05 Aralık 2021, Pazar 18:08

Adet dönemi öncesi ağrılarını geçirmek için 5 uzman önerisi

Adet dönemi öncesi ağrılarını geçirmek için 5 uzman önerisi

Premenstrüel sendrom (PMS), adet öncesi süreçte meydana gelen gerek fiziksel ve duygusal gerekse psikolojik semptomlardan oluşan bir durumdur. Bu semptomlar, baş ve kas ağrıları, şişkinlik, yorgunluk, göğüs hassasiyeti, sivilce artışı, duygusal patlamalar ve değişken ruh hali, depresif ve sinirli olma hali, sürekli yeme isteği, uyku problemleri, cinsel dürtüde değişiklik, sosyal hayattan geri çekilme durumları veya konsantrasyon eksikliği gibi durumlardır. Bu belirtiler adetten birkaç gün önce meydana gelir ve adet başladıktan sonra biter.

Regl öncesi sendromu (PMS) Geçiren 5 Etkili Yöntem

Beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz;

Premenstrüel sendromu azaltmak için ilk olarak beslenme düzeninize odaklanmalısınız. Örneğin şekerli ve çok tuzlu besinlerden uzak durulmalı bunlar yerine folik asit ve D vitamin takviyeleri, meyve, Demir ve B vitamini ağırlıklı yeşil sebzeler, lif açısından zengin olan mercimek, kabak, patates gibi karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketilmelidir.

PMS döneminde duygular daha bir yoğun yaşanır ve bu süreçte kafein ve sigara gibi uyaranlar bu duyguların daha da fazla yaşamanıza neden olur. Bu süreçte kafeini kısıtlamak, kaygı ve uyku problemi gibi ruh halinizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Hareketsiz kalmamalı, düzenli egzersiz yapmalısınız;

Egzersiz yapmak; endorfin, dopamin ve serotonin salınımına neden olur. Bu durumda ruh halinizi olumlu yönden etkiler ve uyku düzensizliği yaşanmasını önler. Adet öncesinde ve adet sürecinde egzersiz yapmak kasları gevşetir ve krampları azaltır. Ancak çok fazla yorucu spor hareketlerinden kaçınmalıdır.

PMS semptomlarını yönetmek için bitki çayları içebilirsiniz;

Zerdeçal Anti-inflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir. İçeriğinde bulunan kurkumin maddesi adet öncesi ağrıları gidermeye yardımcıdır. Aynı zamanda papatya veya melisa gibi bitki çayları içmekte PMS döneminde yaşanan semptomları azaltacaktır.

Stresinizi yönetmeye çalışmalısınız;

Premenstrüel sendromu azaltmak için kendinizi sıkmayı, kasmayı ve sürekli stres altında durmayı bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Sizi strese sokan durumları gözden geçirmek, kendinizi rahat bırakmak, nefes egzersizleri yapmak veya sizi rahatlatacak aktivitelerde bulunmak PMS döneminde yaşanan duygusal patlamaları önleyecek ve kendinize zaman ayırarak duygularınızın farkına varmanızı sağlayacaktır.

İhtiyacınız kadar vitamin takviyesi almalısınız;

Kalsiyum, magnezyum, B12 vitamini, D vitamini, folik asit gibi takviyeler almak adet öncesi yaşanan sorunları azaltmak için büyük bir adım olacaktır. Bu gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğuun mineral ve vitamin desteğini almak daha sağlıklı bir adet döngüsü yaşamanızı sağlayacak ve PMS semptomlarını azaltacaktır. Düzenli alınan vitamin takviyeleri adet öncesi şişkinlik ve yorgunluğunuzu azaltmada epey etkili olacaktır. Aynı zamanda kas kramplarınıza, meme hassasiyetinize veya uyku problemlerinizde yardımcı olacaktır. Adet öncesi dönemde veya her zaman ruh halinizin daha sağlıklı kalmasını sağlayacak yıpranan sinirlerinize ilaç gibi gelecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT