17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:40

6 Aylık Bebeğe Lor Peyniri Verilirmi Ne Zaman Verilir?

6 Aylık Bebeğe Lor Peyniri Verilirmi Ne Zaman Verilir?

Lor peyniri, bebekler için çok faydalı, probiyotik olan harika bir peynir türüdür. Bebeklere 6.aydan sonra verilebilir. Aşağıdaki makalemizde bebeğinize yapabileceğiniz 4 farklı lor peyniri tarifi verdik. Dilediğinizi bebeğinize yapabilirsiniz.

Bebekler İçin Lor Peynir Yapımı

Malzemeler

Yoğurttan yapacaksanız;

 1. 1 kase ev yapımı yoğurt
 2. 1 çay kaşığı tereyağı

Sütten lor peyniri yapacaksanız;

 1. 1 su bardağı süt
 2. 1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
 3. 1-2 damla limon

Yoğurt kullanacaksanız ilk olarak bir tencereye 1 kâse yoğurt ekleyip kısık ateşte kaynatın. (Kaynamaya başladığı zaman suyunu salar.) Yoğurt topaklanıncaya kadar bekleyin. Daha sonra peynir suyunu hafif çekince ocaktan indirin. Sıcak haldeyken tereyağı ilâve edip karıştırın ve soğumaya bırakın. Beyaz tülbenti süzgece aktarıp peyniri bir kâseye süzdürün.

Lor peyniri yapımı için süt tercih edecekseniz 1 bardak sütü tencerede 15 dakika kaynatın. (Böylelikle mikropları iyice temizlenecektir. Fakat sütün organik olmasına dikkat edin.) Sonra birkaç damla limon suyu katıp yoğurt ekleyin. Bu, sütünüzün kesilmesini sağlayacaktır. Peynirinizi kısık ateşte bekletin ki biraz topaklansın. Suyunu tam olarak çekmeden altını söndürün. Soğuduğunda bir süzgecin içerisine beyaz tülbent yerleştirin. Peyniri de bir kâsenin üstüne süzün.

Bebekler İçin Lor Peyniri Yapımı 2. Tarifi İçin

Malzemeler

 1. 3 su bardağı pastorize süt
 2. 2 yemek kaşığı limon suyu

Sütü tencereye ekleyip kaynamaya bırakın. Bu sırada gidip-gelip karıştırmayı unutmayın. 5 dakika kaynasın, ardından iki yemek kaşığı limon suyu ilâve edin. Bu, sütün kesilmesi için gereklidir. Sütü bir miktar daha kaynatıp ocaktan indirebilirsiniz. Soğumasını bekleyip bir süzgeçle veya tülbent ile süzün. Birkaç saat buzdolabında dinlendirin.

Bebekler İçin Lor Peyniri Yapımı 3. Tarifi İçin

Malzemeler

 1. Yarım şişe günlük süt pastörize edilmiş
 2. 3 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
 3. 4-5 limon damlası
 4. 1 adet tülbent

Sütü kaynatın. Soğumadan hemen limon damlatıp yoğurt ekleyin. 5 dakika daha kaynatarak ocaktan alın. Bir süzgece tülbent yerleştirip peynir altı suyunu ayırın. (Bu suyun faydaları çoktur. Bebek için muhallebi, çorba vs. hazırlarken bunu kullanmanız önerilir.) Tülbentin üzerindeki peynirleri bir kapta soğumaya bırakın. Peyniri uzun süre saklamazsanız iyi olur. Mümkün olduğunca çabuk bitirilmelidir.

Bebekler İçin Lor Peyniri Yapımı 4. Tarifi İçin

Malzemeler

 1. 1 litre şişede günlük süt
 2. Yarım limon suyu
 3. 1 çay bardagı peynir altı suyu (bir önceki peynirden kalan)

Derin bir tencereye sütü boşaltalım. İyice ısıtalım. Kaynamaya başlamadan evvel içine limon suyu ve peynir altı suyu ekleyelim. Sütün kendi kendine kaynamasını bekleyelim. (Karıştırmayalım.) Kaynayan süt kesilmeye başlayacak ve katı parçalar meydana gelecektir. 10 dakika kaynatıp ocağı söndürelim. Ardından bir süzgeç kullanarak güzelce süzelim.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT