27 Şubat 2021, Cumartesi 06:15

Adetim 4 Gün Gecikti Test Negatif Çıktı Bakireyim Sancım Var

Adetim 4 Gün Gecikti Test Negatif Çıktı Bakireyim Sancım Var

Adet döneminin gecikmesi durumunda kadınlar olarak ilk aklımıza gelen hamile olup olmadığımızdır. Ancak adet gecikmesinin tek nedeni yalnızca hamilelik değildir. Polikistikover sendromu, antibiyotik gibi çeşitli ilaçların yan etkisi olarak, stres ve depresyon, rahim hastalıkları gibi çeşitli nedenler de adetin3-4 gün gecikmesine neden olabilir.

Adetim3-4 Gün Gecikti Acaba Hamile miyim Ne Yapayım?

Op. Dr. Kutlugül Yüksel bu konuda şu bilgiyi vermektedir; “Kanda Beta Hcg testi yaptırarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz”

Adetiniz 3-4 gün geciktiyse eczaneden aldığınız idrarda gebelik testini satın alıp hamile olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Ayrıca sağlık ocağından, devlet yahut özel hastanelerinden kanda Beta HCG testi yaptırıp hamilelik var mı belirleyebilirsiniz. İdrar testinin yanılma payı vardır ancak kanda gebelik testi kesin sonuç verir.

Adetin3-4 Gün Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Gebelik

Hamilelik, adet gecikmesi nedenleri arasında en sık görülen durumlardan biridir. Aktif bir cinsel yaşamı olan ve beklenen adet tarihinin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen adet görmeyen bir kadının hamilelik testi yaptırması önerilir.

Adetin 4 gün gecikmesinin nedeni gebelik değilse, hamilelik testi negatif çıktıysa gebeliğin diğer nedenleri şunlardır;

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Kullanılan ilaçlar da yan etkki olarak adet gecikmesine yol açabilir. Tedavide doz veya ilaç değişikliğinin yapılması da adet gecikmesinin sebepleri içerisinde gösterilebilir. Adet gecikmesine yol açan ilaçlardan bazıları; antidepresanlar, doğum kontrol hapları, kemoterapi ilaçları ve kortikosteroidlerdir.

Polikistik Over Hastalığı

Adet gecikmesinin en yaygın sebeplerinden bir diğeri de polikistik over hastalığıdır. Bu; yumurtalıklarda birçok kist olması anlamına gelir. Kısaca PKOS olarak anılan bu rahatsızlığı yaşayan kadınların adet sayısında azalma olur veya kadın tamamen adetten kesilir. Polikistik over sendromunun neden kaynaklandığı konusunda tıbbi açıdan net bir şey söylenememekle beraber kalıtsal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Hormon Bozukluğu

Hormonal bozukluğa bağlı rahatsızlıklar da geç adet olmaya sebebiyet verebilir. Bunun değerlendirilmesi için kanda hormon testleri uygulanır. LH, FSH, estradiol, böbrek üstü beziyle ilişkili hormonlar, testesteron, prolaktin hormonu ve benzeri hormonların kandaki seviyesine bakılır. Tiroid hormonunun aşırı veya yetersiz olması da adet kanamasının aralıklı olarak gelmesine yol açabilir.

Stres

Stresin adet döngüsü üzerindeki etkisi iki şekilde gerçekleşebilir. Yani adetin daha kısa veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Kimi zaman strese maruz kalmak hiç adet görememek ile sonuçlanır. Stres vücuttaki hormon düzeylerini değiştirdiği için adet döngüsü de bundan etkilenir. Kaygı bozukluğu ve depresyon adet görememenin başlıca nedenlerindendir.

3 Gün veya 4 Gün Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

 1. Polikistikoversendromu
 2. Hormon tedavisinde ilaç kullanmak
 3. Menopoz veya premenopoz yani menopoz öncesi dönem
 4. Doğum kontrol hapları veya iğneleri,
 5. Spiral kullanma
 6. Tiroid hormon bozuklukları (guatr),Tiroid bezlerinin normalden daha hızlı ya da yavaş çalışması adet gecikmesine neden olabilir.
 7. Rahimde miyom, polip veya kist olması
 8. Emzirmek, lohusalık dönemi,
 9. Stres,
 10. Aşırı spor yapma
 11. Zayıflık veya aşırı şişmanlık
 12. Akut ve kronik rahatsızlıklar
 13. Yetersiz beslenme

Civan Perçemi İle Adet Söktürücü Hazırlama

Civan perçemi en etkili adet söktürücüdür.Bir tutam civanperçemi bir bardak suya atılır. 10 dakika bekletilip içilir. Tadı acıdır, bu yüzden tüketirken zorlanabilirsiniz. İçine bal ilave ederek tatlandırmanız önerilir.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu Adet Söktürücü Kür Tarifi

Malzemeler

 1. 20 gram çobançantası otu
 2. 20 gram atkuyruğu otu
 3. 1 litre su

Atkuyruğu otu ve çobançantası un kıvamına gelinceye dek havanda ezilir. Ardından bu karışım 1 litre suya boşaltılır ve 20-25 dakika beklemeye bırakılır. İşte İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği adet söktürücü kürü böyle yapılır.

3 Gün 4 Gün Adet Gecikmesi Hamilelik Hariç Bir Durumdansa Ne Yapmalıdır Nasıl Tedavi Edilir?

Adet gecikmesi yaşayanlar jinekoloğa görünmelidir. Hekim ultrason muayenesiyle yumurtalıkların ve rahmin durumunu gözlemleyecek, hormon testi isteyecek ve böylece adetin neden geciktiğini belirleyerek sebebe yönelik bir tedavi planı oluşturacaktır. Adet gecikmesi olduğu halde gebelik testi negatif çıkanlar doktorun yazdığı adet söktürücü ilaçları kullanarak yeniden adet olmaya başlayabilir. Adet gecikmesinin uzun süreli olması döl yatağının kalınlaşmasına ve çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT