26 Ekim 2020, Pazartesi 04:17

4 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Bulunur?

4 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Bulunur?

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin büyüklüğü bir portakal kadar olmuştur. Eğer 15. haftaya geldiyseniz sıkı durun, size süper bir haberimiz var: Bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda belli olacak! Tabii siz bir de 15 haftalık bebeğin boyu ne kadar ve 15 haftalık bebek kaç kilo diye merak ediyorsunuzdur. Hemen söyleyelim; hamileliğin 15. haftasında bebek 10 cm boyundadır ve yaklaşık 70-72 gramdır.

Hamilelikte 15. Haftayla ilgili en çok mera edilen hususlardan biri de bebeğin bu hafta nerede olacağıdır, işte bunun cevabı;

Hamilelikte 15. Haftada Bebek Anne Karnında Nerededir?

Gebeliğin 15. haftasında rahim, aşağı yukarı pubik kemik ile göbek deliği arasında bir yerdedir. Yani bebeğiniz de burda yer almaktadır. Hamilelikte 15. Haftada bu bölgede zaman zaman Braxton Hicks adını verdiğimiz bazı kasılmalar hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar sizi doğuma hazırlayacaktır.Kasılmalarınız düzenliyse ve Saatte 5'ten fazla oluyorsa, sırt ağrınız ve şiddetli kramplarınız da varsa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

15 Haftalık Hamilelikte Neler Yaşanır?

Haftalar birbirini kovaladı ve siz şu an hamileliğinizin 15. haftasındasınız. O halde 15 haftalık bebek kaç aylıktır diye düşünüyorsunuz. Tebrikler; 3,5 ay geride kaldı, neredeyse 4. aya girmek üzeresiniz. Hamilelikte 15. haftada yaşananlar şunlardır;

  1. Hamileliğin her ânı çok özeldir. Tabii ki bu, 15. Haftası için de geçerlidir. Hamilelikte 15. hafta bebeğin duymaya başladığı dönemdir. Mide ve bağırsaklarınızdan gelen sesler olsun; dışarıdan gelen sesler olsun; bebeğiniz artık bunlara kulak verecektir. Elbette sizin sesinizi de duyacaktır. Hatta kalbinizin sesi bile onun kulağına gelecektir.
  2. Hamileliğin 15. haftasında bebek kollarını ve bacaklarını germeye başlar. Dirsek ve dizden kıvırabilir. 15. haftadan itibaren hareketleri yavaş yavaş hissedilmeye başlanır. Hızla büyüyen bebeğiniz, artık size hareketleriyle mesaj verecek, sizin söylediklerinizi de işitebilecektir.
  3. Hamilelikte 15. hafta itibariyle karnınız belirginleşecektir. Yani dışarıdan bakan biri de sizin hamile olduğunuzu anlayabilir.
  4. 15. haftada uyku problemleri, halsizlik ve yorgunluk, bacaklarınızda kas ağrısı olabilir.
  5. Yine bu aralar ellerinizde, ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda ödem ve şişlik meydana gelebilir.
  6. Gebeliğin 15. haftası olunca bebeğin saç telleri ve kirpikleri kalınlaşır.
  7. 15 haftalık bebeğin saçları ve kaşları ince tüyler halinde yavaş yavaş çıkmaya ve giderek uzamaya başlar. Kemikleri ve kemik ilikleri de gelişimini sürdürür. İlerleyen haftalarda bebeğin iskelet sistemi oluşacaktır. Bebeğiniz 15. haftada emme, yutkunma ve nefes alma gibi refleksleri kazanmaya başlayacaktır. Öte yandan kasları da gelişmeye devam eder. Bebeğiniz 15. haftanın son günlerine doğru yumruk hareketi ve buna benzer el hareketleri yapabilecek duruma gelir. Kol ve bacak hareketlerinin daha güçlü ve belirgin olduğu bu dönemde hareketlerini hissetmek sizin heyecanınızı ve sevincinizi ikiye katlayacaktır.

15 Haftalık Hamilelere Doktor Tavsiyeleri

Yeterli miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Gebeliğin 15. haftasında sıvı tüketimini artırmanız daha da önem taşımaktadır. Su dışında çorba, meyve suyu ve süt gibi sıvı gıdaları da ihmal etmeyin.

Uyku sorunu yaşamamak için her akşam açık havada biraz yürüyün. Böylece daha rahat uykuya dalarsınız.

Bu dönemde el ve ayak bileklerinizde, vücudunuzun çeşitli yerlerinde şişlikler görebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu gayet normaldir. Damarlarınızda dolaşan kan miktarı arttığı ve rahminiz bebeğinizle birlikte büyüyerek pelvik damarlarınıza baskı yaptığı için şişlik ve ödem gibi durumlar ortaya çıkar. Ayaklarınızı kalbinizin seviyesinden daha yukarı kaldırıp bu halde istirahat etmeniz, hafif egzersizler yapmanız, bol su içmeniz bu durumlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

15 Haftalık Gebelik Bebek Görüntüsü Cinsiyeti Annedeki Değişiklikler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT