Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2019-07-05 23:01:48 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Adet Söktürücü Kullanıp Hamile Olanlar Var mı Hamile Olduğunu Bilmeden Adet Söktürücü Kullanmak

Google News

Adet problemi yaşayan insanların ilk başvurduğu ilaç adet söktürücüdür. Adet söktürücü ilaçlar oral olarak yani ağızdan su ile veya enjeksiyon yolu ile kullanılmaktadır. Bu açıdan adet söktürücü ilaçlar asla doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaç

Adet Söktürücü Kullanıp Hamile Olanlar Var mı Hamile Olduğunu Bilmeden Adet Söktürücü Kullanmak

Adet problemi yaşayan insanların ilk başvurduğu ilaç adet söktürücüdür. Adet söktürücü ilaçlar oral olarak yani ağızdan su ile veya enjeksiyon yolu ile kullanılmaktadır. Bu açıdan adet söktürücü ilaçlar asla doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçlar ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de adet söktürücü ilaçlar gebeliği sonlandırır mı? Sorusudur. Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaç Nedir?

Ergenliğe giren her kadın regl görmeye başlar. Bu durum menopoz dönemine kadar her ay belli bir düzende devam eder. Düzenli olarak devam etmesi beklenen bu durum stres, hastalık ve hormon bozukluğu gibi sebeplere bağlı olarak aksayabilir. Bu durumu yaşayan hastalar doktora gittiğinde doktor adet söktürücü ilaç takviyesi verebiir. Bu ilaçların amacı adet kanamasının olmasını sağlamaktır. Doktorların adet düzensizliklerini iyileştirmek için verdiği ilaçlara adet söktürü ilaç denilmektedir.

Ergenliğe giren her kadının rahminde her ay bir bebek hazırlığ vardır. Bu hazırlıkta rahim duvarı kan damarları ve dokular ile rahim iç yüzünü örer ve bunda amaç bebeği beslemek ve 9 ay korumaktadır. Eğer cinsel ilişkiye girilmez ve döllenme gerçekleşmezse rahim iç yüzeye örülen örtüyü dışarı atmak ve kendini temizlemeke için adet kanaması dediğimiz kanamayı gerçekleştirir. Bu sayede rahimde bir sonraki döllenmeye hazırlık yaşanır. Bu açıdan her ay yaşanan regl kanamaları rahmin her ay kendini temizlemesini ifade etmektedir. Rahim bu işlemi kişi menopoz dönemine girene kadar gerçekleştirir.

Adet kanamalarının yaşanması vücuttaki hormonlara bağlıdır. Kadın vücudunda adet görülmesinden sorumlu olan iki hormon vardır. Bunlar  östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Vücuttaki östrojen hormonunun yüksek olması kanamanın olmadığı yani temiz dönemi ifade eder. Progesteron hormonunun yükselmesi ise kanamanın olduğu dönemi gösterir.

Eğer vücuttaki progesteron hormonu yükselmezse yani düşük kalırsa adet kanaması görülmez. Bunun için de doktorlar adet söktürücü ilaçlar verir. Bu ilaçlarda bulunan yüksek progesteron hormonu sayesinde kişi adet görür.

Adet söktürü ilaçlar kişilerin kendilerinin alıp kullanmaya başlayacağı ilaçlar değildir. Mutlaka doktorun reçete etmesi ile kullanılmalıdır. İki türde adet söktürü ilaçlar vardır: haplar ve iğneler.

Adet Söktürücüler Gebeliği Sonlandırabilir mi?

Evet adet söktürücüler düşüğe yol açabilir. Adet söktürücülerin hamile kadınlarda bir diğer etkisi de bebekte sakat doğuma neden olabilmesidir. Adet söktürü ilaç kullanmaya başlamadan önce kadınların yaşadığı korku ise bu ilaçların düşüğe yol açıp açmadığıdır. Gebelik döneminde kadınlar anne karnındaki bebeği her türlü olumsuz etkiden korumalıdır. Adet söktürücü benzeri ilaçlar hamile kalma riski olan kadınlarda gebelik testi yaptırılmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca mutlaka doktorun reçete etmesi gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde doktor reçete vermeden kullanılan her türlü ilaç hem anne hem de bebek için çok zararlıdır. Bu tür durumlarda bebeğin ölme riski bile vardır. Kişi eğer hamile olduğunu bilmeden adet söktürü ilaç kullanmış ise doktoruna hemen başvurmalı ve bebeğin bu durumdan ne kadar etkilendiğini öğrenmelidir.

Hamile olan kişilerin adet söktürücü kullanması çok tehlikelidir. Direkt olarak düşük olmasa bile bebekte özür görülebilir. Bu tür ilaçlarda bulunan hormonlar bebeği kötü etkileyebilir. Bu durum her adet söktürücü ilaç için geçerli olmasa da bazı bazı adet söktürücü ilaç adı ile satılan ve içerisinde hormon bulunan ve bu hormon takviyesi ile bebeğin rahim duvarına tutunması amaçlı doktorlar tarafından hamile kadınlara verilen ilaçlar da vardır. Bu durumda kişilerin ilacı hangi dozla kullandığı önemlidir. Bu durumda doktor ile konuşulmalı ve bebeğin ne derece etkilendiği öğrenilmelidir.

Adet Söktürücü Kullanıp Hamile Olanlar Var mı?

Hamilelik döneminde hamile olduğunu bilmeden adet söktürücü içen pek çok kadın vardır. Nadir de olsa adet söktürücü bebeğe zarar vermez ve sağlıklı bebek doğurabilirsiniz. Gebelikte adet söktürücü içtiyseniz Kadın Doğum doktoruna gidip muayene olmalısınız.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.