2016-05-25 06:38:51 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:29

Adet Döneminde Az Kan Gelmesinin En Önemli Nedenleri Neledir?

Sual: Hayz kanım son zamanlarda çok azaldı, adetin az gelmesi neden olur?

Adet Döneminde Az Kan Gelmesinin En Önemli Nedenleri Neledir?

Sual: Hayz kanım son zamanlarda çok azaldı, adetin az gelmesi neden olur?

Cevap

Reglin az miktarda gelmesinin ve düzensiz olmasının bazı nedenleri vardır. İşte bu duruma yol açan faktörler;

Perimenopoz, menopoz ve doğum kontrol hapları

 Adet kanamasının azalması kadın üreme yolunu etkileyen hormonlardaki değişimin göstergelerindendir. Penn State Milton S. Hershey Tıp Merkezi doktorlarına göre, hayz kanının az miktarda gelmesi kadında perimenopoz veya menopoza işaret edebilir. Perimenopoz denilen menopoz öncesi dönemde adet dönemlerinin arası açılmaya başlar, hayz kanında azalmalarla karşılaşılır. Menopoz başladığında, kadın aylarca adet görmeyebilir, yahut menopoz tamamlanana kadar azar azar kanamalar devam edebilir. Illinois Üniversitesi'nde McKinley Sağlık Merkezi'nden doktorları hormonal doğum kontrol yöntemlerinin de adet kanında azalmaya sebep olduğunu bildirmektir.

Stres

Adet kanının az gelmesi, kadınlarda fiziksel ve duygusal stresin yüksek miktarda olduğunun alametlerindendir. Penn State Milton St. Hershey Tıp Merkezi'nden doktorlar fiziksel ve duygusal her iki tip stresinde adet dönemlerini için gerekli olan hormonların salınımını bloke edebileceğini bildiriyor. Bu hormonlar bloke olduğunda ise hayz kanında azalmalar görülebilir. Aşırı spor yapmak da stres hormonlarını artırıp, normal menstruasyon için gerekli olan lutein hormonu salınımını engelleyebilir.

Sağlık problemleri

Regl azalmasının nedenleri arasında ciddi sağlık sorunları yer alabilir. Virginia Sağlık Sistemi Üniversitesi'nden endokrinolog göre, tiroid bozuklukları adet kanı miktarında azalma hatta erken menopoza yol açabilir.Chicago Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Doktorları otoimmün hastalıkların da hayz kanını azaltabileceğini bildiriyor. Graves hastalığı tiroid bezinin aşırı tiroid hormonu üretimine neden olan adet kanında azalma, yorgunluk, sinirlilik ve kas zayıflığı gibi otoimmün bir hastalıktır. New York Üniversitesi'nin Langone Tıp Merkezi polikistik over sendromu (PKOS) ve Asherman sendromunun da adet kanının azalma nedenleri arasında yer aldığını bildiriyor

Yemek bozukluğu

Anoreksia nervosa gibi yeme bozuklukları genelde kadınların hormonlarını olumsuz etkileyip adet kanamasının azalması ve hayz period aralarında açılma gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.  Penn State Milton S. Hershey Tıp Merkezi'ndeki hekimler kötü beslenme ve yeme bozukluklarının adet akışında düşüşe yol açabileceğini bildiriyor. Kadın sporcular özellikle performansı artırmak için anabolik steroid kullananlar adet kanamasının miktarında azalma yaşama konusunda risk altında olan kişilerdendir. Mayo Clinic doktorları zayıf kadınlarda ve düşük vücut ağırlığı olanlarda bu durumun hormon üretimini engellediğini, böylece regl miktarında azalmaya yol açtığını bildiriyor.

Kalıtım

Annenizde, babanenizde üst kuşaklarınız regl kanı azsa, veya belli dönemden sonra azaldıysa, genetik olarak siz de böyle bir durum yaşayabilirsiniz.

Kronik Endometrit

Rahim içi araç kullanıyorsanız, kürtaj ya da rahim ameliyatı geçirmek, endometrium bakteriyel enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyonlar pelvik ağrı, yüksek ateş, anormal vajinal akıntı ve hayzda azalymaya yol açar. Uzun süre tedavi edilmediği takdirde çok kolay kronikleşebilir.

Hamilelik

Hayz kanında azalmaya, sabah bulantıları, mide bulantısı, sık idrara çıkma, karın krampları, göğüste hassasiyet gibi belirtiler eşlik ediyorsa gebe olabilirsiniz.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin 20 Nedeni Ve Tedavisi Tıklayınız

Adet Söktürücü İlaç, İğne, Hap İsimleri Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin 10 Pratik Yöntem Tıklayınız

Maydanoz Adet Söktürürmü? Maydanoz Suyu İle Adet Söktürücü Tarifi Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi İçin Tıklayınız

Adetim Gecikti Hamile Olabilir miyim? Tıklayınız

Mavi Kadın