04 Aralık 2021, Cumartesi 04:18

8 adımda en pratik anlatım ile evde pedikür nasıl yapılır?

8 adımda en pratik anlatım ile evde pedikür nasıl yapılır?

Pedikür, ayak ve ayak tırnaklarına yapılan bir bakım yöntemidir.Pediküre öncelikle ayakların yumuşaması için sıcak suda bekletilmesi ile başlanır. Ayaktaki deriler yumuşadığında törpüyle temizliği yapılır. Nasırlar temizlenir. En son ise tırnaklar kesilir ve şekillendirilir.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Evde pedikür için bazı malzemeler gereklidir. Bunlar; tırnak makası, törpü, kütikül kesici, topuk törpüsü, ponza taşı ve banyo kabıdır.

 1. Pediküre başlamadan önce ilk olarak varsa parmaklardaki ojeler çıkartılmalı ve tırnaklar uzun ise kesilmelidir.
 2. Evde pedikür  yapacaksınız iyi bir pedikürün sırrının ayakları yumuşatmak olduğunu bilmelisiniz. Bunun için ayaklarınızı sıcak su dolu bir leğende20 dakika bekletmelisiniz. Bu suyun içine isterseniz lavanta yağı damlatabilir veya tuz ekleyebilirsiniz.  Bu yöntem sayesinde ayak ve ayak etleri güzelce yumuşayacağı için pedikür yapmak çok daha kolay olacaktır.
 3. Sıcak suda bekletme işlemi bittikten sonra ayaklarınızı bir havlu ile kurulayın.
 4. Sonrasında ayak tırnaklarınızı dilediğiniz uzunlukta kesip törpü ile şekilllendirin.
 5. Sıra tırnak etlerini temizlemeye geldi. Bunun için öncelikle ayaklarınızda bulunan tırnak etlerinizi tırnak fırçasıylatırnak diplerine doğru itin. Ardından et makası kullanarak fazla etleri kesin. Bunu yaparken dikkatli olmanızda fayda var çünkü eğer etinizi derin yerden keserseniz kanama yaşayabilirsiniz.
 6. Tırnak etlerini temizledikten sonra ise şekillendirmeye geçebilirsiniz. Tırnaklarınıza törpü ile şekil verin. Verdiğiniz şekil oval olmamalı çünkü oval tırnaklarda tırnak batmaları meydana gelmektedir.
 7. Tırnak şekillendirmesinin ardından topuk bakımına geçebilirsiniz. Bunun için topukların ne çok ıslak ne de çok kuru, yani nemli olması yeterlidir. Ponza taşı (topuk törpüsü) kullanarak topuklarınızı ovalama işlemine başlayın. Bunu tamamladıktan sonra topuklarınızdaki yumuşaklığı hemen fark edeceksiniz ve hissini çok beğeneceksiniz.
 8. Son olarak tüm ayağınıza vazelin sürün. Bu sayede ayaklarınız nemlenecek ve dolayısıyla yumuşacık olacaktır.

Bu işlemlerin hepsini diğer ayağınıza da uyguladıktan sonra pedikürü tamamlamış olacaksınız.

Pedikür Yaptırmak İsteyenlere Öneriler

 1. Ayaklarınızın bakımlı olması için pedikür yapmalısınız. Yumuşak ve bakımlı ayaklara sahip olmak ayağın sağlığı için iyidir hem de insana iyi hissettirir. Evde pedikür yapmak için şu noktalara dikkat etmeniz iyi olacaktır:
 2. Evde pedikür yapmak için banyo sonrası iyi bir seçim olacaktır. Çünkü banyoda zaten yumuşamış olan tırnak  etleri ve ayaklara pedikür yapılması daha kolay ve pratik olacaktır.
 3. Pedikür işlemine başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri öncesinde hazırlayarak zaman kaybı yaşamamış olursunuz.
 4. Pedikürü banyodan sonra yapacaksanız banyo sonrası ayaklarınızı içine bir kaşık tuz kattığınız ılık suda 10 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında ayakalarınızı durulayıp topuklar gibi kalınlaşmış bölgeleri ponza taşıyla ovalayarak ölü derileri temizleyin. Ayakta cildin hassas olduğu yerleri ovmamalısınız. Aksi taktirde cildinizde tahrişler meydana gelebilir.
 5. Pedikürde tırnak kesimi ve şekillendirmesini yaparken tırnağın sahip olduğu doğal şekle sadık kalmanız iyi olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT