05 Aralık 2021, Pazar 17:25

6 soru cevapta kano sporu hakkında merak edilenler

6 soru cevapta kano sporu hakkında merak edilenler

Kano sporu, kayak ile yapılan bir spor dalıdır. Eski dönemlerde kano düz tipli basit bir su aracıydı. İlk olarak Kızılderililerin durgun sularda karşıdan karşıya geçmek için kullandıkları bir su aracıydı. Türkiye’ye 1990 yıllarından sonra yaygınlaşmış ve spor haline gelmiştir. Kano sporu yapmak için belli bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Yani ilgi alanına giren herkes bu sporla ilgilenebilir. Kano sporu fırtınalı havalar hariç, önlemleri alınarak her mevsim yapılabilir.

Kano sporu, deniz, göl ve nehir bulunan birçok ilde yapılabilir. Hatta bunun için birçok şehirde kano kulüpleri ve kano etkinlikleri bulunmaktadır.

Kano Sporu İle İlgili Merak Edilen Sorular

Kano nedir?

Kano, hafif portatif ve iki başı sivri uçlu olan bir teknedir. Kanoyu hareket ettirmek için içerisinde diz çökerek veya oturarak tek kanatlı kürek kullanılır. Kano, kürek kullanılarak kas gücüyle hareket ettirilir.

Kano sporu nedir?

Kano sporu, hem durgun hem de akıntılı sularda yapılan bir spordur. Kano 1936 yılında Berlin Olimpiyatlarında olimpik spor kategorisine eklenmiştir.

Kanocu olmak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle kanocu olmak için yüzme bilinmelidir. Kanocu olmak için ilk yapılması gereken oturduğunuz ilin Gençlik ve Spor Bakanlığına başvuru yapmaktır. Ardından gerekli belgeler size sunulacaktır. Kano kulüp lisansı çıkarabilmek için ise kano kulüplerine kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Kano çeşitleri nelerdir?

Üç farklı çeşit kano vardır. Bunlar; durgun su kanosu, akarsu kanosu ve deniz kanosudur. Bütün kano çeşitleri kendi içinde tek kişilik ve çift kişilik olmak üzere ikiye ayrılır. Aynı zamanda içine girilebilir veya üzerinde oturabilir seçenekleri de mevcuttur. Şişme kano ve solid kano olmak üzere 2 seçenek daha bulunur. Kano sporuyla ilgilenen kişiler genelde solid kano tercih etmektedir.  Kendinize uygun seçenekleri öğrenerek kanoya sahip olabilirsiniz.

Kano bir spor mudur?

Kano bir tür spor çeşididir. Hem erkekler hem de kadınlar rahatlıkla bu sporu yapabilir. Kano sporunda 3 veya 5 kişilik gruplar yarışır. Sporun esas amacı parkuru ilk sırada tamamlamak olup, suya düşmeden yarışı hızla bitirmektir.

Türkiye’de kano nerede yapılır?

Ülkemizde kano sporu yapılabilecek birçok lokasyon bulunmaktadır. Türkiye’de toplam 18 ilimizde kano sporu aktif olarak yapılmaktadır. Bu iller; İstanbul, Kocaeli, Rize, Trabzon, Sakarya, Van, Erzincan, Antalya, Muğla ve Erzurum’dur. Aynı zamanda, Rize’deki Fırtına Deresinde, Artvin Çoruh Nehrinde ve Kayseri Zamantı Irmağında yaz ayları boyunca kano sporu yapılmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT