2016-05-05 19:09:35 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:27

Adet Söktürücü Yiyecekler Ve Adet Söktürücü Çaylar, Şifalı Bitkiler

Hayz kanının gelmesi için rahmi ve serviks bölgeyi uyaran bitkilere adet söktürücü bitkiler denir.

Adet Söktürücü Yiyecekler Ve Adet Söktürücü Çaylar, Şifalı Bitkiler

Hayz kanının gelmesi için rahmi ve serviks bölgeyi uyaran bitkilere adet söktürücü bitkiler denir. Stres, uykusuzluk,yetersiz beslenme, polistik over sendromu, aşırı egzersiz, tiroid hastalıkları, obezite vb nedenler adet düzensizliğine yol açan en önemli faktörlerdir.  Düzenli adet döngüsü rahminizin sağlıklı olduğunu gösterir. İşte adet getirici, regl düzenleyici ve hayz kanını söktürücü bitkiler listesi;

Maydanoz

Maydanoz içeriğindeki apiol ve myristicinden ismindeki uçuğu yağlardan dolayı bilinen en etkili adet söktürücülerdendir. Rahmi ve selvik bölgeyi uyarıcıdır. Düşüğe neden olabileceğinden gebe kadınlara maydanoz suyu içmesi önerilmez. 5 su bardağı suyu tencereye atıp kaynatıp, ocaktan alın. İçine yıkayıp temiz hale getirdiğiniz 1 demet maydanozu atın. Yarım saat bekletip, süzüp gün boyu için.

Soğan

Adet gecikmesine iyi gelen tabiatta bir çok bitki kullanılır, soğan da kullanılan bu bitkiler arasında en etkili olanlardandır. İhtiyacımız olacak malzemeler; 1 adet soğan bıçak, tencere marketten satın alacağınız yarım litre pet şişe su. Klorsuz olmak şartıyla iki bardak su tencereye koyulup kaynatılır. Klorsuz su yerine markette satılan hazır pet şişe sular da olur. 1 adet orta boy yemeklik soğan öncelikle 4’e bölünür. Soğanın kabuğu çıkarılır. Kaynatılan suya kesilen soğanlar atılır ve 10 dakika boyunca su kaynatılmaya devam edilir. Kaynatıldıktan sonra süzülüp ılımaya bırakılır. Soğan suyu günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez  ılık ılık tüketilir. Çalışan kadınlar sabah işe gitmeden önce tüketebilirler. Gece de aynı kür uygulanıp yatmadan önce tüketebilirler. Soğan kürü hem adet söktürür hem de yumurtalıklardaki kistlerin doğal olarak vücuttan atılmasını sağlar. Bu küre günde iki kez kullanmak şartıyla 15 gün boyunca devam etmek gerekmektedir. Soğan kürü her gün mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır, şayet gün içerisinde kürü uygulamayı unutursanız, yahut soğan kürü yaparken ihmal edip gün atlarsanız, soğan kürünü yapmadığınız günler geçerse kürün tam etkisini göremezsiniz.Bu kür en geç bir hafta içerisinde etkisini gösterecektir.

Adaçayı ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Adaçayı da adet söktürmekte etkili bitkilerdendir. 1 tutam çoban pençesi, 1 tutam adaçayı, 1 tutam aslan pençesi ve 1 tutam civan perçemini iki bardak kaynar suyun içine atıp 5 dakika kaynatın. Ilıyınca içine hiçbir tatlandırıcı katmadan, adet dönemlerinizden üç dört gün önce sabah ve akşam için. Adet döneminiz başlamadan bir hafta önce de adaçayı içmeye başlayabilirsiniz. Böylece adetinizin daha erken gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kekik çayı/suyu ile adet söktürücü hazırlama tarifi

Kekik çayı ve suyu en etkili adet sökücülerindendir. Kekiği aktardan temin edebilirsiniz. Bu çayı veya kekik suyu içtikten sonra kanamanın başlayacağını göreceksiniz. 1 bardak sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kekik koyup kaynatın. 3-5 dk demleyin. İyice demlenen kekik çayını günde 2 kez olacak şekilde tüketin.

Zerdeçal

Isıtıcı etkisi ile zerdeçal menstruasyon dönemini düzenleyen ve hormon dengesine yardımcı olan bir bitkidir. Adet kanının akışını uyarır, antispazmodik ve anti-inflamatuar özellikleri ile adet ağrılarını dindirir. 1 bardak süte dörtte bir tatlı kaşığı zerdeçal katın, içine biraz bal karıştırın.Günde bir kaç kez iyileşme görene kadar bunu içmeye devam edin.

Kişniş Tohumu

2 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu atıp, suyun yarısı buharlaşıp, 1 su bardağı kalana kadar kaynatın. Süzgeçten geçirin. Bu suyu adet gününden bir kaç gün önce günde 3 kez için. 1-2 ay boyunca bu uygulamaya devam edin. Ayrıca birkaç ay boyunca her gün kişniş suyu içebilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera, adet söktürücü özelliği ile menstruasyondan sorumlu hormonların üretimini artırabilir. 1 aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve 1 tatlı kaşığı balla iyice karıştırın.Sabah aç karına yiyin. En az 3 ay devam edin. Ancak regl döneminde aloe vera jelli bu karışımı tüketmeyin.

Rezene tohumu

Rezene tohumu adet dönemlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, adet kanamasının gelmesi için rahmi uyaran "emmenagogue" ismindeki maddeyi içerir. Rezene tohumunun bir diğer özelliği de adet kanaması dönemdeki krampları geçirmekte etkili olan antispazm özelliklerde olmasıdır. 1 su bardağı 2 yemek kaşığı rezene tohumu atıp, 1 gece bekletin. Ertesi sabah suyunu süzüp için. Adet günleriniz düzene girene kadar devam edin.

Nar

Nar suyu da adetinizi düzene sokan meyve sularındandır. Adet tarihinizinden en az 10-15 gün önce günde 3 kez nar suyu için.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin 20 Nedeni Ve Tedavisi Tıklayınız

Adet Söktürücü İlaç, İğne, Hap İsimleri Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin 10 Pratik Yöntem Tıklayınız

Maydanoz Adet Söktürürmü? Maydanoz Suyu İle Adet Söktürücü Tarifi Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

Adetim Gecikti Hamile Olabilir miyim? Tıklayınız

Adet Azalması, Regl Döneminde Az Kan Gelmesi Neden Olur? Tıklayınız

Mavi Kadın