17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:26

5 Haftalık İkiz Bebek Belli Olur mu Bebeğin İkiz Olduğu Ne Zaman Anlaşılır

5 Haftalık İkiz Bebek Belli Olur mu Bebeğin İkiz Olduğu Ne Zaman Anlaşılır

Cinsel ilişkide birden fazla yumurtanın döllenmesi ve ayrı ayrı rahim içerisinde gelişmeye başlamasıyla ikiz bebek meydana gelir. Tek yumurta ikizinde bebekler birebir aynı olurken, çift yumurta ikizinde bebeğin cinsiyeti ve görünüşü farklı olabilmektedir.Doğal yollarla hamile kalınca ikiz bebek doğurma oranı %80’de birdir. Ancak tüp bebek ve aşılama gibi suni yöntemler ikiz bebek sahibi olma şansını artırır.

İkiz Bebek Hamilelikte Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Dr. Aydın Köşüş bu konuda şu bilgileri vermektedir; “İkiz gebelik ultrason cihazıyla tespit edilmektedir. İkiz bebeğe hamile olup olmadığınızı gebeliğin 5.-6. Haftalarında ultrason yaptırarak öğrenebilirsiniz.Şayet ikiz bebek varsa, ultrasonda iki adet kese görülür. Ancak bazen sürpriz bir şekilde ikiz bebeğin bir diğer kesesi gebeliğin sonraki haftalarındaki ultrasonda da görülebilir. Tek gebelik diye düşünülerek bir sonraki ultrason kontrolünde ikiz gebelik çıkan hamileler de mevcuttur.

İkiz Gebelikte Cinsiyet Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Dr. Yuliya Doster bu konuda şu bilgiyi vermektedir;

"Bebeğin cinsiyeti ultrasonda 13. haftadan sonra yani 3. ay bittiğinde görülebilir. Bu tarihten önce %100 cinsiyet tespiti yapılamaz. Fakat en doğru sonuç hamileliğin 15. ile 20. haftaları arasında belli olur."

5 Haftalık Gebelikte İkiz Bebek Belli Olur mu?

İkiz gebelik 5. haftada anlaşılır mı sorusu oldukça merak edilmektedir. Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki; doktorunuz gebeliğinizin 5. haftasında vajinal ultrason yaparak ikiz bebeklere hamile olup olmadığınız hakkında bilgi verebilir. Fakat kesin bir şey söyleyebilmek için sonraki haftalarda ultrason muayenesi gerekecektir.

İkiz Gebelikte Erken Doğum Olur mu?

Dr. Aydın Köşüş bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Erken doğum riskinin fazla olduğu durumlardan biri de ikiz gebeliklerdir. Hekim rutin kontrollerde hamileliğin 18. haftasından başlayarak rahim ağzının boyunu ölçmelidir. Rahim ağzının kısaldığı görülürse erken doğumu önlemek için gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir?

İkiz bebeğe hamile olan kadınlar bulantı ve kusma şikayetleriyle tek bebeğe hamile olanlara göre daha fazla karşılaşırlar. Bilhassa gebeliğin ilk 3 ayında daha sık olur. Ayrıca bu anne adayları hamilelik boyunca tekil gebelik yaşayanlardan daha çok kilo alır.

Anne karnında iki fetus bulunduğu için mesaneye baskı artar ve idrara çıkma sıklığı fazlalaşabilir.

İkiz gebeliğin diğer belirtileri ise şunlardır;

  1. Ultrasonda 2 kese görülmesi
  2. Beta hCG Seviyesinin çok yükselmesi
  3. Kilo alımı
  4. Aşırı yorgunluk
  5. Karın büyümesi
  6. Sırt ağrısı

İkiz Gebelikte Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Dr. Yuliya Doster bu konuda şu bilgiyi vermektedir;

“Normal gebeliklerde doğumun 38. ile 40. haftalar arasında gerçekleşmesi öngörülür. Fakat ikiz gebeliklerde doğum zamanının öne alınması mümkündür. İkiz doğumlar genelde sezaryen yöntemiyle gerçekleştirilir ve hamilelik süresi ortalama 37 haftadır.”

İkiz Gebelikte Hangi Doğum Yöntemi Tercih Edilir?

Dr. Yuliya Doster bu konuda şu bilgiyi vermektedir;

“Hekim, ikiz bebek dünyaya getirecek anne adayının hangi yöntemle doğum yapacağına bebeklerin pozisyonunu göz önüne alarak karar verir. İkiz gebelik yaşayan kadınlar vajinal doğum yapabilir fakat son yıllardan beri sezaryen doğum yaygın olarak tercih edilmektedir. İki bebek de baş ile geliyorsa vajinal doğum yaptırılması mümkündür.”

İkiz Bebek Çoçuk Nasıl Olur Nasıl Yapılır? İkiz Bebek Yapmak İçin Pozisyonlar Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT