiniz.)

Sual  Merhaba, oğlum 4 aylık prevenar ve rota virüs aşılarını yaptırmak istiyorum. Konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum.

CEVAP Çocuk Doktoru İlhan Asya Tanju’nun cevabı: ( Prevenar, pnömokok aşısı olup. 7 ay altı başlandığı 1 yada 2 ay ara ile 3doz uygulatacaksınız ve 12-16. aylar arası 4. dozu uygulatacaksınız. Rota virüs aşısı piyasada 2 tane var ben rotarixi öneririm 2 doz uygulanıyor. En geç 6. ayda uygulanır. Çünkü 8 ay üstü rota virüs aşıları uygulanamaz. Bunun için 6 ve 8 de uygulatırsınız veya 4 ve 6. aylarda uygulatırsınız.)

Sual  Bebeğim 4 aylık, prenevar aşısını yaptırmayı düşünüyorum ama aşının gerekliliği konusunda hekimlerin görüşleri neden farklı? "kesinlikle yaptırmalısınız, imkânınız varsa yaptırın ya da risk grubunda olmayanların yaptırmasına gerek yoktur " şeklinde farklı yorumlar var. Aşının koruyuculuğu ömür boyu mu?

CEVAP Çocuk Doktoru İlhan Asya Tanju’nun cevabı: ( Sağlık bakanlığı aşı takviminde olmamasına rağmen( tamamen duygusal nedenlerden dolayı) yaptırmanızı öneriyoruz. Ancak pahalı bir aşı olduğu için yaptırmak sizin imkânlarınız ölçüsündedir.

Çocuk Doktoru Mehmet Fatih Mert tarafından bildirilen çocuk aşı tablosu

 1. Bebek doğduğunda: Hepatit B 1. Doz
 2. 1. Ay: Hepatit B 2. Doz
 3. 2. Ay: 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) 1. Doz
 4. 3. Ay: BCG (Tüberküloz aşısı)
 5. 4. Ay: 5'li karma aşı 2. Doz
 6. 6. Ay: 5'li karma aşı 3. doz + Hepatit B 3. Doz
 7. 12. Ay: 3'lü karma aşı (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) + Hepatit A aşısı 1. Doz
 8. 15. Ay: Su çiçeği aşısı (Varisella)
 9. 18. Ay: 5'li karma aşı 4. Doz + Hepatit A aşısı 2. Doz
 10. 4-6 Yaş: 4'lü karma aşı 1. Doz (Difteri, Tetanoz, asellüler Boğmaca, İnaktive Çocuk Felci aşısı) + 3'lü karma aşı 2. Doz

4 Aylık Bebek Boy Kilo Ve Baş Çevresi Ölçüleri Kaç Olmalı? Tıklayınız

4 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli Ve Kaç Saat Arayla Emer? Tıklayınız

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri (En Etkili Kilo Aldırıcı 6 Tarif) Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

15 Yorum

 1. Elif

  Bebeğime bugun 4 ay alışı yaptırdık. Ateşi 36 ama aşıyı yapalı sürekli uyuyor bu normal mi.

 2. Ali

  Bebegimiz 4 aylik ve bugun 2 bacagindan asi yapildi sizce nezaman banyo yaptirmaliyiz. Hemsire bugun yaptirmayin demisti sanirim tam hatirlayamadigim icin sormak istedim

 3. Gül

  Merhaba bnim bebeğim üç aylık dört saatte bir 125 cc mama alıyor yetrlimi acaba drt asaati geçmeden emmiyo buda bni çok üzüyo yardm lütfen

 4. Hatice

  Sağlık ocağında bebeğime 3. Ay yapılacak aşıları 2. Ay ile beraber yaptılar neden anlamadım. Gelecek ay aşısı yok ama boy kilo takibi için getirebilirsiniz dedi. 4.ay aşısı için ateş yapmaz ağrısı olursa ateş düşürücü ver dedi ama 37.7 olmuş çocuk gece boyu uyuyamadı yeni doğmuş bebek gibi bacaklarını hiç kımıldatamıyor yavrum. Ateşten çok korkuyorum.Rabbim yavrularımızı bize bağışlasın.

 5. Meryem

  Bebeğimin 4. Ay aşısını yaptıramadık başka aylarda da yapılabilir mi aşısı

 6. Serap

  4 aylık kızım var 4 ay aşımızı olduktan üç gün sonra ateşimiz çıktı 39 kadar çıktı ama bugün aşı olalı beşinci günümüz iki gündür Ateş var hastaneye götürdüm açıdan dedi gönderdi ve hala düşmedi Ateş ne yapmam lazım

 7. Misafir

  3 aylık kızım var bir buçuk saate yakın emiyor bıraksam iki saat emecek neden böyle oluyor acaba emerken arda kendi geri çekiyor ağlıyor tekrar emmek istiyor neden oluyor acaba yardımcı olur musunuz

 8. Mehibe

  4 aylık kızım var aşısını yaptırdık fakat sol bacağından vuralan ilk asisindan sonra ayağında kızarıklık ve şişlik var. Endiseleniyoruz ters bir durum varmıdır be yapmalıyız bilgi verebilir misiniz

 9. anne

  4 ay once ogluma ası vurdum suan besbucuk aylık fkat ası yerı sısmıs ve kızarmıs sızce neden ve neyapmalıyım

 10. Misafir

  Oglum 3 ayi gecti zatürre ve baska bi aşı yaptilar ayaklarinin dış kisinlarindan ateşi kaç gündür düşmüyor ve aşı olduktan beri agliyor tepkileri hep aglamali ateşi 37 38 39 oluyor acaba hemşire yanlış yapmis olabilirmi aşı nin ateş yapmicani sölediler oldu olali hic inmedi ve hep huzursuz

 
 
KAPAT