17 Mayıs 2021, Pazartesi 14:02

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir

Adet döneminde mide bulantısı yaşamak sık karşılaşılan bir durumdur ve adet döneminizin başlangıcına yakın yükselen yüksek prostaglandin hormonu seviyelerinden kaynaklanır. Adet döneminde mide bulantısı yaşamak hormonlardaki artışa bağlı normal bir durum olarak kabul edilebileceği gibi çikolata kisti, enfeksiyon gibi sorunlar da mide bulantısına yol açabilir.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi midir?

Adet dönemindeki mide bulantısı çoğu zaman hamilelik belirtisi değildir. Ancak çok nadiren de olsa bu durum yani adet görürken mide bulantısı yaşama, gebelikten kaynaklanabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Neden Olur?

Premenstrüel Sendrom (PMS)

Premenstrüel sendrom, adet döneminden 1 ila 2 hafta önce ortaya çıkan fiziksel ve duygusal semptomları içerir. Bu belirtiler adetiniz başladığında devam eder, ancak genellikle birkaç gün sonra geçer. PMS belirtilerinden biri de adetliyken mide bulantısı yaşamaktır. Tıp uzmanları, PMS'nin adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığına inanıyor. PMS semptomları adet gören kadınların yüzde 90'ından fazlasını etkiler , bu nedenle son derece yaygındır.

Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB)

Premenstrüeldisforik bozukluk adet döneminde şiddetli belirtiler yaşamak demektir. Bu da Premenstrüelsendromda olduğu gibi regl döneminde görülen hormonal değişimden kaynaklanır. Premenstrüeldisforik bozukluk mide bulantısı ve kramplar dahil olmak üzere PMS ile aynı fiziksel semptomlara neden olur.

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Rahminizi kaplayan dokuya endometriyum denir. Bu doku det döneminiz boyunca şişer, dökülür.Rahminizi kaplayan doku olan endometriyumrahminizin dışında büyüdüğünde buna endometrioz yani çikolata kisti. Çikolata kisti yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ve rahim çevresindeki dokuda görülebilir. Çikolata kistinin bir belirtisi de adetliyken mide bulantısıdır.

Pelvik İnflamatuarHastalık (PID)

Pelvik inflamatuarhastalık, üst üreme sisteminin bir enfeksiyonudur. Genellikle vajinadaki cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon rahim, yumurtalıklar veya fallop tüplerine yayıldığında ortaya çıkar. Pelvikinflamatuar hastalığın en yaygın nedenleri klamidya ve gonore adı verilen cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.Pelvikinflamatuar hastalığı adet döneminde mide bulantısına yol açabilir.

Dismenore

Bu, adet krampları için kullanılan tıbbi terimdir. Bazı insanlar mide bulantısına neden olacak kadar şiddetli kramplar yaşarlar.Prostaglandinler, rahim kasılmalarını kontrol eden hormonlardır. Bu hormon adet dönemine yaklaşınca daha çok salgılanır kan dolaşımına girerek mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde mide bulantınız varsa kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor size bulantıyı kesen ilaç reçete edecektir.Adet döneminde mide bulantısını tedavi etmek için 3 yöntem vardır;

Ağrı Kesici Kullanımı: Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), adet ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunları tedavi için yaygın bir tedavi yöntemidir. Prostaglandinleri azaltarak çalışır, bu da krampları ve mide bulantısını hafifletebilir.

Antidepresan Kullanımı: Premenstrüelsendromve Premenstrüeldisforik bozukluk söz konusuysa seçici serotonin alım inhibitörleri (SSRI'lar) ile tedavi edilebilir. SSRI'lar beyninizin serotonin seviyelerini artıran antidepresanlardır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı: Doğum kontrol hapı hamileliği önlemek için tasarlanmıştır. Adet döngünüz sırasında hormonal değişiklikleri kontrol ederek çalışırlar. Bu, dönemlerde mide bulantısı da dahil olmak üzere bazı duygusal ve fiziksel semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları da adet dönemindeki mide bulantısını önlemek için kullanılabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı adet dönemindeki mide bulantısına doğal çözümdür. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı nane katıp kaynatın içine biraz limon sıkıp için.

Zencefil

Mide bulantısı ve kramplar için geleneksel bir çare olan zencefil, vücudunuzun prostaglandinlerini düzenleyebilir ve adet dönemindeki mide bulantısını geçirebilir. Taze zencefil ile zencefil çayı yaparak günde 1-2 kez içebilirsiniz.

Rezene

Rezenedeki anti-enflamatuar özellikler, adet sırasında ağrı ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Rezeneyi , çay olarak tüketebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın , prostaglandinleri baskılayabilen öjenol olarak bilinen bir bileşik içerir. Bu adet kanamasını, mide bulantısını ve ağrıyı azaltabilir

Nefes Egzersizi Yapma

Derin nefes egzersizleri kaslarınızı gevşetmeye ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT