2022-08-29 20:58:47 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:24

Adet gecikmesine ne iyi gelir? En etkili 10 bitkisel çözüm

Mevsim geçişlerinden, doğum kontrol haplarına, stresten sağlık sorununa kadar birçok neden adet döngüsünü geciktirebiliyor. Geç gelen adet kanamaları ağrılı ve sancılı süreci beraberinde getiriyor. Böyle durumlarda bazı şifalı bitkiler yardıma koşuyor. Peki, adet gecikmesine iyi gelecek bitkiler nelerdir? Adet söktürücü doğal yöntemler ve çaylar nelerdir? Hemen adet olmak için ne yapmalı? İşte adet gecikmesine iyi gelen yöntemler…

Adet gecikmesine ne iyi gelir? En etkili 10 bitkisel çözüm

Adet dönemi zaman zaman oldukça sancılı bir sürece dönüşebiliyor. Buna bir de adet gecikmesi eklendiğinde fiziksel ve psikolojik yorucu bir hal alıyor. Adetlerin düzenliliği her kadına özeldir, ancak belirgin bir sebep olmaksızın 2-3 aydan fazla gecikmeler olursa doğum uzmanına görünmek şart. Eğer bu durum süreklilik arz etmiyorsa bitkisel yöntemler ile önüne geçmek mümkün. İşte adet gecikmesine iyi gelen en etkili yöntemler…

EN HIZLI ADET SÖKTÜREN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Evde hazırlayabileceğiniz bu basit yöntemlerle adet döngünüzü başlatabilirsiniz. Adeti en çabuk ne söktürür diye merak ediyorsanız, buyurun devam edelim:

SOĞAN KÜRU

Soğan suyu, en hızlı adet söktürücü olarak bilinir. Adet gecikmesi yaşayan pek çok kadın uygulamış ve olumlu sonuç almıştır. İbrahim Saraçoğlu soğan kürü tarifi için yarım litre suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine bir adet kabuklarından ayrılmış soğanı dörde bölüp ekleyin. Yaklaşık 10 dakika boyunca soğanın su içinde kaynatın ve altını kapatın. Tencere içindeki soğanı bir süzgeç yardımı ile süzün. Süzülen soğan suyunun soğuması için dinlendirin. Dinlendirdiğiniz soğan suyunu gün içinde sabah ve akşam olmak üzere tüketebilirsiniz.

 CİVANPERÇEMİ ÇAYI

Civanperçemi çayı, geciken adet kanamaları, ergenlik ve menopoz döneminde görülen adet düzensizlikleri için yaygın olarak kullanılıyor. Bir tatlı kaşığı civanperçemini kaynamakta olan bir su bardağı klorsuz suya atın. Ağzı kapalı ve kısık ateşte üç dakika demleyin. Soğuduktan sonra süzün. Regl döneminin başlamasına üç gün kala her gün sabah ve akşam bir su bardağı için.

 KEKİK ÇAYI

Kekik çayının diğer bitki çaylarından ayıran en büyük özelliği adet söktürmesi diyebiliriz. Regl dönemi geciken kadınların da yardımına koşan kekik çayı; kramp, aşırı sancı gibi problemlerin önüne geçerek regl döneminin daha ağrısız ve hafif geçmesine yardımcı olur. 1 bardak kaynamış suya bir yemek kaşığı kekik ekleyip kaynatın. Yaklaşık 7-8 dakika demleyin. Kekik çayını sabah ve akşam tüketin.

 MAYDANOZ KÜRÜ

Maydanoz içeriğindeki uçucu yağlar ve C vitamini sayesinde rahmi serviks üreme bölgesini uyarıyor. Bu durum serviks üzerinde rahatlatıcı bir etki meydana getirip, genişleyen serviksten adet kanının çıkışını kolaylaştırıyor. Öncelikle 1 demet maydanozu yıkayın. 5 su bardağı suyu tencereye koyup kaynatıp, ocaktan alın. İçine maydanozu atıp 30 dk bekletin. Ardından süzüp gün boyu ara ara bu suyu içip bitirin.

 TARÇIN

Tarçın adet döngüsünün düzenlenmesi ve krampların da azaltılması için oldukça etkili. 1 tane çubuk tarçın, bir su bardağı miktarında suya atılarak yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılarak, çay olarak tüketilebilir. Demlenen bu çay sıcak olarak tüketilebileceği gibi, soğuduktan sonra günde birkaç kez de içilebilir.

 HAYIT OTU ÇAYI

Hayıt tohumu regl dönemini düzenler ve regl günlerinin daha ağrısız geçmesi için adet söktürücü özelliğini gösterir. Yarım tatlı kaşığı hayıt tohumunu hafifçe ezin. Bir bardak kaynar suya ezilen tohumları ekleyin. 5-10 dakika kadar demlendikten sonra tohumları süzün. Bu çayı günde 2 bardak kadar tüketebilirsiniz.

REZENE

Rezene adet gecikmesini engellerken regl kanamasını düzenler ve vücudu rahatlatarak sancısız adet dönemi geçirmenizi sağlar. Her sabah 2 çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak suya koyarak sabahları süzün ve için. Bu sayede adet gecikmesinin önüne geçmeniz mümkün.

MISIR PÜSKÜLÜ ÇAYI

Mısır püskülü kaynatılarak tüketildiğinde regl ağrılarını hafifleterek hızlı bir şekilde adet söktürücü etki sağlayabilir. Mısır püskülü çayı demlemek için küçük küçük doğranmış, taze ya da kurutulmuş mısır püskülünden bir yemek kaşığı kadar demliğe alıp üzerine kaynamış suyu ekleyin. Bir büyük bardak çay için bu ölçü yeterli olacaktır. 15-20 dakika kadar demlendikten sonra süzüp tüketebilirsiniz.

ADAÇAYI

Adaçayı bitkisi demlenerek tüketildiğinde geciken adeti söktürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, regl sancısı ve regl dönemi yaşanılan diğer hassasiyetlerini azaltır. Öncelikle 1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayını ekleyin. Bardağın üzerini kapatıp 5 ila 7 dakika demleyin. Sade içemezseniz 1 dilim limon veya bal ile tatlandırabilirsiniz.

BİBERİYE ÇAYI

Biberiye, adet söktürücü özelliğinin yanı sıra regl ağrısını azaltan ve rahimde oluşan kistlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Adet döngünüze göre adet görmeye başlayacağınız günden birkaç gün önce biberiye çayı tüketerek adetin tam gününde başlamasını sağlayabilirsiniz. 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı biberiye ekleyip 10 dakika demleyin. İsterseniz çaya limon da ekleyebilirsiniz.

Mavi Kadın