2017-02-05 18:37:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:46

Adaçayı Ve Siyah Çay Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü?

Siyah çay ve adaçayı, ülkemizde en çok sevilen ve sık tüketilen bitki çaylarındandır. Peki, siyah çay ve adaçayı tansiyonu yükseltir mi, düşürür mü?

Adaçayı Ve Siyah Çay Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü?

Siyah çay ve adaçayı, ülkemizde en çok sevilen ve sık tüketilen bitki çaylarındandır. Peki, siyah çay ve adaçayı tansiyonu yükseltir mi, düşürür mü? Makalemizde bu konuyla ilgili doktor görüşlerine ve bilimsel araştırmalara yer verdik.

(American Journal of Hypertension)'a göre, çay içip sindirdikten 40-90 dk sonra kan basıncınız yükselebilir. Fakat bu durum geçicidir. Tansiyonunuzu ölçtürmeden önce, doğru sonuçlar için, en az 45 dk çay, kahve veya alkol almayın.

Tansiyonunuz gün boyunca doğal olarak değişim gösterir. Gün içinde tansiyonunuzu ölçtüğünüzde genelde yüksek çıkıyorsa, yüksek tansiyon hastalığınız var demektir. Hatta hipertansiyon hastası olabilirsiniz fakat bu durum hiç bir belirti de vermeyebilir.

Çayda kafein isminde kan basıncını artırabilen uyarıcı bulunur. Uzmanlar,kafeinin bu etkisinin, hipertansiyon hastalarında ve düzenli kafein tüketenlerde kendini daha çok gösterdiğini bildiriyor. Fakat sağlıklı biriyseniz ve çok kafein tüketmiyorsanız, kafeinin etkisi muhtemelen geçici olacaktır. 1 su bardağı demlenmiş siyah çay 42-72 mg kafein içeriği ile aynı miktarda yeşil çaydan daha fazla, kahveden ise daha az kafein barındırır. 95 mg kafein alımı, kan basıncını 3 ila 14 puan artırabilir. Bu değerlendirmeye dayanarak, günde 2-3 bardak siyah çay içmek, kan basıncınızı olumsuz etkileyecek, tansiyonunuzu yükseltebilecek kadar kafein içermektedir.

2005 yılında, "Hipertansiyon Dergisi" kan basıncı üzerinde çayın etkilerini değerlendiren bir çalışmanın bulgularını yayınladı. Bu çalışmada, aç karnına yalnızca çay tüketildiğinde, çayın kan basıncında geçici bir artışa neden olduğu gözlemlendi. Ancak, yemekle beraber çay içmenin ise, kan basıncındaki artışı engellediği tespit edildi.

Çay içmenin tansiyonunuza etkisini kendiniz evde de tespit edebilirsiniz. Çay içmeden 40 dk önce ve 40 dk sonra tansiyonunuzu ölçün, böylece çayın kan basıncına olan etkisini görebilirsiniz. İdeal tansiyon 12’ye 8’dir. 14’e 9 ve üstü değerler yüksek tansiyon olarak tanımlanır.

Sual: Çay ve kahve tansiyonu yükseltir mi?

CEVAP

Prof. Dr. Osman Müftüoğlunun cevabı: (Tansiyonu yüksek olan birine çay ve kahveyi yasaklamak doktorluğun şanındandır! Doğrusu haksız da sayılmayız, çünkü araştırma sonuçları da bizi doğruluyor. Kan basıncınız yüksekse kahveyi günde iki fincan, çayı üç veya dört fincanla sınırlamanız gerekiyor. Prensip olarak hipertansiyonlu kişilere kafeinli içecekler, örneğin enerji içecekleri, neskafe ve diğer kafeinden zengin soğuk ve sıcak içecekler (frappucino dahil) verilmemesinde fayda var.)

Sual: Adaçayı tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü?

CEVAP

Dr. Ömer Coşkun'un cevabı: (Adaçayı tarih boyunca sağlığa faydaları sayesinde tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde adaçayının popülerliği gittikçe artmaktadır. Adaçayını, bir fincan kaynar suda demlendirin ve günde 2 defa için. Fazla miktarda tüketildiğinde mideyi rahatsız edebilir, tansiyonu yükseltebilir, rahim kaslarını uyardığından gebelik süresince kullanılmamalıdır.)

Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltirmi, Düşürürmü? Bilimsel Çalışma Sonuçları Tıklayınız

Mavi Kadın