Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
05-12-2022 13:20 | Güncelleme : 20-12-2022 14:02

Adet döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Regl iken baş ağrısına iyi gelen 8 doğal çözüm

Google News

Adet döneminde baş ağrısı yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve regl iken meydana gelen hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır. Östrojen ve progesteron hormonlarındaki ani düşüş sinirlere baskı uygular, bunun sonucunda adet döneminde baş ağrısı sorunu yaşanır. Peki regl döneminde baş ağrısı nasıl geçer? Hangi bitkisel yöntemler adetliyken baş ağrısına iyi gelir?

Hayıt tohumu çayı adet döneminde hormonları dengeleyip baş ağrısına iyi gelecektir.
Hayıt tohumu çayı adet döneminde hormonları dengeleyip baş ağrısına iyi gelecektir.

Regl döneminde baş ağrısı, göğüslerde büyüme, sinirlilik, kramp gibi belirtilerle sık karşılaşılır ve tüm bunlar kişinin hayat kalitesini çok düşürür. Hormonal baş ağrıları olarak da bilinen adet dönemi baş ağrılarının, adet döngüsü sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının dalgalanmalarıyla doğrudan ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Üzüntü, stres ve uykusuzluk da baş ağrını tetikleyebilir.  Kafein, alkol, tuz, süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünleri, sosisli sandviçler ve nitrat içeren etler, çikolata, soya ürünleri, yapay tatlandırıcılar gibi bazı besinler de regl iken tüketildiğinde baş ağrısına yol açabilir.. Adet döneminde baş ağrısının geçmesi için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

ADETLİYKEN BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Regl döneminde baş ağrısının geçmesi için kadın doğum uzmanı doktorunun yahut aile hekiminin verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Adet döneminde görülen baş ağrının bir diğer nedeni de regl migreni olduğundan Nöroloji doktoruna gidip adet migreni tedavisi görmeniz de size iyi gelebilir. Aşağıda bildireceğimiz doğal uygulamalar da baş ağrısına şifa olacaktır.

SOĞUK BEZ UYGULAYIN

Baş ağrısı için ıslak bez kullanmak yüzyıllardır uygulanan etkili bir yöntemdir. Temiz bir bezi suyla ıslatın ve bezi sıkıp fazla suyunu alın. Bu bezi başınıza ve alnına koyun. Islak bez kan dolaşımını uyarmaya ve bölgedeki gergin kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Bu terapötik etkilerin her ikisi de baş ağrılarının giderilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Adet döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Regl iken baş ağrısına iyi gelen 8 doğal çözüm

HAYIT ÇAYI

Hayıt tohumu çayı hormonları düzenleyip baş ağrısına iyi gelecektir. Hayıt tohumu çayı yapmak için 2 tatlı kaşığı hayıt tohumunu havanda ezin. 1 bardak kaynar suya ezdiğiniz hayıt tohumlarını katıp 10 dakika demleyin. Günde iki ya da üç bardak içebilirsiniz. En etkili sonuç için regl döneminden 5 gün önce bu çayı içmeye başlayın.

NANE YAĞI

Nane yağı, nane bitkisinden elde edilen bir esansiyel yağdır. Nane yağının içeriğindeki mentol sayesinde baş ağrısına iyi gelecektir. Avucunuza biraz nane yağı alın ve başınıza bu yağ ile masaj yapın.

SU İÇİN

Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması, az su içme alışkanlığı regl dönemi baş ağrılarının muhtemel nedenlerindendir. Bol su içmek vücuttaki toksinlerden kurtulmaya yardımcı olduğu için hormon sağlığı için de önemlidir. Regl dönemi hariç ve regl döneminde günde 2-3 lt su içmeye devam edin.

Adet döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Regl iken baş ağrısına iyi gelen 8 doğal çözüm

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur adet dönemi baş ağrılarına şifa olabilir. Akupunktur tedavisi ağrı sinyallerini bloke eder ve endorfinler de dahil olmak üzere çeşitli beyin kimyasallarının, mutluluk hormonunun salınımını tetikler.

ZERDEÇAL

Zerdeçal güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde baş ağrısından kurtulmaya yardımcı olabilir. Günde 1.000-2.500 mg'lık bir dozda kapsül şeklinde doktor önerisiyle zerdeçal kapsül kullanabilir yahut günde sabah akşam olmak üzere 2 kez 1’er tatlı kaşığı toz zerdeçalı su ile içebilirsiniz.

Adet döneminde baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Regl iken baş ağrısına iyi gelen 8 doğal çözüm

BALIK YAĞI HAPI KULLANIN

Balık yağı, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve hormonları yeniden dengeye getirmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Haftada 2-3 porsiyon balık tüketin veya günde 1.000-2.000 mg omega 3 tablet veya balık yağı kullanın.

VİTAMİN KULLANIMI

B-2 vitamini ve magnezyum açısından zengin gıdaların düzenli olarak tüketilmesinin de regl baş ağrıları ve adet migreni ile bağlantılı semptomları önlediği ve azalttığı bilinmektedir. B-2 vitamini ve magnezyum doktora danışıp vitamin hapı olarak da alınabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.