Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

8 kadından birinde görülüyor! Göğüs kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Mavikadin>Sağlık>8 kadından birinde görülüyor! Göğüs kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Göğüs kanseri farkındalık ayı kapsamında halkı bilinçli olmak adına uyaran Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer, erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekti. 

Göğüs kanseri mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle ortaya çıkıyor
Göğüs kanseri mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle ortaya çıkıyor

Erken teşhis edildiğinde tedavi şansının yüksek olduğunu söyleyen Saygı Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer 'Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında açıklamalarda bulundu.

Her 8 kadından birinde göğüs kanseri görüldüğüne vurgu yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer, bu kanser türünün erken teşhis edilirse kolaylıkla tedavi edildiğini söyledi. 

Göğüs kanserinin göğüs dokusundaki normal hücrelerin bozulmaya bağlı kanser hücrelerinin oluşması ve çoğalmasıyla meydana geldiğini ifade eden Tezer, bu konu hakkında bilinçli olmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

8 kadından birinde görülüyor! Göğüs kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

 
GÖĞÜS KANSERİ BELİRTİLERİ

Göğüs kanserinin belirtilerinin göğüsteki ele gelen şişlikler, gözle görülen değişiklikler, göğüs üzerindeki renk değişimleri, göğüs ucundan gelen akıntı ve koltuk altına uzanan şişlikler olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer, periyodik olarak göğüs muayenesi yapılması gerektiğini ve kanserin ancak mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle ortaya çıkabileceğini söyledi.

Sinan Tezer sözlerine şöyle devam etti: ''40 yaşından sonra göğüs kanseri riskinin artması ve ortalama göğüs kanseri görülme yaşının 51 olduğu bilgisi, bu yaş aralıklarında özellikle düzenli kontrollerin ve tarama programlarının yapılmasının önemini ortaya koyar''

Göğüs kanserinin görülme sıklığının arttığını ve halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer, ''Bu kapsamda, sağlıklı yaşam tarzlarının teşvik edilmesi, düzenli egzersiz yapılması, dengeli beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi ve düzenli sağlık kontrollerinin yapılması gibi önlemler, göğüs kanseri gibi hastalıkların önlenmesinde ve erken teşhisinde kritik bir rol oynar'' dedi.

Göğüsünde belirti görmeyen kadınların da kendilerini düzenli olarak muayene etmelerinin önemine vurgu yapan Tezer, ''Göğüsleriyle ilgili hiçbir şikâyeti olmasa da her kadının 20-40 yaş arası 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise yılda bir kez klinik göğüs muayenesi için bir genel cerraha muayene olması gerekir dedi."

Kaynak : Mavi Kadın, iha.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...