26 Ekim 2020, Pazartesi 03:47

Adet Olacakmışım Gibi Karnım Ağrıyor Hamilemiyim Acaba?

Adet Olacakmışım Gibi Karnım Ağrıyor Hamilemiyim Acaba?

Karın ağrısı, kasık ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılar adet döneminde en sık karşılaşılan regl belirtilerindendir. Ancak bu durumlara neden olabilecek tek şey adet dönemi değildir.  Adet sırasında, rahim zarını dışarı atmak için rahim kasları kasılır. Prostaglandinler adı verilen hormon benzeri kimyasallar rahim kası kasılmasını tetikleyerek kramp ve ağrıya neden olur. Adet krampları, alt karın bölgesinde, sırtın alt kısmında ve uyluklara doğru hareket eden hafif veya zonklayıcı bir ağrı olarak belirti verir.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı, Karın Ağrısı Neden Olur?

 1. Hamilelik. Gebelik döneminin ilk evrelerinde adet olacakmış gibi karın ağrısı yaşayabilir, ağrı çekebilirsiniz.
 2. Dış gebelik. Dış gebelik, yumurtanın rahim dışında döllenmesi ile meydana gelir.Dış gebelikte adet dönemindeki gibi ağrılar yaşanabilir.
 3. İdrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonu da bu duruma neden olabilir. Antibiyotik ile tedavi edilebilir.
 4. Yumurtalık kisti. Yumurtalık kisti, adet olacakmış gibi ağrıya neden olabilir. Bu kistler yumurtalıklarda bulunan içi sıvı dolu keselerdir.
 5. Böbrek taşı. Böbrek taşı için Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen avakado yaprağı kürünü deneyebilirsiniz.
 6. Stres. Stres, psikolojik rahatsızlıklar da adet olacakmış gibi ağrı yapabilir. Psikiyatristten uygun dozda ilaç alıp kullanmak ağrıyı kesecektir.
 7. Düşük. 20 haftadan önceki bebek kaybına düşük denir. Düşük yapmak da adet olacakmış gibi karın ağrısı yapabilir.
 8. Yumurtlama dönemi. Yumurtlama döneminde olmanın çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtilerden biri de karında ağrıdır.
 9. Menopoz
 10. Çikolata kisti
 11. Pelvik enflamatuar hastalık
 12. Apandisit
 13. Ağrılı mesane sendromu
 14. Yumurtalık torsiyonu
 15. Menopoz öncesi dönem
 16. Yumurtalık kanseri. Çok istisnai de olsa yumurtalık kanseri de bu duruma yol açabilir.
 17. İrritabl barsak sendromu
 18. Gıda zehirlenmesi
 19. Mide gribi

Adet Olacakmış Gibi Karın Ağrım Var Ne Yapayım?

Kadın Doğum Uzmanı doktoruna gidilir.

Adet Olacakmış Gibi Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir. Durumun nedeni tedavi edildiğinde adet belirtileri, ağrılar da geçecektir.Doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Kullanan

Sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye bu torbayı tutabilirsiniz. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip ağrıyan bölgeye sarın. Alt karın bölgesine ısı uygulamak, adet kramplarını kontrol etmenin karın ağrısının geçirmenin en kolay yoludur. Isı, rahimdeki kasılan kasların gevşemesine yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın, adet ağrısını hafifletebilen antispazmodik ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Dörtte bir tatlı kaşığı tarçın tozunu bir bardak sıcak suya karıştırarak tarçın çayı yapın. Beş dakika kadar bekletin, biraz bal ekleyin ve sonra bunu için. Krampları önlemek için adet döneminiz başlamadan bir ila iki gün önce iki ila üç fincan tarçın çayı için.

Rezene

Rezenenin antispazmodik, fitoöstrojenik ve antienflamatuvar özellikleri rahimdeki kasları gevşetmeye yardımcı olabilir ve bu da karındaki krampları ve rahatsızlığı giderir.

 1. 1 tatlı kaşığı rezeneyi bir bardak kaynar suya ekleyin. Karışımı beş dakika kısık ateşte pişirin. Ateşten alın ve çayı süzün.
 2. Bir çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırıp için
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT