Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

5 dakikada bir idrara çıkmak neden olur? Çok sık idrara çıkmanın 20 farklı sebebi ve tedavisi

Mavikadin>Sağlık>5 dakikada bir idrara çıkmak neden olur? Çok sık idrara çıkmanın 20 farklı sebebi ve tedavisi

5 dakikada bir, sık idrara çıkma gün boyu ortalamadan daha sıklıkta küçük abdest bozma ihtiyacı duymak anlamına geliyor. Bu durum genellikle hamilelerde, yüksek tansiyon ilacı kullananlarda, prostat büyümesi olan erkeklerde görülüyor. En yaygın nedeni ise idrar yolu enfeksiyonu. 5 dakika bir idrara çıkmanın tedavisi sorunun kaynağına göre değişiyor.

Sık idrara çıkma, tansiyon ilaçlarının yan etkisinden kaynaklanabiliyor.
Sık idrara çıkma, tansiyon ilaçlarının yan etkisinden kaynaklanabiliyor.

Hızlı erişim:

5 dakikada bir idrara çıkmanın nedenleri nelerdir?
Sık idrara çıkma için hangi doktora gidilir?
5 dakikada bir idrara çıkma nasıl tedavi edilir?
Sık idrara çıkma için doğal tedavi yöntemleri

Sık idrara çıkma, 5 dakikada bir idrara çıkmak gün veya gece boyunca çok fazla idrara çıkmanız demektir ki hayat kalitesini ciddi manada düşürür, kişiyi adeta yaşamdan soğutur. Cinsiyet farketmeksizin tüm insanlar arasında yaygın bir şikayettir. 5 dakikada bir idrara çıkma şeker hastalığından, sistitte (mesane enfeksiyonu) kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. 5 dakikada bir idrara çıkmanın nedenleri ve tedavisi ise şöyle:

5 DAKİKADA BİR İDRARA ÇIKMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

5 dakikada bir idrara çıkma kendiliğinden ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak da görülebiliyor.  24 saat içinde 6-8 kez işemek, sağlıklı ve normal kabul edilirken 5 dakikada bir idrar ihtiyacı duymak bir soruna işaret edebiliyor. 5 dakikada bir idrara çıkmanın yaygın nedenleri şunlardır:

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonu 5 dakika bir idrara çıkmanın en yaygın nedeni sayılıyor. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu sisteminde yer alan mesane üretra veya idrar yolununun diğer kısımlarındaki bakteriyel enfeksiyonlardır. Bunlar arasında sistit (mesane enfeksiyonu), üretrit (üretra enfeksiyonu) ve piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) bulunur. Mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinoz (BV) veya trikomonas dahil olmak üzere farklı sağlık sorunları da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyip sık idrara çıkmaya yol açabiliyor. İdrar yolu enfeksiyonu, sık idrara çıkmanın yanı sıra mide bulantısı, kasık ve çevresinde ağrı, idrar yaparken yanma, idrar olmadığı halde sanki idrar varmış hissi gibi semptomlara sebep olabiliyor. 5 dakikada bir idrara çıkmanın nedeninin idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız sağlık ocağında veya hastanede idrar testi yaptırmalı. İdrar yolu enfeksiyonunun antibiyotikler ile tedavisi ile sık idrara çıkma sorunu da ortadan kalkacaktır.

HAMİLELİK

Büyüyen rahim ve fetüsün mesaneye baskı yapmasından dolayı gebelik döneminde sık idrara çıkma hatta 5 dakikada bir idrara çıkma ihtiyacı çok yaygın görülüyor. Özellikle birinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinizde yaşanabiliyor. İkinci trimesterde daha az karşılaşılıyor. Bebeğin mesaneye baskı yapmasının yanı sıra gebelikte idrar yolu enfeksiyonu da sık idrara çıkmaya neden olabiliyor. Doğumla beraber sık idrara çıkma şikayeti de son buluyor.

ŞEKER HASTALIĞI

Sık idrara çıkma, hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabetin (şeker hastalığının) ortak bir belirtisi . Şeker hastalığında vücudunuz glikozu parçalamak için insülin kullanamadığından dolayı, ondan kurtulmak için daha fazla idrar üretimi yapar. Şeker hastalığı şeker ilaçları ile kontrol altına alınabiliyor.

PROSTAT BÜYÜMESİ

Prostat büyümesi yaşla beraber hemen hemen her erkekte görülüyor, prostat bezinin büyümesiyle ortaya çıkıyor. 5 dakikada bir idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrarı tam boşaltamama, İdrar yaparken ağrı veya kanlı idrar (bunlar enfeksiyona işaret edebilir), idrar akışının yavaşlaması veya gecikmesi gibi semptomlar ile karşımıza çıkıyor. Tedavisi idrar bezinin ne kadar büyüdüğüne, yaşınıza ve genel sağlığınıza göre değişiyor. İlaç tedavisi uygulanabileceği gibi duruma göre ameliyat gerekebiliyor.

5 DAKİKADA BİR İDRARA ÇIKMANIN DİĞER NEDENLERİ

 • Tansiyon ilacı gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak
 • İnterstisyel sistit/mesane ağrısı sendromu.
 • Aşırı aktif mesane sendromu.
 • Çok fazla su içme
 • Mesanede taş olması
 • Stres ve kaygı
 • Pelvik taban kaslarının zayıflaması
 • Östrojenin azalması
 • Diüretik (idrar sökücü ) bitki ve ilaçların kullanımı
 • Felç geçirmiş olma
 • Omurilik yaralanmaları
 • Alkol veya kafeinli içecek tüketimi
 • Vajina iltihabı
 • Üretral , mesane veya uterusun vajinanıza sarkması
 • Fibromiyalji
 • Pelvik bölgesine radyasyon tedavisi .
 • Mesane kanseri veya pelvik tümör. (nadirdir)
 • Üretral darlık

5 dakikada bir idrara çıkmak neden olur? Çok sık idrara çıkmanın 20 farklı sebebi ve tedavisi

5 DAKİKADA BİR İDRARA ÇIKMA İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Sık idrara çıkma için Üroloji doktoruna gidilmeli.Doktor idrar tahlili isteyecek gerek görürse ultrason ile böbrek ve mesanelerinizi inceleyecektir.

5 DAKİKADA BİR İDRARA ÇIKMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

5 dakikada bir idrara çıkmanın tedavisi bu sağlık sorununun neden kaynaklandığına göre değişiyor. Örneğin 5 dakikada bir idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonundan dolayı meydana geldiyse doktor antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Şayet prostat büyümesi varsa cerrahi operasyon da gerekebilir.

5 DAKİKADA BİR İDRARA ÇIKMA İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

5 dakikada bir idrara çıkma sorunundan muzdaripseniz doktorun verdiği ilaçları kullanmanın yanı sıra günde 10-12 bardak su için bu sayede mesaneniz temizlenecektir.

Maydanoz veya kızılcık kaynatıp bu sudan her gün 2-3 bardak içmeye devam edin.

Bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp günde 2 kez bunu için.

Kaynak : my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org, healthpartners.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...