21 Haziran 2021, Pazartesi 13:56

6(Altı)Parmaklılık Genetik mi 6 Parmak Hastalığı Tedavisi

6(Altı)Parmaklılık Genetik mi 6 Parmak Hastalığı Tedavisi

Polidaktili el veya ayak parmağında 6 parmaklı olmak demektir ve genellikle genetik kaynaklıdır. Yani anne, baba ve üst kuşaklarda bu durum varsa sizde de meydana gelebilir. Polidaktili, ( altı parmaklılık) elin serçe parmağı tarafından yahut ayağın küçük parmak tarafından doğuştan parmak sayısının fazla bulunmasıyla meydana gelir. Sadece tek bir elde veya ayakta olduğu gibi iki eli veya iki ayakta da polidaktili olabilir.  El ve ayak başparmağının, serçe parmağının yanında ufak şişlik olarak veya bir parmağa yapışık olarak meydana gelebilir. Elin serçe parmak tarafında bazen gelişmiş bazen de hareketsiz ve kökten biraz bağlı ama sarkık biçimde meydana gelebilir yahut sadece etli, kemiksiz bir yumru şeklinde de oluşabilir. Eksta gelen bu parmak veya parmaklar diğer elin ve ayak parmaklarından daha küçük boyutta olurlar. Polidaktili doğuştan gelen genetik bozukluktur. Dünyaya gelen her 500 ila 1000 bebekten sadece birinde görünür. Polidaktili doğan çocukların bazılarında genetik bir sendromun parçası olarak görünürken bazılarında ise hiçbir sağlık sorunu yoktur.

Polidaktili Sebebi Nedir?

Polidaktili (altı parmaklılık) bir hastalık değildir, anne karnındayken meydana gelir. Doğuştan gelen genetik bozukluk olarak bilinir. Bebeğin elleri ve ayakları oluşmaya başladığında benzetme olarak ilk eldiven şeklini anımsatır yani parmaklar birbirine yapışıktır. Sonrasında el ve ayaklarında parmakların aralarında koluların erimesiyle parmaklar gelişmeye başlar. Parmakların oluşma evresinde fazla parmak meydana gelirse polidaktiliye neden olur.

Polidaktilinin Nedenleri Nelerdir?

Polidaktili doğan çocukların çoğunda herhangi bir neden olmaksızın polidaktili meydana gelir. Bazı kimselerde genetik bir sendromdur. Ailede herkes polidaktili olarak doğar ve bu durum illa ki bir hastalık olduğunu göstermez, genetik bir durumla birlikle buluşabileceği anlamına gelir.

Altı parmaklılık genetik bir rahatsızlık olması nedeniyle bazı çeşitli genetik hastalıklarla birlikte görülebilir. Bu genetik hastalıkların bazıları şunlardır;

Boğucu torasik distrofi (kısa kaburga kemiği, dar göğüs, kısa uzuvlar, kısa boy ve polidaktili ile karakterize edilen kalıtsal kemik büyümesi hastalığı)

Sindaktili (iç içe geçmiş eller veya ayaklar)

Carpenter sendromu  (zeka geriliği, akrosefali, fasial dismorfizm, doğuştan kalp hastalığı ve hipogenitalizmden oluşan nadir bir otozomal resesif hastalığı)

Ellis van Creveld sendromu (kondroektodermal displazi)

Laurence-Moon-Biedl sendromu

Rubinstein-Taibi sendromu (kısa boy, geniş başparmak, büyük ve geniş ayaklar, ve kraniyofasiyal anormallikler gibi fiziksel değişiklikler)

Smith-Lemli-Opits sendromu

 Trizomi 13 (10.000 yeni doğan da bir görünen kromozom anomalisi)

Polidaktili Tedavisi Nedir?

Polidaktili tedavisi, eksradan oluşan parmağın konumuna ve nasıl oluştuğuna bağlıdır. Polidaktili, diğer parmakların gelişimini etkilememesi ve gelişim bozukluklarına sebep olmaması için mümkün olduğunca erken tedavi önerilmektedir. Polidaktili tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ameliyat bebekte yapılacaksa ailenin rızası alınarak genel anestezi altında yapılır. Ameliyat için en uygun evre 6-12 aylık dönemdir. Ameliyat esnasında diğer parmakların dolaşımlarına dikkat edilip zarar vermeden fazla parmak cerrahi yöntemle alınır. Ameliyat bölgesi ortalama bir haftada iyileşir. Kişiden kişiye göre, fazla parmağın durumuna ve hastanın isteğine göre tedavi durumu değişiklik gösterebilir. Eklemli ve kemikli ekstra baş parmaklar, büyük ayak parmakları veya orta parmaklar veya ayak parmakları ameliyat gerektirebilir. Bazen de cerrahi klips veya dikişle kolayca alınabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT