2022-12-04 12:30:00 | Son Güncelleme : 2022-12-04 12:29:50

Adet ağrısına ne iyi gelir? Adet sancısına evde 8 bitkisel çözüm

Birçok kadın regl dönemi başlamadan önce ve adet görürken adet ağrısı ile karşılaşmaktadır. Adet sancısı yaşadığınızda doktorunuzun verdiği ilaçları kullanabilir yahut aşağıda bildireceğimiz kekik çayı, hayıt tohumu çayı, testere dişli aslanpençesi çayı gibi bitkiler ile adet ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Adet sancısını kesmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu testere dişli aslanpençesi çayını önermektedir.
Adet sancısını kesmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu testere dişli aslanpençesi çayını önermektedir.

Adet sancısı prostaglandin adı verilen hormonun rahmin kasılmasına neden olmasıyla ortaya çıkar. Adet ağrısı çikolata kisti, rahimde miyom bulunması, pelvik inflamatuar hastalık, polikistik over sendromu gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Genetik yani anne, anneanne, babaanne gibi üst kuşaklarda adet sancısı varsa sizde de bu durum görülebilir. Adet sancısından kurtulmak için kullanabileceğiniz bitki çayları şöyledir:

ADET AĞRISINA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

Adet döneminiz ağrılı mı geçiyor? Maalesef yalnız değilsiniz: Bu sorun adet gören kadınların yaklaşık %80'inde meydana gelmektedir.  Adet sancısını dindirmek için aktardan satın alacağınız şu bitkiler ile çay demleyip içebilirsiniz.

KEKİK ÇAYI

Kekik çayı adet sancısına en etkili doğal çözümdür. 1 su bardağı suyu cezveye koyun, içerisine 1 yemek kaşığı dağ kekiğini katıp kaynatın. 5-10 dk. demleyip için. Bu formül âdet sancısına karşı birebirdir. Ayrıca ayaklarınızı üşütmemeye özen göstermeli ve kafeinden uzak durmalısınız.

HAYIT TOHUMU ÇAYI

Hayıt tohumu çayı, kadınlarda hormonların çalışmasını doğal olarak dengeleyip regl sancısına şifa olur. Hayıt tohumu çayı yapmak için 2 tatlı kaşığı hayıt tohumunu havanda ezin. 1 bardak kaynar suya ezdiğiniz hayıt tohumlarını katıp 10 dakika demleyin. Günde iki ya da üç bardak içebilirsiniz. En etkili sonuç için regl döneminden 5 gün önce bu çayı içmeye başlayın.

TESTERE DİŞLİ ASLANPENÇESİ ÇAYI

Bu çayı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu önermektedir. Marketten pet şişe su alın, 1 bardak suyu cezvede kaynatın, içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş testere dişli arslanpençesi atın. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edin. Ocaktan alıp ılımaya bırakın, süzün. Sabah ya da akşam yemekten en az iki saat sonra içilir. Her defasında taze hazırlanması şarttır. Regl dönemi başlamadan 2-3 gün önce bu çayı içmeye başlayın.

ZENCEFİL ÇAYI

Zencefil regl döneminde ağrıya neden olan prostaglandin hormonu seviyelerini düşürmede önemli bir rol oynar. Ayrıca adet öncesi sendromla ilişkili halsizliği önler ve adet düzensizliğine iyi gelir.

1 bardak suyu kaynatın içine bir parça taze zencefil yahut 1 tatlı kaşığı toz zencefil katın. 5 dk demleyip süzün. Günde 2 kez bunu için. Dilerseniz bu çaya bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

REZENE ÇAYI

Rezene  çayı antispazmodik, fitoöstrojenik ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde rahimdeki kasları gevşetir, adet sancılarını giderir. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyin. Karışımı beş dakika kısık ateşte kaynatın. Ateşten alın ve çayı süzün. Bir tatlı kaşığı balı ekleyip iyice karıştırın. Bu bitki çayını, regl başlangıç ​​tarihinden üç gün önce başlayarak günde iki kez için. 

MAYDANOZ ÇAYI

Maydanoz adet sancılarını geçirmekte son derece etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin içerir. 1 tencereye 1 su bardağı sıcak su koyun, içerisine 15-16 sap maydanoz katıp 5-10 dk demleyip için.  Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

CİVANPERÇEMİ ÇAYI

Civanperçemi hem doğal adet söktürücüdür hem de adet sancılarına şifa olur. 1 su bardağı suyu cezvede kaynatın, içerisine 1 tatlı kaşığı civanperçemi katıp 5 dk demleyin.  Adet döneminizin başlamasına 3 gün kala her gün sabah ve akşam 1 su bardağı için. Regl dönemi bitene kadar buna devam edin.

NANE ÇAYI

Adet ağrılarını karşı nane çok etkili bir bitkidir. 1 bardak suyu kaynatıp içerisine 1 tatlı kaşığı taze nane yaprağı atıp 10 dk demleyin. Ağrılarınız azalana kadar günde 3-4 bardak nane çayı içebilirsiniz.

Mavi Kadın