10 Ağustos 2022, Çarşamba 06:13

6 Aylık Bebek Aşısı Nerden Yapılır Yan Etkileri Nelerdir?

6 Aylık Bebek Aşısı Nerden Yapılır Yan Etkileri Nelerdir?

Bebeklerde 6. ayda vurulan aşılar şunlardır; Hep B3 (Hepatit B) KPA 3 – (Pnömokok) Bacağa kas içine vurulur. DaBT – İPA – HİB 3- (BEŞLİ KARMA AŞI) Bacağa kas içine vurulur. OPA 1 – Oral Polio Aşısı

Bebeklerde 6. ayda vurulan aşılar şunlardır; Hep B3 (Hepatit B) KPA 3 – (Pnömokok) Bacağa kas içine vurulur. DaBT – İPA – HİB 3- (BEŞLİ KARMA AŞI) Bacağa kas içine vurulur. OPA 1 – Oral Polio Aşısı. Bu aşılar bebekte ateşlenme olarak yan etkiye neden olabileceğinden doktorunuzun veya eczacınızın vereceği ateş düşürücü şurupları kullanabilirsiniz. 6 aylık bebek aşısı aşı yapılan yerde şişlik ve kızarıklık da yapabilir.

Sual 6 aylık kızımı aşıya götürdüm. Sarılık kısmını işaretlememişler. Size sorularım; 6 aylık bebeğe hangi aşılar vuruluyor? Bu aşılar koldan mı, bacaktan mı vuruluyor? (benim kızıma bacaktan vuruldu)

Cevap

Çocuk Doktoru Hadi Geylan’ın cevabı: (Eğer aşıları düzenli yapılmışsa 6.ayda pentaxim(karma), prevenar(zatürre) ve hepatit-b (sarılık) aşılarının 3.dozu ve ağızdan çocuk felci aşısı yapılıyor. Aşı uyluk ön yüzüne yapılıyor)

Sual 6 ay 11 günlük bebeğim var. Üç gün önce hepatit b,5’li karma ve pnömokok aşısı oldu.23 Aralıkta bizi tekrar çağırdılar bu arada devlet aşısı haricinde bu aylarda yapılması gereken özel aşılar var mı? (Rota virüs aşısı 2 doz yapıldı.)

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: ( Bu aralar başka özel aşı yok)

Sual Oğlum dün 6. ay aşısı oldu. Geceden beri ateşi 37,5 ve 38,1 arası gidip geliyor. Evde pedifen vardı içirdim ama bir değişme olmadı. Ne yapmam yapmalıyım?

Cevap

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( Aşı sonrası 1-2 gün kadar ateş olabilir. Parasetamol grubu bir ateş düşürücü bu ay için daha uygun.38 derecenin üzerine çıkmadan ateş düşürücü vermenize gerek yok. Yükselirse ılık duş aldırabilirsiniz)

Sual Kızım 6. ay aşılarını oalalı 1 hafta oldu fakat aşı yerindeki kızarıklık geçmesine rağmen sertlik aynen duruyor. Aşıyı yapan hemşire normal olduğunu hatta bir-iki ay kadar sürebileceğini söyledi. Çok endişeleniyorum. Bu durum normal mi?

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: ( Evet normal rahat olun)

Sual Bebeğim 6 ay 13 günlük. Aşılarını özel hastanede yaptırıyorum. 5'li karma aşı 3. dozu (infanrix) yapıldı. Sağlık ocaklarında karma aşının yanı sıra ağızdan tek damla OPV yapılıyormuş. Hastanede bu ağız dozu yapılmadı. Yaptırmamız gerekiyor mu? Aşılamamamız eksik mi kaldı? 7.ayda yaptırmanın bir sakıncası var mıdır? Hastane ve sağlık ocağı uygulamaları neden farklı? OPV'nin düşük de olsa hastalık riski taşıdığını öğrendim, başka bir aşı ile 7.ayda yaptırmanın sakıncası olur mu?

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: ( Yaptırmanıza gerek yok)

Sual Kızım haftaya 6 aylık oluyor. Biz henüz pnömokok aşısı yaptırmadık. Önümüzdeki hafta karma aşılarının 3. dozu yapılacak. Pnömokok aşısını ne zaman yaptırabiliriz? Geç mi kaldık?

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Geç kalınmadı. Karma aşılarla birlikte olmak üzere 2 ay ara ile 3 doz ve 15 aylıkken 4. doz olmak üzere toplam dört doz uygulayabilirsiniz)

Sual Kızım 6 aylık karma aşısını yaptırdık. Fakat aşı vurulan yer yani bacağı 1 hafta olmasına rağmen dokunduğunuzda beze oluşmuş gibi şişlik var. Bastırınca kızım ağlıyor. Sizce ne olabilir?

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Aşı reaksiyonu gelişmiştir. Zamanla geçecektir. Endişeye gerek yok)

Sual 6 aylık bebeğimizin sağlık ocaklarındaki aşılarını yaptırdık ama bugüne kadar özel eksik kalan aşısı var mı? Geciktiysek ne yapabiliriz?

Cevap

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Sadece rotavirüs aşısını ilk 6 ayda 2 doz olarak yaptırabilirdiniz ama yapılması da şart değil, yani sorunu yok)

Not: Soru cevaplar pediatriportalı sitesinden alınmıştır. Cevaplar şahıslara mahsustur.

Bebeklerde Aşıdan Dolayı Ateşlenme Varsa Ne Yapmalı?

 1. İlk olarak yapmanız gereken bebeğin kıyafet seçimine dikkat etmek olmalıdır. Örneğin; bebeğin ateşi 38,5 derece üzerine çıktıysa kıyafetleri çıkartıp daha rahat ve pamuklu ince giysiler giydirebilirsiniz.
 2. Ilık suda sık sık duş aldırın. 29-32 derecede olan su bebeğinizin ateş düzeyini düşürmekte etkili rol oynar.
 3. Ortam sıcaklığının 21-22 derece arasında tutulması ideal olanıdır.
 4. Bol bol sıvı almasını temin edin.  Biberonuna su veya taze sıkılmış meyve suyu koyarak sık sık içirebilirsiniz.Ayrıca bebeğinizi sık sık emzirin.
 5. Yukarıdaki önerileri yapmanıza rağmen 39 derecede olan ateşi halen düşmüyorsa, doktorunuzu arayarak tavsiye ettiği ateş düşürücü şuruplardan içirebilirsiniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Sabrina

  seviorum kizimi, asik doctorlan ellende, ducunjeliim/

 2. Misafir

  Bebeğim 5 gün önce 6ay aşısı oldu ve cok huzursuz sürekli ağlıyor düzensiz yatiyor

 3. Misafir

  6 aylik aşı uyku yaparmi?? Sürekli uyukluyor

 4. Misafir

  Birgün önce altı ay aşımızı yaptırdık bebeğimin bacakları hafif kızardı ve çok şişti bebeğim çok huzursuz acaba bu normalmidir

 
 
KAPAT