Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adetliyken denize girilir mi? Uzman doktordan dikkat çeken açıklama!

Mavikadin>Sağlık>Adetliyken denize girilir mi? Uzman doktordan dikkat çeken açıklama!

Yaz aylarının gelmesiyle beraber pek çok kadın soluğu havuz ve denizlerde alıyor. Yüzmek hem kalori yakmanın zevkli bir yolu hem de bedenimiz için çok sağlıklı bir aktivite. Ancak adet döneminin tatile denk gelmesi, tatilde adet görmek kişiyi endişeye sevk ediyor. Peki adetliyken denize girmek zararlı mı? Denize girmeden tampon kullanmalı mı? Dr. İbrahim Sözen adetliyken denize girmekle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Adetliyken denize girilir mi? Uzman doktordan dikkat çeken açıklama!

Mutluluğun formülü çok açık: Deniz, kum ve güneş! Yüzmek en sevilen ve en sağlıklı sporlardan. Kasları, kemikleri güçlendiriyor, mutluluk hormonu salgılatıp stresi atmaya yardımcı oluyor, kilo vermeyi destekliyor. Kadınlar adetliyken de denize girmek zevkinden mahrum kalmak istemiyor. Regl iken denize girmek ise tedirginlik yapıyor, bu durum sağlıklı mı değil mi tam emin olunamıyor. Peki doktorlar regl iken denize girmekle ilgili neler söylüyor? Adet döneminde denize girmek enfeksiyona neden olur mu yahut herhangi bir sakıncası var mı? İşte ayrıntılar.

ADETLİYKEN DENİZE GİRMEK ZARARLI MI, REGL İKEN DENİZE GİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Habertürk'te yer alan makalede Dr. İbrahim Sözen adetliyken deniz girmekle ilgili şu ifadelerde bulundu: "Adetliyken denize girebilir. Ancak istisnai olarak adet döneminin en yoğun olarak geldiği reglin 1. ve 2. günleri denize girmek sakıncalı olabilir. Regl döneminin diğer günlerinde ise, cinsel olarak aktif yani bakire olmayanlar, vajen içine tampon yerleştirmek suretiyle denize girebilirler. Tampon, vajen içindeki kanamayı emerek, kanamanın mayonun, bikinin dışına taşmasını engelliyor. Ayrıca tampon sık aralıklarla değiştirilirse vajende enfeksiyon riski de ortadan kalkar. Normalde de tampon kullanımı tampon kullanımına göre daha sağlıklıdır.  Tamponun uzun sure vajen içinde kalmasıyla vajenin mikrobiyolojik ortamı değişiyor bu durum bazı bakteriler hızla ürümesine neden oluyor. Tampon kullanan kadınların tamponlarını 4-6 saat aralıklarda olduğu gibi sık değiştirmelerini tavsiye ediyoruz"

Regl döneminde yüzmek sadece güvenli değil, aynı zamanda iyi bir fikirdir. Yüzmek regl döneminizde meydana gelebilen ağrı, stres ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, egzersiz yaptığınızda vücudunuzun doğal ağrı kesiciler gibi davranan ve aynı zamanda size daha iyi hissetme duygusu veren endorfin salgılamasıdır.

ADETİN KAÇINCI GÜNÜ DENİZE GİRİLEBİLİR?

Penn Medicine'da adet dönemi boyunca denize girilebileceği, denize girmenin güvenli olduğu, yüzerken vajinanın içerisine su girmeyeceği yazıyor. 

REGL İKEN PED İLE DENİZE GİRİLİR Mİ?

Sabah'ın haberine göre ped ile denize girmek, mayo veya bikiniye ped takmak çirkin bir görüntü oluşturmakla kalmıyor pedler suya girince şişeceği için oldukça sağlıksız bir durum ortaya çıkıyor. Bu nedenle ped ile denize girilmesi önerilmez.

ADET İKEN TAMPONSUZ DENİZE GİRİLİR Mİ?

İnsider'da tamponsuz denize girilip girilmeyeceği ile ilgili şöyle geçiyor:
Adet döneminde tamponlu yahut tamponsuz denize girebilirsiniz. Regl döneminde yüzmek güvenlidir, enfeksiyon riskini artırmaz.

REGL İKEN PED DIŞINDA NE KULLANILIR?

Regl iken ped dışında tampon kullanılabilir. Ancak bakireler tampon kullanmamalı.

YÜZMEK REGL KANINI DURDURUR MU?

Yüzerken suyun vajinaya basınç uygulamasını, adet kanamanızın akışını geçici olarak durdurabilir, ancak gülerseniz, hapşırırsanız veya öksürürseniz tekrar kan sızabilir.

Adetliyken denize girilir mi? Uzman doktordan dikkat çeken açıklama!

REGL DÖNEMİNDE YÜZMEK ENFEKSİYONA NEDEN OLUR MU?

Regl döneminde yüzmek tamamen güvenlidir ve vajinal enfeksiyon kapma riskinizi artırmaz. Bununla birlikte, klor içeren havuzlar vajinanızı tahriş edebilir ve bu da mantar enfeksiyonu veya bakteriyel vajinoza neden olabilir. Bu riski olabildiğince azaltmak için, kimyasallara uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak için yüzdükten sonra mümkün olan en kısa sürede duş almalı ve temiz, kuru giysiler giymeli, ıslak mayoyla durmamalı. Enfeksiyon belirtileri varsa kadın doğum doktoruna görünmeli.

ŞORTLA YÜZEBİLİRSİNİZ!

Tampon ipinizin görünmesi veya pedinizin sızdırması sizi endişelendiriyorsa veya şortla kendinizi biraz rahatsız hissediyorsanız, kendinize ekstra koruma sağlamak ve içiniz rahat etmesi için şort giyebilirsiniz. Mayonun koyu renk olması da muhtemel adet kanının görünümünü engelleyecektir.

Kaynak : Mavi Kadın, Haberturk, Penn Medicine, Sabah, Insider
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...