09 Mart 2021, Salı 13:07

Adana Kebap Kaç Kalori ve Besin Değeri Nedir

Adana Kebap Kaç Kalori ve Besin Değeri Nedir

Adana kebap, isminden de anlaşılacağı üzere Adana’nın yöresel kebaplarındandır.Ancak artık yalnızca Adana’da değil pek çok şehirde yapılmaktadır. Adana kebap çok lezzetlidir ve yüksek protein içeriği ile sağlık için de çok faydalıdır.

Adana Kebap Kaç Kaloridir?

Bir adet Adana dürümün kalorisi 325'tir. Başka bir deyişle Adana dürümün 200 gramlık 1 porsiyonunda 325 kalori bulunur. 1 adet büyük boy Adana dürüm ise 300 grama karşılık gelmektedir ve 488 kalori içermektedir.

Adana Kebap Kaç Kalori? Diyetisyen Fadime Özkök Anlatıyor

Adana kebabın 1 porsiyonu kaç kaloridir? sorusuna gramaj hesaplamasıyla cevap verilebilir. Fakat gramaj ölçüsü her yerde farklılık göstermektedir. Bununlaf beraber 1 porsiyon Adana kebap yaklaşık 100-150 grama tekabül etmektedir diyebiliriz. İçerdiği malzemelere göre yağ oranı da değişkenlik arz eder. Özetle 1 porsiyon Adana kebap yiyerek kaç kalori alacağınız konusunda standart bir değer bildiremeyiz. Diyelim ki Adana kebap hazırlanırken çok az yağ kullanıldı; o zaman 1 porsiyonu ortalama 250-300 kalori ihtiva edecektir. Fakat kebabın yanında tüketilecek ekmek ve meze gibi ekstralar bunun dışındadır. Diyette Adana kebap yenebilir ancak en fazla 1 el büyüklüğünde ekmek tüketilmesi serbesttir. Bir de Adana kebabın tüketim sıklığı önemlidir. Sık sık Adana kebap ziyafeti çekiyorsak kilo almamız kaçınılmazdır.

Dr Canan Karatay Adana Kebap Hakkında Ne Diyor?

"Adana, kebap ile özdeşleşmiş bir şehirdir. Adana'nın yöresel lezzetleri çoktur ve hepsi birbirinden lezzetlidir fakat kebabın yeri ayrıdır. Kebap doyana kadar tüketilebilir, diyette buna izin vardır. Lâkin tek bir şartla; bulgur pilavı veya ekmek ile eşlik edilmemelidir."

Evde Adana Kebap Nasıl Yapılır Malzemeleri

  1. 1 kilogram ince çekilmiş kuzu kıyma
  2. 100 gram iç yağı
  3. 1 çorba kaşığı acı pul biber
  4. 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  5. 1 tatlı kaşığı tuz
  6. 1,5 santimetre eninde kebap şişleri

Kıymamızı toz biber ve pul biberle iyice yoğuralım. Buzdolabında 1,5-2 saat boyunca bekletelim. Dinlendirdiğimiz kıymayı dolaptan çıkarıp tuz ekleyelim ve yeniden yoğuralım. Sonra avucumuza sığdığı kadar parçalar alarak şişlere tutturalım. Avucumuzu arada bir ıslatalım ki elimize yapışmasın. Bir elimizle şişi tutarken öteki elimizle de kıymamızı şişe tutturarak güzelce hazırlayalım.

Mangalı yakalım ve şişleri ızgaraya dizerek iki tarafını da pişirelim. Yeşil salata veya sumaklı soğan salatasıyla sıcak sıcak tüketelim.

Adana Kebap Dürüm Kilo Yapar mı?

Adana kebabın temel malzemesi kıymadır ve bu yiyeceğin yağ oranı yüksektir. Tadına doyum olmayan Adana kebap halkımızın olduğu kadar yabancı turistlerin de favorisidir. Ünü her yere yayılmış olan bu muhteşem lezzet önemli bir soruyu da beraberinde getirmektedir: 'Adana kebap kilo aldırır mı?'

Hatta şu an bile canınız Adana kebap çekmiş olabilir. Eğer diyetteyseniz 'Adana dürüm şişmanlatır mı?' sorusu kafanızı karıştırdığı için 'yesem mi, yemesem mi?' diye ikilemde kalmışsınızdır. Ne yazık ki size bu konuda iyi haber veremeyeceğiz. Lezzetiyle bizi bizden alan Adana kebap dürüm kilo aldırmaktadır. Adana dürüm orta kalorili ürünler içerisindedir ve sık aralıklarla tüketildiği takdirde ister istemez şişmanlamaya sebep olur. Diyet yapıyorsanız Adana dürüm yerken temkinli olmalısınız. Diyette Adana kebap porsiyon halinde değil bundan daha az miktarda yenebilir. Şayet dayanamayarak 1 porsiyon Adana kebabı mideye indirdiyseniz o halde hiçbir bahane ileri sürmeksizin o gün muhakkak egzersiz yapmalı ve böylelikle vücudunuzun, kebaptan aldığı kalorileri yağ olarak depolamasına engel olmalısınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT